Εξαιρετικές, χρειάστηκαν μόνο 58 λεπτά!

Σάββατο, 2 Φεβρουαρίου 2019 - 21:59

Το σερί της ομάδας βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε και το βράδυ του Σαββάτου. Οι «ερυθρόλευκες» δεν συνάντησαν προβλήματα στο ματς με τον Πορφύρα, στο κλειστό του Σαλπέα, όπου νίκησαν 3-0 σετ (25-13, 25-12, 25-16) μέσα σε 58 λεπτά. Ένα αποτέλεσμα που τις διατηρεί στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Δυνατή εκκίνηση από το πρώτο σετ, η Χριστοδούλου μοίραζε καλά την μπάλα και με ένα σερί 11-0 το 10-7 του Θρύλου έγινε 21-7 για να καταλήξει το σετ στα κορίτσια του Ολυμπιακού με 25-13.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο σετ. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχαν από την αρχή τον έλεγχο, δεν συνάντησαν πρόβλημα, προηγήθηκαν με 10-1 και δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα για να φτάσουν στο 25-12 και το 0-2 στα σετ.

Όσον αφορά στο τρίτο, εκεί η ομάδα του Πορφύρα ήταν κάπως πιο ανταγωνιστική! Με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο εύκολο αυτό το σετ, αλλά όλα είχαν σχέση με την απόδοση του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το παιχνίδι τους, με τον Γιώτα να έχει 70% στην επίθεση, για να φτάσουν στο 25-16 και στη νίκη με 3-0 σετ, στην έδρα του Πορφύρα, σε λιγότερο από μια ώρα.

Τα σετ: 13-25 (19'), 12-25 (19'), 16-25 (20')

1ο σετ: 6-8, 11-16, 11-21, 13-25

2ο σετ: 1-8, 8-16, 10-21, 12-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25

Πορφύρας (Βασίλης Πανδής): Κωνσταντέλου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Θαλασσινού 5 (5/21 επ., 17% υπ., 17% αρ.), Σιδεράτου 3 (2/11 επ., 1 άσσος), Άντερσον 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ),Φωτεινού 6 (4/11 επ., 2 άσσοι), Δραγουμάνου 8 (6/19 επ., 2 άσσοι,38% υπ., 31% αρ.), Σαββάτη -λ (36% υπ., 19% αρ.) / Γκούρα, Σπυριδάκη, Ευθυμιάδη, Νικολάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (7/10 επ., 5 μπλοκ), Νομικού 7 (7/17 επ.), Λαμπρούση 9 (4/6 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Έμοντς 8 (4/10 επ., 4 άσσοι, 56% υπ., 33% αρ.), Χούντ 12 (12/27 επ., 37% υπ., 16% αρ.), Κονόμη -λ, Κοκκινάκη –λ.

«Ωραία ατμόσφαιρα από τον κόσμο μας»

Τους ΓΑΥΡΟΥΣ που βρέθηκαν στην Κομοτηνή, για το ματς της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού με την τοπική ομάδα, ευχαρίστησε ο Νίκος Σμαραγδής σε δηλώσεις του.

«Ερυθρόλευκη» και η Κομοτηνή!

Παντού κοντά οι ΓΑΥΡΟΙ, οι οποίοι έδωσαν το «παρών» και στην Κομοτηνή, βοηθώντας την ανδρική ομάδα βόλεϊ του Θρύλου να διευρύνει το νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα.