Άνετο ξεκίνημα και προβάδισμα τίτλου

Σάββατο, 20 Απριλίου 2019 - 19:34

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στο Ρέντη στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Volleyleague και έκανε έτσι το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Την Μεγάλη Τετάρτη οι δύο ομάδες θα τα πούνε ξανά, αυτή τη φορά στη Νάξο, εκεί όπου ο Θρύλος θα θέλει να κάνει το προτελευταίο βήμα πριν την κατάκτηση και του φετινού νταμπλ.

Στα του αγώνα ο Θρύλος μπήκε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 7-3. Ο άσσος της Βλαχάκη διεύρυνε το προβάδισμα για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-9. Ο Θρύλος έπειτα με ένα σερί 4-0 πήγε τη διαφορά στο +7 για να πάρει τελικά το σετ με 25-14 χάρη σε μπλοκ άουτ που κέρδισε η Βλαχάκη.

Το δεύτερο σετ είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο με το ξεκίνημά του. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 με τον Πανναξιακό όμως στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 6-6. Η Ζακχαίου πήρε τον πρώτο χρόνο και η Έμοντς την επίθεση στη συνέχεια για να έρθει ξανά το +2 του Ολυμπιακού (8-6). Οι δύο ομάδες στη συνέχεια ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και το 17-17. Εκεί οι Κυπελλούχες Ελλάδας έτρεξαν ένα σερί 3-0. Η Λαμπρούση έγραψε το 21-18 και στη συνέχεια χάρη σε πόντους από Ζακχαίου και Σκοτ ο Ολυμπιακός πήρε και το δεύτερο σετ με 25-21 για το 2-0 στο ματς.

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν για πρώτη φορά να χάνουν με 6-8 και με 8-10. Ωστόσο ισοφάρισαν στο 11-11 με μπλοκ της Χριστοδούλου και προσπέρασαν με άσσο της Έμοντς (12-11), για πρώτη φορά μετά το 2-1 στην αρχή του 3ου σετ. Στη συνέχεια η ομάδα της Νάξου ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 14-12 για να ακολουθήσει η νέα ισοφάριση σε 14-14. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Βλαχάκη και τρομερό μπλοκ της Ζακχαίου ο Θρύλος έφτασε στο 16-14 και στη συνέχεια διεύρυνε στο 8-0 το εντυπωσιακό σερί που ξεκίνησε στο 12-14 και μετατράπηκε σε 20-14, με τη Τζίνα Λαμπρούση να παραμένει στο σερβίς μέχρι το 21-15! Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και με φοβερό καρφί της Σκοτ στην ευθεία έφτασαν στο 25-17 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0, 25-14, 25-21, 25-17

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-21

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 15 (14/28 επ., 1 άσος, 19% υπ. - 6% άριστες), Χριστοδούλου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Ζακχαίου 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Έμοντς 14 (10/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Χουντ 10 (9/28 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 62% άριστες) / Κονόμι (λ, 56% υπ. - 50% άριστες), Κοκκινάκη (λ).

Πανναξιακός (Κωστακόπουλος): Ριντ 8 (4/26 επ., 4 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Κένετι 4 (417 επ.), Βεργίδου, Χατζηευστρατιάδου 3 (1/7 επ., 2 άσσοι), Τσομπανίδου 8 (3/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στεντίλ 9 (7/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 28% άριστες) / Κακουράτου (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Λάβδα, Λιάγκη 6 (6/13 επ.).

«Σήμερα ήμασταν αποφασισμένες»

Για την Κατερίνα Γιώτα αλλά και τους ΓΑΥΡΟΥΣ παίρνει τις νίκες η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού σύμφωνα με την Κωνσταντίνα Βλαχάκη.

Πάντα δίπλα ο Κουντούρης!

Ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού δεν θα μπορούσε να λείπει από τον πρώτο τελικό της γυναικείας ομάδας βόλεϊ.