Ένα ακόμα εύκολο απόγευμα!

Παρασκευή, 22 Φεβρουαρίου 2019 - 20:16
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα ματς η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα επικράτησαν με 3-0 σετ των Μακεδόνων Αξιού και έτσι πήραν την 16η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Volleyleague σε 17 αγωνιστικές.

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με όπλο το πολύ καλό τους σερβίς αλλά και το εξαιρετικό μπλοκ δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες και πλέον κοιτάζουν την συνέχεια και το ματς κόντρα στον Πανναξιακό εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Λαμπρούση, Έμοντς, Χριστοδούλου, Ζακχαίου, Σκοτ, Νομικού και λίμπερο την Κονόμη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι Μακεδόνες προηγήθηκαν με δύο (6-8) για να έρθει ένα μικρό σερί του Ολυμπιακού για το 12-12. Με άσσο της Χριστοδούλου και καρφί της Σκοτ σε κόντρα μπάλα ο Θρύλος πέρασε μπροστά στο σκορ (16-14) και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Η Σκοτ πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 21-16, πήρε τρεις σερί άσσους και η Νομικού με πλασέ έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό για το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Μακεδόνες. Προηγήθηκε από την αρχή, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-5) για να πάρει τελικά το σετ με 25-9 και να κάνει έτσι το 2-0 στο ματς.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε διαφορετικά. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά με τρεις (3-6) με τον Ολυμπιακό όμως να κάνει την ανατροπή, να περνάει μπροστά (16-14) και τελικά να παίρνει εύκολα το σετ και το ματς με 25-16.

Τα σετ: 25-16, 25-9, 25-16

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-16

2ο σετ: 8-4, 16-5, 21-8, 25-9

3ο σετ: 4-8, 16-14, 21-15, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νομικού 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χρστοδούλου 3 (2 μπλοκ., 1 άσσος), Ζακχαίου 9 (8/10 επ., 1 άσσος), Έμοντς 10 (8/14 επ., 2 άσσοι, 54% υπ., 46% αρ.), Χούντ 17 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 20% υπ., 20% αρ.), Κονόμη -λ (67% υπ., 67% αρ.). Κοκκινάκη -λ / Βλαχάκη 6 (6/10 επ.), Κωνσταντινίδου 2 (2 άσσοι).

Μακεδόνες Αξιού: Μιτακίδου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Καλτώνη 1 (1/2 επ.), Καραφουλίδου Ν. 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Δορούκα 4 (2/20 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 30% υπ., 10% αρ.), Τζέλιτς 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 35% υπ., 18% αρ.), Κβίζοβιτς 4 (3/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 38% υπ.), Ευθυμιάδου -λ (11% υπ., 11% αρ.) / Παπαζή, Παπαδοπούλου, Καμανά, Καραφουλίδου Ε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μακεδόνες Αξιού 3-0 (Τελικό)

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Θρύλου αντιμετωπίζει στις 19:00 στο Ρέντη τους Μακεδόνες Αξιού για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Live ενημέρωση στο gavros.gr.