Ασταμάτητος και τώρα η Τρεντίνο!

Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2019 - 19:20
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Χωρίς να ιδρώσει η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πήρε την 44η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα της Volleyleague επικρατώντας με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού στο Ρέντη και έτσι συνεχίζει να βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι είναι σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και πλέον ρίχνουν όλο τους το βάρος στο ματς της ερχόμενης Τρίτης κόντρα στην Τρεντίνο στον πρώτο ημιτελικό του CEV Cup.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ είχε σε μεγάλη μέρα τον Σμιτ ο οποίος τελείωσε πολλές μπάλες, ενώ το μπλοκ του Θρύλου ήταν απροσπέλαστο παίρνοντας πολλούς πόντους.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με το ξεκίνημα με τους παίκτες του Μουνιόθ να περνούν μπροστά στο με 7-6. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και πάλι μπροστά με 2 (14-16 και 15-17) για να προσπεράσει ξανά ο Ολυμπιακός χάρη σε καρφί του Σμιτ με 18-17. Στη συνέχεια οι παίκτες του Μουνιόθ δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα και τελικά πήραν το πρώτο σετ με 25-19 για το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 5-5. Εκεί ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα με 2 (5-7) χάρη σε άσσο του Τουρνάκη και μπλοκ του Γκλάντστοουν, όμως ο Ολυμπιακός είχε άμεση αντίδραση και με άσσο του Πετρέα, δύο πόντους από Σμιτ και Ράουβερντινκ και ένα μπλοκ του Σμαραγδή πέρασε μπροστά με 12-9. Ο Θρύλος βρέθηκε για πρώτη φορά στο +4 (15-11) με άσσο του Σμαραγδή και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με έξι (21-15) για να πάρουν τελικά το σετ με 25-20 χάρη σε άσσο του Σμιτ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως και τα δύο προηγούμενα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι ο Ολυμπιακός να πάρει προβάδισμα με τρεις (6-3). Ο Παμβοχαϊκός πίεσε από το σερβίς και πέρασε μπροστά με 13-12. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 17-17 στη συνέχεια όμως ο Θρύλος γκάζωσε βρέθηκε μπροστά με τρεις (22-19) για να πάρει τελικά το σετ με

Τα σετ: 3-0 σε 1:09, 25-19 (21΄), 25-20 (24΄), 25-23 (24΄)

1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-18, 25-19

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-20

3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Σμαραγδής 8 (6/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (7/8 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 16 (13/19 επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (6/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 35% αρ.), Ράουβερντικ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ., 46% αρ.), Στεφάνου -λ (33% υπ., 33% αρ.) / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής

Παμβοχαϊκός (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 11 (11/18 επ., 33% υπ., 11% αρ.), Γκλαστόνε 4 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκο 13 (13/22 επ., 52% υπ., 41% αρ.), Γουάλαφ 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Παπαδημητρίου -λ (47% υπ., 33% αρ.) / Κωστάκης, Τσέλιος 3 (3/3 επ.)

Προκλήσεις για ακόμα μια φορά από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ!

Καταγγελίες από τους ανθρώπους του Φοίνικα Σύρου ότι οι οπαδοί των γηπεδούχων έβριζαν και έφτυναν τους παίκτες της νησιωτικής ομάδας. Στη γνωστή της τακτική και η κρατική τηλεόραση, η οποία δεν έδειξε τίποτα από τις «ομορφιές» των Θεσσαλονικέων.

Διακοπή και στην Κυψέλη!

Οπαδός του Παναθηναϊκού άναψε καπνογόνο στο ματς με τον Ηρακλή με αποτέλεσμα να διακοπεί για περίπου 20 λεπτά η αναμέτρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Παμβοχαϊκός Live

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στις 18:00 τον Παμβοχαϊκό για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Live στο gavros.gr.