Πρωταθλήτριες οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού!

Τρίτη, 26 Φεβρουαρίου 2019 - 13:47

Οι επιτυχίες για την Ακαδημία βόλεϊ του Ολυμπιακού συνεχίζονται. Μετά τους Εφήβους ένα ακόμα πρωτάθλημα στην ΕΣΠΕΔΑ για τους «ερυθρόλευκους». Αυτή τη φορά ήταν η ομάδα των Νεάνιδων που κατέκτησε τον αντίστοιχο τίτλο.

Στον τελικό, τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίνη νίκησαν με 3-1 σετ της Ηλιούπολης και πέρασαν στα τελικά.

Σε ένα ματς που ήταν συγκλονιστικό και κράτησε περισσότερες από δύο ώρες, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα στα καίρια σημεία και πήραν τελικά τη νίκη, στον αγώνα που έγινε στο κλειστό του Αιγάλεω. Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη «μάχη» που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και πήγε στις Νεάνιδες του Ολυμπιακού με 27-25.

Στο δεύτερο σετ διατήρησαν από την αρχή του προβάδισμα και έκανε το 2-0 στα σετ με 25-19. Η Ηλιούπολη αντέδρασε προσωρινά, πήρε το τρίτο σετ με 25-12 και τον Σπύρο Σαραντίνη να ξεκουράζει ορισμένες από τις βασικές παίκτριες της ομάδας του, όταν ήταν πιο δύσκολο να γυρίσει το σκορ.

Στο τέταρτο σετ μέτρησε η θέληση που είχαν οι «ερυθρόλευκες» και τελικά πήραν άνετα το σετ με 25-13, για να φτάσουν στη νίκη με 3-1 σετ και το πρωτάθλημα στην ΕΣΠΕΔΑ.

Πολυτιμότερη παίκτρια και καλύτερη επιθετικός της διοργάνωσης αναδείχθηκε η Λιόλιου, ενώ ο τίτλος της καλύτερης μπλοκέρ πήγε στη Λαναρά.

Τα σετ: 27-25, 25-19, 12-25, 25-13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπ. Σαραντίτης): Ζίγκιρη, Συριστατίδη, Μερακλή, Λιόλιου, Λαναρά, Λυχναρά, Μπακιρτζόγλου –λ / Πετροπούλου –λ, Συρίγου, Ανδρέου, Γκέκοβιτς, Πετρίδη, Διόλη, Φουμάκη.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Μεγάλες νίκες, επικές προκρίσεις!

Η πορεία του Θρύλου προς τον ημιτελικό με την Τρεντίνο περιλαμβάνει πέντε νίκες σε έξι ματς και το απίθανο 4-0 σετ, μαζί με το «χρυσό», κόντρα στην Μπουργκάς.

«Πάμε όλοι μαζί!» (vid)

Δεν πρέπει να λείπει κανείς από το «Μελίνα Μερκούρη». Για να μπορέσει ο Θρύλος να κάνει την υπέρβασή του κόντρα στην Τρεντίνο.

Λίγες ώρες έμειναν...

Αντίστροφη μέτρηση για το μεγάλο ματς με την Τρεντίνο, το απόγευμα της Τρίτης στο Ρέντη.

Τα τελευταία εισιτήρια...

Από τις 10:00 το πρωί στο Τμήμα Μελών και Φιλάθλων, ενώ από τις 15:00 στα εκδοτήρια του «Μελίνα Μερκούρη» εάν δεν έχουν εξαντληθεί νωρίτερα.