«Ερυθρόλευκος» περίπατος!

Σάββατο, 6 Απριλίου 2019 - 18:24

Ασταμάτητος σε ένα ακόμα ματς ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα και στο δεύτερο ματς κόντρα στην ΑΕΚ, επικράτησαν ξανά με 3-0 σετ και έτσι πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague.

Πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους «8» από το ζευγάρι του Φοίνικα Σύρου με τον Παμβοχαϊκό.

Εξαιρετικός ήταν ο Ράουβερντικ ο οποίος κράτησε σε τρομερά ποσοστά την υποδοχή του, μεγάλο ματς πάνω στο φιλέ από τον Τερβαπόρτι, ενώ ο Κουμεντάκης αξιοποίησε τις περισσότερες μπάλες του Φινλανδού πασαδόρου και έτσι τελείωσε το ματς με 11 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Παράλληλα ο Θρύλος με αυτή του τη νίκη, έφτασε το σερί κόντρα στην ΑΕΚ στο 24-0, έχοντας μόνο νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα στους «κιτρινόμαυρους».

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο ματς και πήρε το προβάδισμα από την αρχή. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας εξαιρετική υποδοχή έκαναν ένα μεγάλο σερί και πήγαν το σκορ στο 19-9 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-12 για το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο η ΑΕΚ ήταν λίγο πιο ανταγωνιστική αλλά όταν ο Θρύλος ανέβασε στροφές πήγε από το 13-10 στο 17-13 και ουσιαστικά «κλείδωσε» το σετ. Τελικά ο Ολυμπιακός το κατέκτησε με 25-20 για το 2-0.

Το τρίτο είχε πάρει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα από το ξεκίνημα, να μην το χάνει σε κανένα σημείο του και τελικά να παίρνει το σετ και το ματς με 25-19.

Τα σετ: 12-25, 20-25, 19-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 2-8, 8-16, 11-21, 12-25

2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 19-25

ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (2/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Στοϊλοβιτς 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ., 55% αρ.), Κανέλλος 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 7 (7/20 επ.), Λάππας 2 (2/8 επ.), Ιμπραχίμοβ 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ., 27% αρ.), Γκάρας -λ (42% υπ., 26% αρ.), Σονάκης -λ / Κρέτσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (9/10 επ.), Σμιτ 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9/17 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ., 24% αρ.), Ράουβερντικ 6 (6/8 επ., 82% υπ., 45% αρ.), Στεφάνου -λ (78% υπ.,44% αρ.), Δαρίδης -λ / Ζουπάνης, Στιβαχτής

«Συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό»

Απόλυτα ικανοποιημένος από τη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού κόντρα στην ΑΕΚ στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος εμφανίστηκε ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΟ Θήρας 3-1 σετ (Τελικό)

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει τον ΑΟ Θήρας στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στις Σέρρες και είναι πανέτοιμη για έναν ακόμα τίτλο. Live στις 21:15 στο gavros.gr/ERTSportsHD.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 (Τελικό)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού θέλει να κάνει το 2-0 και έτσι να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague. Live στις 17:00 στο gavros.gr.