Με το ένα πόδι στους «8»!

Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου 2018 - 18:04
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός επικράτησε μέσα στην Τουρκία με 3-1 σετ της Ιστανμπούλ στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του CEV Cup. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» στη ρεβάνς του Ρέντη θέλουν μόλις δύο σετ προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μεγάλο ματς από τον Γκάβιν Σμιτ ο οποίος τελείωσε το ματς με 20 πόντους, άλλους 16 πρόσθεσε ο Ράουβερντινκ, 13 ο Μπέμε με τρία μπλοκ ενώ διψήφιος ήταν και ο Κουμεντάκης με 12.

Δυνατή εκκίνηση

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά καλά στο ματς. Στην αρχή το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, αλλά μετά το 8-9 οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, για να προηγηθούν με 1-0 στα σετ, κατακτώντας το πρώτο με 25-22. Με μεγάλο «όπλο» την υποδοχή, καθώς ο Ολυμπιακός είχε 65% (41% άριστες) σε ό,τι αφορά την υποδοχή, την ώρα που οι παίκτες της Ιστανμπούλ είχε μόλις 37% (16% άριστες). Με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Μπέμπε και Κουμεντάκη που είχαν από 5 πόντους ο καθένας και από ένα μπλοκ.

Επιβλητικός στο φιλέ

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν και στο δεύτερο σετ. Ειδικά πάνω στο φιλέ που είχαν 4 μπλοκ, έναντι κανενός της τουρκικής ομάδας. Σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του ματς. Ξεκινώντας πάρα πολύ δυνατά, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην τουρκική ομάδα που απλά παρακολουθούσε την πορεία του σετ. Ο Μπέμπε ήταν «πύργος» πάνω στο φιλέ με άλλους 6 πόντους και 3 μπλοκ, ενώ και ο Κουμεντάκης συνέχισε να αποτελεί επιθετικό «όπλο». Σταθερός και ο Ράουβερντινκ για να έρθει το 0-2 στα σετ με το 19-25.

Νόμιζε ότι τελείωσε

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και βρέθηκε μπροστά με δύο (6-8). Ωστόσο κάπου εκεί χαλάρωσε και έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ (16-14) και να μην χάσουν ποτέ το προβάδισμά τους στο σετ. Τελικά η Ιστανμπούλ πήρε το σετ με 25-23 και μείωσε σε 2-1.

«Καθάρισε» και πλέον πάει για δύο σετ

Στο τέταρτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να αφήσει ένα ακόμα σετ χαμένο. Ανέβασε την απόδοσή του βρέθηκε μπροστά με τρεις (13-16) για να μην χάσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας το σετ με 25-19 και τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 25-23, 19-25

1ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 2-8, 9-16, 14-21, 19-25

3ο σετ: 6-8 16-14 21-20 25-23

4ο σετ: 8-6 13-16 17-21 19-25

*Οι πόντοι της BBSK προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

BBSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 23% άριστες), Γκοκγκόζ 16 (13/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 18% άριστες), Χαγίρλι 3 (3/4 επ.), Εμέτ 10 (9/11 επ., 1 μπλοκ), Τόι 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Γενιπαζάρ 3 (2/3 επ., 1 άσσος) / Σαχίν (λ, 29% υπ. - 21% άριστες), Πέκσεν, Κοσκούν 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 13 (9/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 20 (19/31 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 16 (13/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 13% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Δαρίδης (λ), Χρστοφιδέλης, Ζουπάνι 2 (2/6 επ.), Φράγκος 1 (1 μπλοκ), Στιβαχτής.

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ μετά από τα δύο «καρφώματα» από τον Ολυμπιακό ψάχνεται για ενίσχυση, όπως διαβάζουμε, την ώρα που μπορεί να κάνει εσωτερική μεταγραφή τον Πορτογάλο.