Νέα νίκη και χρήσιμα συμπεράσματα!

Σάββατο, 12 Οκτωβρίου 2019 - 21:26

Μία ακόμη φιλική νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 4-1 σετ της Κηφισιάς, δείχνοντας ότι μέρα με τη μέρα βελτιώνεται.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν, βέβαια, πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, ωστόσο, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στη συνέχεια του ματς και έχοντας εξαιρετικό μπλοκ, αλλά και πολύ καλό σερβίς, δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη με 4-1 σετ.

Σε μία αναμέτρηση όπου προσφέρθηκε στον Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ για πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα, με τον Ισπανό τεχνικό να κάνει πολλές δοκιμές στην αναμέτρηση.

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Παπαλεξίου, Φίνγκερ, Πετρέα, Χουσάϊ, Τερβαπόρτι, Γκέργκι και στη θέση του λίμπερο τον Κοκκινάκη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν 8-5 και διατηρώντας το προβάδισμα σε όλο το σετ το κατέκτησαν με 25-20. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8-5 και με ένα σερί 8-3, να διευρύνει το προβάδισμα του σε 16-8. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Χουσάϊ, που είχε έξι πόντους σε αυτό το σετ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-15 και παρόλο που η Κηφισιά μείωσε, με σωστές επιλογές στις κρίσιμες φάσεις, πήρε το σετ με 26-24, κάνοντας το 1-1 στον αγώνα.

Ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αυτό το σετ και στους Στιβαχτή, Ανδρεάδη, Ασπιώτη, και Ριζόπουλο. Ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την απόδοση του ο Ολυμπιακός, είχε τον πλήρη έλεγχο στο τρίτο σετ, έχτισε μια διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4), ανεβάζοντας την στο συν έξι (16-10), για να φτάσει στο 21-14 και να κατακτήσει το σετ με 25-19, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και κάνοντας το 2-1 στο παιχνίδι. Στο τρίτο σετ ο Ανδρεάδης είχε 6 πόντους και ο Κουμεντάκης 5, με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση. Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο του Ολυμπιακού, που το κατέκτησε μέσα σε 19 λεπτά με 25-15, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Ασπιώτη και Κουμεντάκη με 6 πόντους.

Μετά από συμφωνία των δυο προπονητών, οι ομάδες έπαιξαν και πέμπτο σετ το οποίο ο Ολυμπιακός κατέκτησε με 19-17. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με 15 πόντους, με πολύ καλά ποσοστά στη επίθεση και 3 άσσους στο ενεργητικό του. Εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης Παπαλεξίου και Πετρέας που είχαν από 11 πόντους με 7/10 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 3/7 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 3 άσσους αντίστοιχα, ενώ με διψήφιο αριθμό τελείωσαν τον αγώνα και οι Ανδρεάδης και Ασπιώτης που είχαν από 10. Στην αναμέτρηση δεν έπαιξε ο Θοδωρής Βουλκίδης.

Τα σετ: 1-4 σε 1:51, 25-20 (22'), 24-26 (27'), 19-25 (26'), 15-25 (19'), 17-19 (17')

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20

2ο σετ: 5-8, 8-16, 15-21, 24-26

3ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 19-25

4ο σετ: 4-8, 11-16, 14-21, 15-25

5ο σετ: 4-5, 9-10, 11-12, 17-19

Κηφισιά (Νίκος Ζαλμάς): Κάϊο 3 (2/9 επ., 1 άσσος), Μπάσις 6 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρούσσης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης 19 (16/38 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 44% αρ.), Μπαταγκίμ 23 (19/34 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 53% υπ., 38% αρ.), Μπάϊερς 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Καπελλάς -λ (64% υπ., 59% αρ.) / Συναδινός -λ (40% υπ., 40% αρ.), Γκότσης, Κολτσιάκης 1 (1/4 επ., 46% υπ., 31% αρ.), Κοσμάς, Μέλλες 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), Φίνγκερ 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 11 (3/7 επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Χουσάϊ 9 (8/17 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ., 45% αρ.), Κοκκινάκης -λ (44% υπ., 44% αρ.) / Τζιαβράς -λ (75% υπ., 50% αρ.), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 10 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 10 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 15 (12/20 επ., 3 άσσοι, 57% υπ., 38% αρ.), Ριζόπουλος 1 (1 μπλοκ, 60% υπ., 50% αρ.)

«Είμαστε έτοιμοι»

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς τόνισε ότι οι «ερυθρόλευκες» είναι πανέτοιμες για την έναρξη της νέας σεζόν.

Πανέτοιμες για το πρωτάθλημα!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας στο τελευταίο της φιλικό προετοιμασίας πριν την έναρξη της νέας σεζόν.