Στην κορυφή η εθνική βόλεϊ Ανδρών!

Σάββατο, 1 Ιουνίου 2019 - 22:45

Η εθνική μας ομάδα βόλεϊ Ανδρών νίκησε με 3-0 σετ την Αυστρία στο κλειστό του Ρέντη, για την τρίτη αγωνιστική του Silver European League και ανέβηκε στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέτρεψε το εις βάρος του 3-1 σετ του πρώτου ματς και, πλέον, υπερισχύει των Αυστριακών σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Η Ελλάδα παρουσιάστηκε σταθερή στην υποδοχή και βελτιωμένη σε σερβίς και επίθεση. Με τον Νίκο Ζουπάνη, ο οποίος αποχώρησε και επίσημα την Παρασκευή (31/5) από τον Ολυμπιακό, να τελειώνει όλες τις δύσκολες και ψηλές μπάλες, όντας πρώτος σκόρερ με 16 πόντους!

Κρίσιμο για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ. Η Αυστρία απώλεσε δύο σετ μπολ (24-22, 24-23), η Ελλάδα ισοφάρισε και στο δεύτερο δικό της σετ μπολ, έκανε το 1-0 σετ με 27-25. Στα δύο επόμενα, η «γαλανόλευκη» είχε το προβάδισμα από την αρχή…

Τα σετ: 27-25, 25-21, 25-13

1ο σετ: 7-8, 16-15, 18-21, 27-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-13

ΕΛΛΑΔΑ: Ζουπάνης 16 (16/31 επ.), Φιλίποφ, Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (9/17 επ., 3 άσσοι, 33% υπ. - 0% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Φράγκος 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 31% άριστες) / Ζήσης (λ, 46% υπ. - 15% άριστες), Δαρίδης (λ), Κοκκινάκης, Βουλκίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Αυστρία: Βοχλφαρστάτερ 4 (2/8 επ., 2μ πλοκ), Μένερ 6 (4/7 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. - 0% άριστες), Τάλερ 1 (1/1 επ.), Γκράμπμιούλερ 10 (4/6 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπούτσεγκερ 9 (9/23 επ.), Λαντφάχρερ 7 (7/17 επ., 50% υπ. - 28% άριστες) / Ρινγκσέις (λ, 36% υπ. - 18% άριστες), Ναγκβάισερ (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Κροντάλερ, Τρόθαν, Τουτς, Γιούρκοβιτς, Ιμπραχίμοβιτς.