Το «ερυθρόλευκο» εξπρές πέρασε και από το Μαρκόπουλο

Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019 - 19:53

Την 19η συνεχόμενη νίκη του στη Volley League των Γυναικών σημείωσαν το απόγευμα του Σαββάτου οι κοπέλες του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα και πέρασε εύκολα από τα Μεσόγεια, νικώντας με 3-0 σετ (25-11, 25-23, 25-19) το Μαρκόπουλο. Με τον Σέρβο τεχνικό να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του. Μια νίκη που ήρθε σχετικά εύκολα, αν και στο δεύτερο και στο τρίτο σετ χρειάστηκε να πατήσουν λίγο το... γκάζι, καθώς οι γηπεδούχες πάλεψαν ως το τέλος, «κυνηγώντας» την έκπληξη.

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πολύ δυνατά. Με υψηλό ποσοστό στην επίθεση (63% με 15/24 επιθέσεις) και καλή δουλειά πάνω στο φιλέ, αναγκάζοντας το Μαρκόπουλο να έχει χαμηλό ποσοστό (κάτω από 20%) δεν συνάντησαν προβλήματα. Είχαν τον πλήρη έλεγχο και έφτασαν εύκολα, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ (25-11) στο 0-1 σετ. Χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα. Δύο άσσοι στο διάστημα αυτό για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ το ματς ήταν ανοικτό και είχαν εναλλαγές στο προβάδισμα. Στην αρχή ο Ολυμπιακός (6-8), μετά το Μαρκόπουλο (9-8), ξανά ο Θρύλος (9-12, 14-17 και 16-20). Το Μαρκόπουλο δεν το παράτησε, ισοφάρισε σε 21-21, αλλά στο τέλος μέτρησε η εμπειρία και η ποιότητα για να έρθει το 0-2 σετ με 25-23. Η διαφορά ήταν τα ποσοστά στην επίθεση με το Μαρκόπουλο να ανεβαίνει στο 39%, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στο 44%.

Όσον αφορά στον τρίτο και τελευταίο σετ, καλό ξεκίνημα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού, προβάδισμα (5-8 και 6-9), αλλά το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 11-11. Εκεί τα κορίτσια του Ολυμπιακού έκαναν ένα σερί 10-2 με το σκορ να γίνεται 13-21. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, πλησίασαν στους 4 (18-22), αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο. Πήραν το σετ τελικά με 25-19 κι έφτασαν σε ένα άνετο 3-0 σετ.

Τα σετ: 11-25, 23-25, 19-25.