«Πλήρωσε» την κακή υποδοχή…

Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019 - 21:00

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ύψωσε «τείχος» στο Ζηρίνειο, τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Κηφισιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επικράτησε με 3-1 σετ και έτσι πήρε το τρίποντο στην αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την κακή του υποδοχή, ενώ οι Χαντ και Ρουμελιωτάκης της Κηφισιάς έκαναν τρομερή ζημιά τελειώνοντας την αναμέτρηση με 30 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Από πλευράς «ερυθρολεύκων» πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιτ με 15 πόντους και τρία μπλοκ και τον ακολούθησε ο Ράουβεντινκ με 12.

Πλέον ο Θρύλος ρίχνει την προσοχή του στο ματς της ερχόμενης εβδομάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με το οποίο θα τελειώσει και τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος μιας και την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το ματς με την Κηφισιά. Έχοντας προβλήματα στην υποδοχή, έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν από το ξεκίνημα με 7-3 και στη συνέχεια με τον Ρουμελιωτάκη να διαμορφώνουν το 14-10. Ο Λόπαρ έκανε το 16-12 και μετά το 16-13 ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ άλλαξε τον Κουμεντάκη με τον Ράουβερντινκ θέλοντας να «μαζέψει» την υποδοχή κάτι που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Το 16-13 έγινε αμέσως αμέσως 18-18 με τον Ισπανό τεχνικό να έχει περάσει στην επτάδα του Ολυμπιακού και τους Τερβαπόρτι και Σμιτ.

Η Κηφισιά πέρασε ξανά με δύο μπροστά (20-18) για να έρθει το δεύτερο τάιμ άουτ στο σετ για τον Ολυμπιακό, με τον Μουνιόθ να έχει φανερά παράπονα από τους παίκτες του. Ο Ρουμελιωτάκης ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ έκανε το 22-19 για να απαντήσει άμεσα ο Σμαραγδής με καρφί για το 22-20. Ο Χαντ απάντησε εκ νέου για το 23-20 με την Σμιτ να τελειώνει την πρώτη του μπάλα στο ματς για το 23-21. Ο Χαντ και πάλι έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά με 24-21, ενώ στο 24-22 ο Μουνιόθ άλλαξε ξανά τους Τερβαπόρτι και Σμιτ με τους Ζουπάνη και Στιβαχτή. Τελικά η Κηφισιά πήρε το σετ με 25-22 με καρφί του Χαντ για το 1-0 στο ματς.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με την έναρξη του δευτέρου σετ. Η Κηφισιά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με το καρφί του Λάανε για το 4-3 για να απαντήσει αμέσως ο Αλεξίεφ για το 4-4. Ο Θρύλος πέρασε μπροστά με το μπλοκ του Στιβαχτή όμως ο Λάανε ισοφάρισε ξανά για την Κηφισιά σε 5-5. Προβάδισμα με δύο πόντους για τον Ολυμπιακό στη συνέχεια με καλές επιθέσεις από Ζουπάνη και Ράουβερντινκ για το 7-5 ενώ η διαφορά έφτασε και τους τρεις (5-8) μετά από άστοχο χτύπημα του Ρεκ. Με δύο συνεχόμενους πόντους από την επίθεση του Χαντ και το λάθος καρφί του Αλεξίεφ η Κηφισιά μείωσε στον πόντο, για να έρθει στη συνέχεια ο Ρουμελιωτάκης να ισοφαρίσει σε 8-8. Ο Ρεκ με άσσο έκανε το 9-8 με το οποίο πήραν το πρώτο προβάδισμα στο σετ οι γηπεδούχοι για να απαντήσει άμεσα ο Ράουβερντινκ, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά με τρεις χάρη σε άσσο του Στιβαχτή (9-11). Η Κηφισιά απάντησε με ένα δικό της 3-0 για το 12-11 με δύο σερί άσσους του Νικολάκη. Στο 15-12 των γηπεδούχων ο Μουνιόθ πέρασε στο ματς ξανά τον Σμιτ όπως έκανε και στο πρώτο σετ με τον Καναδό να παίρνει αμέσως πόντο για το 15-13. Στο 17-15 ο Χριστοφιδέλης μπήκε στο ματς στη θέση του Αλεξίεφ ώστε να συμμαζέψει λίγο την υποδοχή με την Κηφισιά όμως να συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα των δύο πόντων (18-16).

Επίθεσης από Σμιτ και Ράουβερντινκ έφεραν ξανά το σετ στην ισοπαλία (18-18). Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 20-19 με το μπλοκ του Σμαραγδή για να απαντήσει αμέσως ο Χαντ για το 20-20. Οι γηπεδούχοι σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ πέρασαν ξανά μπροστά με δύο (22-20), με τον Ανδρεάδη να παίρνει τη θέση του Σμαραγδή. Ο Χαντ έκανε το 23-20, ενώ ο κεντρικός του Ολυμπιακού έκανε το 23-21 για να περάσει ξανά στο ματς Αλεξίεφ στη θέση του Χριστοφιδέλη. Λάθος επίθεση του Χαντ έφερε το σετ στον πόντο (23-22), για να πάρει στη συνέχεια ένα ακόμα μπλοκ ο Ανδρεάδης για το 23-23. Ο Αλεξίεφ με μπλοκ έκανε το 24-23 και έδωσε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό για να απαντήσει αμέσως ο Λόπαρ σε 24-24. Ο Ρουμελιωτάκης με άσσο διαμόρφωσε το 25-24 για να πάρει τελικά το σετ η Κηφισιά με 26-24 χάρη σε καρφί του Χαντ.

Το τρίτο σετ δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα. Ο Ολυμπιακός μπήκε… αφηνιασμένος και βρέθηκε μπροστά με έξι (6-0) για να έρθει στη συνέχεια ο Λόπαρ και να μειώσει σε 6-1. Η Κηφισιά προσπάθησε στη συνέχεια να μειώσει στο σκορ, με τον Ολυμπιακό όμως να διαχειρίζεται άριστα την κατάσταση και να αυξάνει μάλιστα τη διαφορά όσο περνούσε το σετ ενώ βρέθηκε μπροστά και με οκτώ (16-8). Η διαφορά μεγάλωνε (9-21) για να κατακτήσει τελικά εύκολα το σετ ο Ολυμπιακός με 25-12 μετά από πετυχημένο μπλοκ του Σμιτ.

Στο τέταρτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα μέχρι και το 8-8. Εκεί η Κηφισιά έκανε ένα σερί 3-0 και βρέθηκε μπροστά με 11-8 για να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ ο Μουνιόθ και στη συνέχεια να περάσει στο ματς τον Κουμεντάκη στη θέση του Αλεξίεφ. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα όσο περνούσε το σετ με τους Λάανε και Χαντ να κάνουν τη ζημιά ενώ βρέθηκαν ξανά στο +3 στο 19-16 μετά από μπλοκ του Ρεκ. Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ πήρε τάιμ άουτ ώστε να ανακόψει τον ρυθμό της ομάδας του Νίκο Ζαλμά κάτι το οποίο τελικά δεν κατάφερε. Οι Χαντ και Ρεκ (άσσος) έκαναν το 23-18 για να στείλει στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος κεντρικός τη μπάλα στο φιλέ για το 23-19 από τη θέση του σερβίς. Ο Ρουμελιωτάκης με τον 17ο πόντο του στο ματς έκανε το 24-19 για να απαντήσει αμέσως ο Ανδρέαδης για το 24-20. Ο Ράουβερντικ μείωσε εκ νέου σε 24-21 σε κόντρα μπάλα ενώ το 24-22 έγραψε ο ξανά ο Ολλανδός με τον Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Χαντ όμως έκανε το 25-22 με το οποίο η Κηφισιά πήρε το τέταρτο σετ και τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: Κηφισιά – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22)

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-22

2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-20, 26-24

3ο σετ: 2-8, 8-16, 9-21, 12-25

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-22

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22) σε 102'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 17 (15/25 επ., 1 άσσος, 1μ πλοκ, 53% υπ. - 23% άριστες), Ρεκ 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 30 (28/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 10 (8/17 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 18% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 15% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 5 (5/11 επ.), Σμαραγδής 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 7% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 0% άριστες) / Στεφάνου (λ, 64% υπ. - 24% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% άριστες), Ανδρεάδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 0% άριστες).

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση στο 2ο σετ στο ματς με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και έτσι δεν μπόρεσε να βοηθήσει στο υπόλοιπο του αγώνα.