Μαρκόπουλο - Ολυμπιακός 0-3 (τελικό)

Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019 - 18:11

Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετωπίζουν το Μαρκόπουλο και θέλει να συνεχίσουν το σερί νικών που «τρέχουν» στο πρωτάθλημα.

Με στόχο ένα ακόμα τρίποντο που θα τις φέρει ακόμα πιο κοντά στην μαθηματική εξασφάλιση της πρώτης θέσης και του απόλυτου πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ.

Η διακύμανση του ματς

1ο σετ: Οι κοπέλες του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλές επιθετικά στο πρώτο σετ. Με ποσοστό 63% και 15/24 επιθέσεις έδειξαν σοβαρότητα, δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα και τα ηνία, δεν συνάντησαν δυσκολίες κι έφτασαν εύκολα στο 0-1 σετ με 25-11. Δύο άσσοι, για τις «ερυθρόλευκες», ένας για το Μαρκόπουλο. Σε ένα σετ, πάντως, που οι κοπέλες του Θρύλου είχαν σωστές επιλογές και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες.

2ο σετ: Μεγάλη «μάχη» ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, βρέθηκε στο 8-6, αλλά ένα σερί 3-0 του Μαρκόπουλου έκανε το 9-8. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν, βρέθηκαν στο 9-12 και συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα σταθερά (11-13, 12-14, 14-16), για να φτάσουν στο +3 (14-17) και το +4 (15-19, 16-20). Εκεί χάθηκε η συγκέντρωση, το Μαρκόπουλο μπήκε ξανά στο ματς, ισοφάρισε σε 21-21. Εκεί που η μπάλα «έκαιγε», οι κοπέλες του Κοβάσεβιτς είχαν καθαρό μυαλό, πήραν τους πόντους και έφτασαν στο 25-23 και το 2-0 στα σετ.

3ο σετ: Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι ως το 4-4, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έκανε ένα μικρό σερί 3-0 για το 7-4, που κράτησε και στη συνέχεια (5-8). Από το 6-9, πάντως, οι κοπέλες του Θρύλου χαλάρωσαν λίγο, το Μαρκόπουλο αντέδρασε, ανέκαμψε. Με σερί 3-0 ισοφάρισε σε 11-11, για να ξαναπροηγηθούν οι «ερυθρόλευκες» με 13-11. Πάτησαν... γκάζι και με σερί 6-0 το 12-13 έγινε 12-19. Με τη διαφορά να φτάνει και στο +8 (13-21). Το Μαρκόπουλο δεν το παράτησε το ματς, πλησίασε στους 4 (18-22), αλλά οι κοπέλες του Ολυμπιακού δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και τέλειωσαν το ματς με 19-25, για να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 11-25, 23-25, 19-25.