Ο Αυτοκράτορας πήρε έναν ακόμα τίτλο!

Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2019 - 18:27

Δικό του και αυτό. Ο Ολυμπιακός είναι ο μεγάλος νικητής των τελικών του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» κατακτώντας έτσι το πρώτο τρόπαιο της σεζόν για το τμήμα βόλεϊ και το δεύτερο για τον Ερασιτέχνη Θρύλο.

Στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τους την κατάκτηση μιας ακόμα κούπας γνωρίζοντας ότι είναι μόνο η αρχή για τη φετινή χρονιά.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς. Οι «Πειρατές» προηγήθηκαν με 3-8 και 4-9 ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ζουπάνη να μπαίνει δυναμικά από την αρχή ισοφάφρισαν σε 10-10. Ο Θρύλος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 15-14 όμως εκεί άρχισαν τα λάθη με αποτέλεσμα οι γηπεοδύχοι να βρεθούν πίσω στο σκορ και τελικά να χάσουν το σετ με 25-19.

Το δεύτερο σετ είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί στο μπλοκ και με τον Αλεξίεφ να τελειώνει πολλές χαλασμένες μπάλες βρέθηκαν μπροστά με 11-7. Οι Συριανοί κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 18-18 όμως ο Σμαραγδής ο οποίος πήρε πέντε πόντους στο σετ και μάλιστα από μπλοκ πήγε το σκορ στο 25-22 για το 1-1.

Στο τρίτο οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς πόντο πόντο. Ο Ζουπάνης όμως ήταν ασταμάτητος και μετά το 22-22 πήρε τρεις διαδοχικούς πόντους για το 25-23 και την κατάκτηση του τίτλου από τον Ολυμπιακό.

Το τέταρτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές ωστόσο κατάφερε να πάρει το σετ με 25-21 για τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-22, 25-23, 25-21) σε 100'

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 16-15, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-23

4ο σετ: 6-8, 12-16, 21-10, 25-21

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 22 (19/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (1/9 επ., 6 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 35% άριστες), Ραούβερντινκ 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 29% άριστες), Δαρίδης (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Χριστοφιδέλης, Παπαλεξίου. Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Σμιτ 1 (1/5 επ.), Κουμεντάκης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 88% υπ. - 50% άριστες).

ΑΟ Φοίνικας Σύρου (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 9 (5/7 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 16 (12/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 36% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 19 (17/30 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (6/13 επ., 53% υπ. - 33% άριστες) / Βελούδης (λ, 39% υπ. - 28% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 56% υπ. - 33% άριστες), Φωτιάδης (22% υπ. - 11% άριστες), Ταυρής, Αδάμ 1 (1/1 επ.), Μήλης 2 (2/6 επ.).

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη κούπα της χρονιάς, αυτής του Λιγκ Καπ μετά το 2-1 σετ στο ματς κόντρα στον Φοίνικα Σύρου. Πέμπτη διαδοχική κατάκτηση για τους Πειραιώτες.