«Καθάρισε» τον ΠΑΟ μέσα στη «ζούγκλα» του Αμαρουσίου!

Σάββατο, 2 Νοεμβρίου 2019 - 21:42

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού δεν πήρε χαμπάρι από τις... προκλήσεις, κέρδισε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι και έτσι συνέχισε την αήττητη πορεία της στη VolleyLeague. Στο 44-0 το σερί του Ερασιτέχνη επί του ΠΑΟ.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωθρά κάνοντας αρκετές φορές παράβαση πάνω στο φιλέ κάτι που δείχνει και τη νευρικότητα με την οποία μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Για πρώτη φορά στο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με δύο (7-9) χάρη σε άσσο της Ζιβογίνοβιτς. Η Ζακχαίου με μπλοκ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό (9-11) για να έρθει στη συνέχεια μια διπλή μπαλιά της Κελεσίδη για το +3 του Θρύλου (10-13, 11-14). Εκεί όμως οι γηπεδούχες με ένα σερί 3-0 με την Καλαντάτζε σε σερβίς ισοφάρισαν το ματς (14-14), για να έρθουν μετά δύο σερί πόντοι από την Χίπε για το 14-16. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν προβλήματα στην υποδοχή και να παίρνουν εκατέρωθεν πόντους, με τη διαφορά είτε για τη μία είτε για την άλλη ομάδα να μην περνάει τους τρεις. Σε ένα κρίσιμο σημείο ο Ολυμπιακός πήγε το σκορ στο 20-23, ωστόσο ένα σερί 3-0 του Παναθηναϊκού έφερε και πάλι την ισοφάριση σε 23-23. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε διακοπή στο ματς μιας και υπήρξαν επεισόδια από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού προς τον πάγκο των «ερυθρόλευκων». Μετά από περίπου δέκα λεπτά ξεκίνησε και πάλι το ματς, με τις δύο ομάδες να χρειάζεται να πάνε στην παράταση. Εκεί ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος και με τη Ζιβογίνοβιτς με καρφί να παίρνει το σετ με 24-26 για το 1-0 στο ματς.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν αρκετά από το σερβίς, με αποτέλεσμα να χαλάσει η υποδοχή των γηπεδούχων και τον Θρύλο να παίρνει προβάδισμα με τρεις (1-4). Ο Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ προκειμένου να δώσει οδηγίες στις παίκτριες του κάτι το οποίο έκανα κατά γράμμα, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και στη συνέχεια οι δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τις «πράσινες» να παίρνουν διαφορά τριών πόντων προς το τέλος του σετ (21-18). Μπορεί οι «ερυθρόλευκες» να έκαναν το 23-23, ωστόσο η Χίπε έκανε λάθος στο σερβίς (24-23) και στην επόμενη φάση η Οικονομίδου με «αποφασιστική και γεμάτη πάθος επίθεση, έδωσε το σετ στις «πράσινες» με 25-23 και έκανε το 1-1.

Με καθυστέρηση άρχισε το τρίτο σετ του παιχνιδιού μετά από υβριστικά συνθήματα των οπαδών του τριφυλλιού. Μάλιστα ενώ το σκορ βρισκόταν στο 3-4 υπέρ του Ολυμπιακού, το ματς διακόπηκε ξανά. Οι συνεχόμενες παύσεις μόνο κακό έκαναν στην ομάδα του Παναθηναϊκού η οποία έδειξε να χάνει τον ρυθμό που είχε αποκτήσει και κόντραρε στα ίσα τις «ερυθρόλευκες». Έτσι οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάσεβιτς με κινητήριο μοχλό τον επιθετικό τους πλουραλισμό και την σιγουριά στις επιλογές τους, απέκτησαν διαφορά ασφαλείας έως και οκτώ τέρματα που ήταν μη αναστρέψιμη για τις γηπεδούχες, οι οποίες συνέχισαν να κάνουν συνεχόμενα λάθη. Άνετα με 15-25 οι φιλοξενούμενες τελείωσαν το σετ.

Ο Παναθηναϊκός από την στιγμή που πήρε το προβάδισμα, δεν το έχασε σε κανένα σημείο του σετ, μετά το 15-14, άνοιξαν την διαφορά στους πέντε πόντους. Τελικά οι γηπεδούχες διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κατέκτησαν με 25-20 για το 2-2 και έτσι πήγαν την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυναμικά προηγούμενες μάλιστα με 4-2, όμως με ένα σερί έξι συνεχόμενων πόντων του Ολυμπιακού έφερε το 4-8. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε ξανά στο ματς κάνοντας το 13-13, αλλά με μπλοκ της Ζακχαίου οι νταμπλούχες Ελλάδος πήραν την νίκη με 3-2.

Τα σετ: 24-26, 25-23, 14-25, 25-20, 13-15

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 24-26

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-23

3ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 14-25

4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-15, 25-20

5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-11, 13-15

Παναθηναϊκός (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 11 (8/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 44% άριστες), Καλαντάτζε 13 (9/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 20 (16/46 επ., 4 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (12/37 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Κελεσίδη 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 51% υπ. - 29% άριστες), Διώτη, Βογιατζόγλου, Κωνσταντέλλου 1 (1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 14 (12/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Χουντ 7 (6/39 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/8 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 25 (24/60 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 10 (3/11 επ., 7 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 63% υπ. - 43% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Κωνσταντινίδου, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

44 σερί νίκες επί του «πελάτη» ΠΑΟ!

Τα «γλέντια» επί του Παναθηναϊκού δεν έχουν τελειωμό! Στο 44-0 το σερί νικών κόντρα στους «πράσινους» στα αθλήματα του Ερασιτέχνη, από το 2015! Απίστευτο κι όμως… Ολυμπιακό!

Αίσχη στη «ζούγκλα» του ΠΑΟ!

Μερίδα οπαδών του Παναθηναϊκού έκανε «ντου» στον αγωνιστικό χώρο και επιτέθηκε στον πάγκο του Ολυμπιακού! Και τονίζουμε: σε ματς Γυναικών!

Παναθηναϊκός - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 (Τελικό)

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στο κλειστό του Αγίου Θωμά τον Παναθηναϊκό, για την 3η αγωνιστική της Volley League. Live στις 19:00 στο gavros.gr/ERT Play1.