Μόνο εσύ ΘΡΥΛΕ!!!

Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2019 - 18:40
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Μεγάλη και επική ανατροπή από την ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος είναι ξανά στους «4» της Ευρώπης επικρατώντας με 3-0 σετ της Μπουργκάς και παίρνοντας και το χρυσό σετ.

Ο Θρύλος επικράτησε της Μπουργκάς μέσα σε μόλις 87 λεπτά, με τον αρχηγό Κώστα Χριστοφιδέλη να αγωνίζεται στη θέση του βασικού λίμπερο, εξαιτίας ενός μικροπροβλήματος τραυματισμού του Γιώργου Στεφάνου και πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις. Στο τέλος οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν την πρόκριση μαζί με τους ΓΑΥΡΟΥΣ που για ακόμα μια φορά ήταν ο έβδομος παίκτης της ομάδας του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ.

Πλέον ο Αυτοκράτορας συνεχίσει στην ημιτελική φάση του CEV Καπ, όπου θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη ιταλική Τρεντίνο. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στο Ρέντη στις 26 Φεβρουαρίου, ενώ ο επαναληπτικός έχει οριστεί στις 5 Μαρτίου στην Ιταλία.

Φυσικά στόχος και εκεί θα είναι μια ακόμα υπέρβαση, με την οποία ο Θρύλος θα βρεθεί σε έναν ακόμα ευρωπαϊκό τελικό!

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός. Ο Θρύλος πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 8-2, διατηρώντας τη διαφορά έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, ενώ η υποδοχή του ήταν εξαιρετική. Στη συνέχεια όμως η Μπουργκάς ανέβασε την απόδοσή της, έκανε την προσπάθειά της να μειώσει, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το πρώτο σετ με 25-23 για το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Μπουργκάς. Με τον Πετρέα να κάνει πράματα και θάματα από τη θέση του σερβίς ο Θρύλος πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα (16-9) το οποίο δεν έχασε σε κανένα σημείο του σετ με αποτέλεσμα να το πάρει με 25-17 και έτσι να κάνει το 2-0 στο ματς.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε διαφορετικά από τα δύο προηγούμενα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 8-7. Εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει μια διαφορά και με συνεχόμενους άσσους του Τερβαπόρτι πήγε το σκορ στο 16-11. Ο Θρύλος ήταν ασταμάτητος και πήρε το σετ με 25-19 για το 3-0 και έτσι οδήγησε το ματς στο χρυσό σετ.

Εκεί οι δύο ομάδες τα έπαιξαν όλα για όλα καθώς όποια κατακτούσε το χρυσό σετ έπαιρνε και την πρόκριση. Ο Θρύλος πήρε ένα μικρό προβάδισμα, οι Βούλγαροι απάντησαν, και έτσι οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο 10-10. Όμως και πάλι οι παίκτες του Μουνιόθ έδειξαν τα... δόντια τους κάνοντας ένα σερί 5-1 πήραν το σετ με 15-11 και έτσι την μεγαλειώδη πρόκριση στους «4» του CEV Καπ.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19,

1ο σετ: 8-2, 16-10, 21-17, 25-23

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-17

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-19

Χρυσό σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 15-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πετρέας 10 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Μπέμε 14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 19 (18/30 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (1 μπλοκ, 3 άσσοι), Αλεξίεφ 2 (2/9 επ.), Ράουβερντινκ 11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ., 32% αρ.), Χριστοφιδέλης -λ (40% υπ., 35% αρ.), Δαρίδης -λ (% υπ., % αρ.) / Στεφάνου, Ζουπάνης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. 29% αρ.),

Μπουργκάς: Μπατόεφ 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Τζόρτζεβιτς 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Γιουσκόφ 16 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετκοφ Γκ. 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 31& υπ., 23% αρ.), Τοντόροφ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Καρτέφ 6 (4/6 επ., 2 άσσοι), Σαλπάροφ -λ (50% υπ., 50% αρ.) / Καρουαγκίν, Ιβάνοφ, Πετκόφ 1 (1/1 επ.), Αγκονσέφ