Την «κάρφωσε» ξανά και έκανε βήμα πρόκρισης!

Τετάρτη, 3 Απριλίου 2019 - 18:52
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και παίζοντας όσο χρειαζόταν ο Ολυμπιακός κέρδισε ξανά την ΑΕΚ με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο προημιτελικό της Volleyleague και έτσι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έκαναν εξαιρετική διαχείριση του ματς, και στο τέλος όταν χρειάστηκε έκαναν την ανατροπή ώστε να επικρατήσουν με 3-0.

Το Σάββατο η ρεβάνς, με τον Θρύλο να θέλει μια ακόμα νίκη κόντρα στην ΑΕΚ για να περάσει στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Μεγάλο ματς από τον Γκάβιν Σμιτ ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους άλλους έντεκα πρόσθεσαν Πετρέας και Αλεξίεφ.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, και βρέθηκε μπροστά με πέντε (6-1) και στη συνέχεια με επτά (9-2) μετά από καρφί του Σμιτ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και έφεραν το σκορ στο -2 (12-10). Όμως ο Θρύλος πάτησε και πάλι το γκάζι και βρέθηκε ξανά μπροστά με έξι (18-12). Η ΑΕΚ έκανε ένα δικό της ντεμαράζ και έφερε το σετ στον πόντο (22-21), όμως οι παίκτες του Μουνιόθ είχαν τις απαντήσεις και πήραν το πρώτο σετ με 25-22 για το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά. Έτσι έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να βρεθεί μπροστά με 8-5 μετά τον πρώτο χρόνο του Χαραλαμπίδη ενώ βρέθηκε μπροστά και με έξι πόντους (7-13). Οι πρωταθλητές όμως πάτησαν... γκάζι και παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ, έφτασαν να ισοφαρίσουν σε 19-19, και να πάρουν τελικά το σετ στο πέμπτο σετ μπλοκ με 29-27.

Το τρίτο είχε την ίδια εικόνα με το δεύτερο. Η ΑΕΚ ήταν μπροστά από το ξεκίνημα, όμως ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας κατά διαστήματα την απόδοσή του και με τον Σμιτ να τελειώνει αρκετές μπάλες είχε τις απαντήσεις. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά και πήραν το σετ με 25-23 για το 3-0 και μαζί και το ματς.

Τα σετ: 25-22, 29-27, 25-23

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 29-27

3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Ραούβερντινκ 5 (5/17 επ., 47% υπ. - 37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος, 100% υπ. - 100% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (5/7 επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 43% υπ. - 36% άριστες), Σωνάκης (λ), Κρέτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0 (Τελικό)

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού υποδέχεται (3/4, live στις 17:00 gavros.gr/EPT SPORTS HD) την ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη, στην πρώτη «μάχη» των πλέι οφ της Volleyleague.