Ένα βήμα πριν τους τελικούς ο Θρύλος!

Δευτέρα, 15 Απριλίου 2019 - 22:16

Άλλη μια νίκη πήρε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν ξανά του Φοίνικα Σύρου, έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague και, έτσι, θέλουν άλλη μια στην Ερμούπολη την Μεγάλη Τρίτη, προκειμένου να περάσουν για άλλη μια χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος ώστε να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους!

Πλέον, το μυαλό των «ερυθρόλευκων« στρέφεται αποκλειστικά στο Κύπελλο Ελλάδας, μιας και ο Θρύλος αντιμετωπίζει την προσεχή Παρασκευή (19/4) τον ΠΑΟΚ, στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 στην Ιεράπετρα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με το ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο προσπαθόντας η κάθε μια να επιβάλλει το παιχνίδι της. Στο 5-6 υπέρ του Φοίνικα, ο Κουμεντάκης ο οποίος είχε ξεκινήσει βασικός τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Χριστοφιδέλης. Το πρώτο προβάδισμα δύο πόντων στο σετ το πήρε ο Φοίνικας με 17-15 διατηρώντας το μέχρι και το τέλος του. Ο Μουνιόθ πέρασε στο τάραφλεξ τους Ζουπάνη και Στιβαχτή, με τον Έλληνα πασαδόρο με μπλοκ να κάνει την ανατροπή στο σετ για το 21-20, για να έρθει ο Ζουπάνης με άσσο να κάνει το 22-20. Ένα σερί 3-0 για τον Φοίνικα πήγε το σκορ στο 22-23, για να απαντήσει αμέσως ο Ζουπάνης σε 23-23 και να επιστρέψουν στο τάραφλεξ οι Σμιτ και Τερβαπόρτι. Ο Χριστοφιδέλης με τρομερό πλασέ έκανε το 24-24 σβήνοντας το ένα σετ μπολ του Φοίνικα, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τέσσερα, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Σμιτ να τελειώνει το σετ στο 29-27 στο πρώτο δικό του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο σετ χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στον Φοίνικα. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα από νωρίς και βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με εννιά πόντους (18-9). Τελικά ο Θρύλος κάνοντας επίδειξη δύναμης αλλά παίζοντας και φανταστικό βόλεϊ πήρε το σετ με 25-15 και έκανε το 2-0 στο ματς.

Η ομάδα του Μουνιόθ προηγήθηκε και με την έναρξη του τρίτου σετ και βρέθηκε μπροστά με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι όμως ισορρόπησαν, ισοφάρισαν σε 10-10 και κάνοντας ένα σερί 4-1 βρέθηκαν μπροστά με 14-11. Ο Θρύλος όμως με το μπλοκ του να λειτουργεί άριστα, γύρισε το σετ με σερί 5-1 και έτσι βρέθηκε μπροστά με 16-15. Οι Συριανοί όμως επέστρεψαν και πάλι στο σετ, πήραν το προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι το φινάλε του, το κατέκτησαν με 25-20 κάνοντας το 2-1 στο ματς.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς. Προηγήθηκε με 8-4 αρχικά για να φτάσει με επιθέσεις του Σμιτ και μπλοκ του Ράουβερντινκ στο 14-8. Η εικόνα δεν άλλαζε όσο περνούσε η ώρα και έτσι ο Θρύλος πήρε άνετα το σετ με 25-18 και μαζί και το ματς.

Τα σετ: 29-27, 25-15, 20-25, 25-18

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 29-27

2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-15

3ο σετ: 8-7, 16-15, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18

«Και τώρα το Κύπελλο» (pic)

Το μήνυμα του Γιώργου Πετρέα, μετά τη νίκη της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού κόντρα στον Φοίνικα Σύρου...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Φοίνικας Σύρου 3-1 σετ (Τελικό)

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού υποδέχεται απόψε, Δευτέρα βράδυ (15/4, Live στις 20:00 στο gavros.gr/EPT Sports HD) τους νησιώτες στο κλειστό του Ρέντη, για τον δεύτερο ημιτελικό της Volleyleague.