Το λιμάνι είναι βαθύ!

Παρασκευή, 3 Μαΐου 2019 - 20:15
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια τεράστια νίκη στον πρώτο τελικό της φετινής Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκοι» με έναν εξαιρετικό Ράουβερντινκ, τον Αλεξίεφ να επιστρέφει και να δίνει λύσεις και τον Σμιτ να «εκτελεί» στο τέλος με τους άσσους, νίκησε 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-21) και έκανε το 1-0 στις νίκες. Δείχνοντας πώς όταν είναι πλήρης, δεν έχει αντίπαλο στην Ελλάδα. Πέτυχε μια μεγάλη νίκη με πολύ καλή απόδοση σε ένα κατάμεστο κλειστό στο Ρέντη.

Με ηγέτη τον Ράουβερντινκ

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Σημαντικό στοιχείο για τον Ολυμπιακό η επιστροφή του Αλεξίεφ, που... απελευθέρωσε και τον Ράουβερντινκ. Ο ΠΑΟΚ πίεζε στο σερβίς προσπαθώντας να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρολεύκους» να βρίσκουν τις λύσεις και να παίρνουν πόντους με τον Σμιτ. Ο Θρύλος βρέθηκε μπροστά με δύο (8-6, 13-11), με τον ΠΑΟΚ να απαντά αμέσως σε 13-13. Όμως οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους 3-0 στη συνέχεια βρέθηκαν μπροστά με 17-14 για το +3. Ο Ράουβερντινκ με άσσο έγραψε το 20-16 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Ο ΠΑΟΚ πήγε το σκορ στο 22-18, με τον Ολυμπιακό όμως να καταφέρνει να βρει τις λύσεις και έτσι να παίρνει το πρώτο σετ με 25-22, με τον Ολλανδό ακραίο να τελειώνει το σετ, για το 1-0. Σημαντικό στοιχείο οι 2+2 πόντοι του Θρύλου από άσσους και μπλοκ, με το ΠΑΟΚ να μην έχει κανέναν.

Μέτρησε το καθαρό μυαλό

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε διαφορετικά. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με τρεις (1-4) με τον Ολυμπιακό να μειώνει γρήγορα σε 5-5 με άσο του Τερβαπόρτι. Ο Θρύλος πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 11-10 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Με άουτ επίθεση του Κλαπβάικ ο Ολυμπιακός πήγε στο +3 (14-11), και συνέχεια στο +4 (16-12). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έλεγχξαν το σετ, είχαν σωστές αντιδράσεις και έτσι έκαναν το 2-0 στο ματς με το 25-22 με τον Ράουβερντινκ και το λάθος στον τελευταίο πόντο. Με τον Ολλανδό ακραίο να συνεχίζει να είναι πρώτος σκόρερ και τον Σμιτ να κάνει μεγάλο ματς με 8/12 επιθέσεις.

Τους «σκότωσε» ο Σμιτ

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ με το πρώτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 7-5 μετά από πάιπ του Ράουβερντινκ. Στη συνέχεια ο Θρύλος με ένα σερί 3-0 πήγε το ματς στο 13-10. Με άσο του Σμιτ το σκορ πήγε στο 15-10 μέσα σε πανδαιμόνιο στο κλειστό του Ρέντη. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να «χτυπήσει» το σετ παίζοντας αρκετά πρώτο χρόνο, με τον Θρύλο όμως να έχει τις απαντήσεις. Με το καρφί του Ράουβερντινκ το σκορ πήγε στο 17-13 και στη συνέχεια ο Ανδρεάδης έκανε το 19-16 μετά από πρώτο χρόνο. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-20 για να έρθει ο Ανδρεάδης να δώσει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 21-20, ενώ στη συνέχεια ο Αλεξίεφ με μπλοκ διαμόρφωσε το 22-21. Με λάθος του Κλαπβάικ το σκορ έγινε 23-21. Άσος του Σμιτ και 24-21, με τον Καναδό να δίνει στη συνέχεια τη χαριστική βολή για το 25-21, με νέο άσσο και το 3-0 σετ στο ματς.

Τα σετ: 25-22 (27'), 25-22 (28'), 25-21 (28')

Η διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-22,

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 16 (11/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 13% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/22 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 24% άριστες) / Στεφάνου (λ, 82% υπ. - 36% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/4 επ.), Στιβαχτής

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 16 (13/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 11 (11/19 επ., 65% υπ. - 57% άριστες), Φιλίποφ, Τακουρίδης 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Κλάπβαϊκ 10 (10/29 επ.), Σαφράνοβιτς 5 (2/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 21% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)

«Μαγική» ατμόσφαιρα στο Ρέντη! (vids)

Ο κόσμος του Ολυμπιακού έδωσε για ακόμη μία φορά δυναμικό «παρών» στο «Μελίνα Μερκούρη», στηρίζοντας με τη δυνατή φωνή του τους παίκτες της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του Θρύλου στον 1ο τελικό κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Σύσσωμη η οικογένεια του Θρύλου στο πλευρό του Αυτοκράτορα! (pics)

Οι Κώστας Καραπαπάς, Τάκης Αγραφιώτης, καθώς και αρκετά τμήματα του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού και φυσικά οι Μιχάλης Κουντούρης και Πέτρος Μαντούβαλος βρίσκονται στο Ρέντη, στηρίζοντας τις προσπάθειες της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του Θρύλου στον 1ο τελικό κόντρα στον ΠΑΟΚ.