Κέρδισε ξανά και πήρε την πρόκριση!

Τετάρτη, 6 Φεβρουαρίου 2019 - 20:02

Τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ και έτσι βρίσκονται στον επόμενη γύρο της διοργάνωσης.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας το μεσημέρι της Πέμπτης (07/02).

Στα του αγώνα, στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι και το 5-5. Εκεί ο Θρύλος ανέβασε απόδοση παίρνοντας το προβάδισμα το οποίο όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε. Με τον Τερβαπόρτι να έχει δημιουργήσει αρκετά προβλήματα από τη θέση του σερβίς ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 16-9 για να διατηρήσει τη διαφορά μέχρι τέλους και έτσι να πάρει το πρώτο σετ με 25-15 χάρη σε άσσο του Φινλανδού πασαδόρου για το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο, ο Θρύλος μπήκε νωθρά δίνοντας τη δυνατότητα στους παίκτες του Παμβοχαϊκού να προηγηθούν. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο του σετ το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα στο 16-21. Εκεί ο Θρύλος έκανε την αντεπίθεσή του η οποία όμως δεν ήταν αρκετή και έτσι ο Παμβοχαϊκός πήρε το σετ με 25-21 για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο ματς.

Στο τρίτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 9-6 και 11-8 για να πάει στη συνέχεια τη διαφορά και στο +5 (15-10). Ο Θρύλος είχε μπει πολύ καλύτερα στο σετ και έτσι το κατέκτησε με 25-21 κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο ο Θρύλος δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Οι παίκτες του Μουνιόθ βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με +11 (20-9) για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 25-15 και έτσι τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-15) σε 94'

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-15

2ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21

4ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμιτ 22 (20/27 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 7 (3/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (7/15 επ., 24% υπ. - 19% ΄άριστες), Ραούβερντινκ 16 (13/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. - 27% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (λ, 67% υπ. - 0% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/2 επ.), Ζουπάνι 1 (1/3 επ.), Σμαραγδής 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 4 (4/8 επ., 60% υπ. - 60% άριστες).

ΓΑΣ Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Ολιβέιρα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 29% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (5/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τουρνάκης 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκο 10 (10/22 επ., 65% υπ. - 50% άριστες), Γουάλαφ 16 (14/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 36% υπ. - 24% άριστες), Συναδινός (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Μακρυγιάννης 1 (1/3 επ.), Δημητούλης, Κωτσάκης, Τσέλιος 3 (3/4 επ.).

«Θέλουμε να κερδίζουμε εύκολα»

Στη χαλάρωση που έδειξε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ, κόντρα στον Παμβοχαϊκό, στάθηκε ο Κώστας Στιβαχτής σε δηλώσεις του.

Μια μεγάλη οικογένεια! (pics)

Αθλητές και αθλήτριες του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη» για να παρακολουθήσουν το ματς της ανδρικής ομάδας βόλεϊ με τον Παμβοχαϊκό.