Σιδερένιος και γρήγορα κοντά αρχηγέ!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Μία… ανάσα από το 7ο σερί νταμπλ!

Τετάρτη, 24 Απριλίου 2019 - 20:34

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν νικηφόρα από τη Νάξο κόντρα στην τοπική ομάδα, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ και πλέον την Πρωτομαγιά, Τετάρτη στις 19:00, θα έχουν την ευκαιρία στο Ρέντη να τελειώσουν τη σειρά, προηγούνται με 2-0 νίκες, και να κατακτήσουν το 7ο σερί νταμπλ τους!

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξε για ακόμη μία φορά ότι δεν έχει αντίπαλο στις εγχώριες διοργανώσεις και πλέον με τον κόσμο στο πλευρό της την ερχόμενη Τετάρτη είναι πανέτοιμη να σηκώσει ακόμη έναν τίτλο.

Πιο αναλυτικά, οι Πειραιώτισσες ξεκίνησαν δυνατά και με εξαιρετικό σερβίς, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και κατέκτησαν γρήγορα το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τις Κυπελλούχες Ευρώπης, καθώς προηγήθηκε με 6-2 και 10-5. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στον πόντο (14-13), έπειτα ισοφάρισαν (14-14) και έκτοτε, πάτησαν «γκάζι» και «έγραψαν» το 25-21, για το 2-0.

Όσον αφορά στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-7, συνέχισε με το ίδιο πάθος και αποφασιστικότητα και έκανε εύκολα το 3-0 με 25-18.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Τζίνα Λαμπρούση, με 15 πόντους, ενώ οι Βλαχάκη και Έμοντς ακολούθησαν με 13.

Τα σετ: 21-25, 21-25, 18-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-2, 16-15, 20-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 18-25

Πανναξιακός: Ριντ 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ., 20% αρ.), Κέννεντι 3 (3/17 επ.), Βεργίδου 5 (2/3 επ., 3 άσσοι), Χατζηευστρατιάδου 7 (2/6 επ., 5 μπλοκ), Τσομπανίδου 3 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φρανσίλ 8 (8/33 επ., 32% υπ., 25% αρ.), Κακουράτου -λ (43%υπ., 36%αρ.) / Πατεράκη, Λιάγκη 3 (3/6 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λαμπρούση 15 (6/17 επ., 5 μπλοκ, 4 άσσοι), Βλαχάκη 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ., 33% αρ.), Χριστοδούλου 5 (2/5 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Έμοντς 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 33% αρ.), Χούντ 7 (5/28 επ., 2 άσσοι), Κονόμη -λ (71%υπ.- 50%αρ.) / Νομικού 1 (μπλοκ).

Περισσότερα σε λίγο...

Με καλύτερο πρόσωπο για το 3-1!

Τον Φοίνικα Σύρου αντιμετωπίζει σήμερα, Μεγάλη Πέμπτη (25/4, live στις 17:00 στο gavros.gr/ΕΡΤ Sports HD) στην Ερμούπολη η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, για τον τέταρτο ημιτελικό των πλέι οφ της Volleyleague.

«Πάμε ομάδα» (pic)

Η Κατερίνα Γιώτα έστειλε το μήνυμά στις συμπαίκτριές της ενόψει του αγώνα με τον Πανναξιακό στον 2ο τελικό του πρωταθλήματος.