ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Θέτιδα Βούλας 3-2 (Τελικό)

Τετάρτη, 10 Απριλίου 2019 - 18:40

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στο Ρέντη την Θέτιδα Βούλας, για τα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volleyleague στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-15, 18-25, 25-23, 15-11)

Η διακύμανση της αναμέτρησης:

1ο σετ:

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με τις Χριστοδούλου, Λαμπρούση, Έμοντς, Χουντ, Βλαχάκη και λίμπερο την Κονόμη.

2-8: Τα κορίτσια του Ολυμπιακού δεν έχουν μπει καλά στο ματς έχοντας προβλήματα στην υποδοχή.

8-16: Double score για την Θέτιδα στα μέσα του πρώτου σετ.

16-21: Ο Κοβάτσβιτς αλλάζει την Βλαχάκη με τη Νομικού σε μια προσπάθεια να γυρίσει ο Θρύλος το σετ.

22-25: Η Θέτιδα θα πάρει το πρώτο σετ και θα κάνει το 1-0 στο ματς.

2ο σετ:

Συνεχίζει η Νομικού αντί της Βλαχάκη στο δεύτερο σετ.

8-5: Ο Ολυμπιακός έχει καλύτερη υποδοχή και παίρνει εύκολους πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ.

16-10: Το μπλοκ των «ερυθρόλευκων» έχει ανέβει αρκετά και έτσι οι γηπεδούχες έχουν αυξήσει τη διαφορά.

21-14: Τέσσερις πόντους μακριά από την ισοφάριση στα σετ ο Ολυμπιακός.

25-15: Η Ζακχαίου με άσσο τελειώνει το σετ και κάνει το 1-1 στο ματς.

3ο σετ:

2-8: Οι φιλοξενούμενες παίρνουν εύκολους πόντους από το μπλοκ τους.

8-12: Η Θέτιδα βρέθηκε μπροστά με έξι, όμως ο Ολυμπιακός μειώνει σιγά-σιγά ανεβάζοντας τα ποσοστά στην αποτελεσματικότητά του.

12-16: Δύο συνεχόμενα μπλοκ και η Θέτιδα στο +4.

15-21: Η Θέτιδα πηγαίνει για το 2-1 στο ματς.

15-22: Αλίκη Κωνσταντινίδου αντί Ζακχαίου στο τάραφλεξ.

18-25: Η Θέτιδα με άσσο παίρνει το τρίτο σετ και κάνει το 2-1 στην αναμέτρηση.

4ο σετ:

Επιστρέφει στο τάραφλεξ η Ζακχαίου αντί της Αλ. Κωνσταντινίδου. Βλαχάκη διαγώνια και Σκοτ ακραία για τη συνέχεια του σετ.

7-7: Και πάλι αλλαγή στις κεντρικές για τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

7-8: Οι δύο ομάδες πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σετ. Κίτρινη κάρτα στον Σαραντίτη για διαμαρτυρία.

13-15: Νομικού αντί Βλαχάκη στο τάραφλεξ.

13-16: Προβάδισμα τριών πόντων για την Θέτιδα.

13-17: Κλείνει η αλλαγή της Βλαχάκη με τη Νομικού.

18-21: Μπροστά με τρεις οι φιλοξενούμενες σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ και του ματς.

22-22: Τέσσερις μπάλες για την Θέτιδα και στο Ρέντη γίνεται πανζουρλισμός από τους ΓΑΥΡΟΥΣ.

22-23: Καρφί από την Μανωλίνα Κωνσταντίνου.

23-23: Τρομερό πέρασμα της Χριστοδούλου που ισοφαρίζει και πάλι.

24-23: Άουτ το καρφί της Κωνσταντίνου και ο Ολυμπιακός έχει σετ μπολ.

25-23: Η Βλαχάκη με μπλοκ κάνει το 2-2 και στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

5ο σετ:

5-0: Ο Ολυμπιακός είναι ασταμάτητος στο τάι μπρέικ.

10-5: Double score για τον Θρύλο σε ένα κρίσιμο σημείο.

11-6: Τέσσερις πόντους μακριά από τη νίκη η ομάδα του Κοβάτσεβιτς.

15-11: Ο Θρύλος κάνει την ανατροπή, παίρνει το τάι μπρέικ και τη νίκη στο ματς και έτσι κάνει το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος της Volley League.

Η κεντρική του Ολυμπιακού δεν θα μπορούσε να λείπει από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας της.

Με χαρακτήρα πρωταθλήτριας!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού βρέθηκε πίσω με 2-1 αλλά με κατάθεση δυνάμεων πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ κόντρα στη Θέτιδα με 3-2 και έκανε το 1-0 στις νίκες στα ημιτελικά της Volleyleague.

Μάλλον θα βρισκόταν… αλλού

Ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΠΑΟΚ, Αντώνης Τσαλόπουλος τόνισε ότι δεν υπέπεσε στην αντίληψή του η ρατσιστική επίθεση των οπαδών της ομάδας του κατά του παίκτη του Ηρακλή, ωστόσο την… καταδίκασε.