Μια ακόμα νίκη με όμορφο βόλεϊ

Σάββατο, 9 Φεβρουαρίου 2019 - 16:07

Την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα ματς η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχες Ελλάδας δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα ούτε κόντρα στη Θέτιδα Βούλας, επικράτησαν με 3-0 σετ και έτσι παρέμειναν μόνες πρώτες στην κορυφή της βαθμολογίας της Βόλεϊ Λιγκ.

Στα του αγώνα, στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο ματς. Με την Χριστοδούλου να μοιράζει καλά το παιχνίδι και τις «ερυθρόλευκες» να είναι σωστές στην υποδοχή, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά ακόμα και με δέκα (21-11) για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-14 για το 1-0 στο ματς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 6-3. Στη συνέχεια η Γιώτα με τέσσερα μπλοκ αλλά και η Βλαχάκη με έναν άσσο ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 15-8 για να πάρει τελικά το σετ με το ίδιο σκορ όπως και στο πρώτο 25-14.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» χάρη στο εξαιρετικό τους μπλοκ πήραν από την αρχή τη διαφορά, με την Θέτιδα να ανεβάζει λίγο την απόδοσή της και να μειώνει σε 8-4. Από εκεί και πέρα όμως ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός, πήγε τη διαφορά στο +10 (21-11) για να πάρει τελικά το σετ με 25-14 και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 25-14, 25-14, 25-14

1ο σετ: 8-6, 16-8, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-14

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-11, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (1/6 επ., 4 μπλοκ), Βλαχάκη 8 (7/15 επ.), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 5 (3/8 επ.,1 άσσος, 1 μπλοκ), Έμοντς 3 (3/8 επ., 64%υ/-36%αρ.), Σκοτ 13 (11/22 επ., 2 μπλοκ, 83%υπ.-67%αρ.), Κονόμη –λ (38%υπ.-25%αρ.)/ Λαμπρούση 10 (5/5 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού, Κωνσταντινίδου Λ. 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκη –λ.

Θέτιδα Βούλας (Γ. Νικολάκης): Γεωργιάδου 2 (2/8 επ), Τέιλορ 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 38%υπ.-25%αρ.), Αργυροπούλου 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 46%υπ.-27%αρ.), Δρακουλίδου 2 (2/3 επ.), Απλάδα 2 ( 1/4 επ., 1 άσσος), Γαλανού 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ, 25%υπ.-25%αρ.), Χιντάρα –λ (33%υπ.-8%αρ.)/ Χαριτωνίδη, Στυλιανού.

Η Αμερικανίδα ακραία παρέλαβε το βραβείο της πολυτιμότερης παίκτριας της 12ης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Θέτιδα Βούλας Live

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ υποδέχεται στο Ρέντη την την ομάδα των Νοτίων Προαστίων στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Βόλεϊ Λιγκ. Live στις 15:00 στο gavros.gr.

«Νίκη για έναν επιπλέον λόγο»

«Να τιμήσουμε τη μνήμη των φιλάθλων μας», δήλωσε η Κατερίνα Γιώτα για το Σαββατιάτικο (09/02) ματς με την Θέτιδα Βούλας στο κλειστό του Ρέντη.