Τα «καρφώματα» δεν έχουν τελειωμό!

Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου 2018 - 18:34

Ένα ακόμα πάρτι κόντρα στον ΠΑΟΚ για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» μέσα σε μόλις λίγες ημέρες πήραν δεύτερη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ αυτή τη φορά μέσα στη Θεσσαλονίκη κάνοντας επίδειξη δύναμης. Οι παίκτες του Μουνιόθ έδειξαν μέσα στο σπίτι των «ασπρόμαυρων» ότι και φέτος δεν έχουν αντίπαλο.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague, συνέχισαν την αήττητη πορεία τους και φυσικά είναι για ακόμα μια εβδομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και είχε πρώτο σκόρερ τον μπομπέρ Γκάβιν Σμιτ με 15 πόντους ενώ διψήφιος ήταν και ο Μάρκους Μπέμε έχοντας 10 δίνοντας τρομερές βοήθειες ειδικά από τη θέση του σερβίς.

Μετά το ματς του Λιγκ Καπ στο Ρέντη όπου ο Ολυμπιακός είχε δυσκολευτεί μόνο στο πρώτο σετ, τα τελευταία πέντε σετ (σ.σ. και στα δύο ματς) ήταν πραγματικά μια επίδειξη δύναμης για την ομάδα του Μουνιόθ δείχνοντας ότι και φέτος είναι το απόλυτο αφεντικό.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 9-4 με τη διαφορά να πηγαίνει στους έξι (12-6). Όμως ο ΠΑΟΚ με ένα 4-0 σερί μείωσε σε 10-12 για να εκτοξεύσει και πάλι ο Θρύλος τη διαφορά στους επτά (12-19). Οι γηπεδούχοι έκαναν και πάλι ένα 6-0 σερί φτάνοντας στον πόντο, με τον Ολυμπιακό τελικά να καταφέρνει να κατακτήσει το σετ με 25-22 με πρώτο χρόνο του Πετρέα.

Στο δεύτερο μέχρι το 7-6 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 9-7. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντου μέχρι και το 21-20. Εκεί ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 5-1 και τελικά πήρε και το δεύτερο σετ με 25-22.

Στο τρίτο ο Θρύλος έκανε πραγματικά επίδειξη δύναμης. Οι πρωταθλητές είχαν και την απαραίτητη ψυχολογία, ανέβασαν κι άλλο στροφές και κατέκτησαν το σετ και το ματς με 25-15.

Τα σετ: 22-25 (29’), 22-25 (28’), 15-25 (26')

Η διακύμανση

1ο σετ 4-8, 11-16, 18-21, 22-25

2ο σετ:8-7, 15-16, 21-20, 22-25

3ο σετ:3-8, 9-16, 13-21, 15-25

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκορτσιάνουκ 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 38%υπ.-6%αρ.), Τζούριτς 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 31%υπ.-6%αρ.), Εφραιμίδης –λ (50%υπ.-17%αρ.)/ Μάρκεζ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδης –λ (75%υπ.-50%αρ.), Τερζής 1 (1/2 επ.), Χιμένεθ 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-25%αρ.), Ράουβερντινκ 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Στεφάνου –λ (77%υπ.-46%αρ.)/ Ζουπάνης 4 (4/5 επ.,), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Φράγκος, Δαρίδης -λ

6-0 και συνεχίζει!

Ένα ακόμα «ερυθρόλευκο» πάρτι με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και ακόμα η σεζόν έχει δρόμο…