Ο ΠΑΟΚ υποκλίθηκε στον «Αυτοκράτορα» Ολυμπιακό!

Δευτέρα, 4 Νοεμβρίου 2019 - 21:08

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός, «διέλυσε» τον ΠΑΟΚ στο πρώτο φετινό ματς μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Θρύλος επικράτησε μέσα στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ και έκανε την ιδανικότερη εκκίνηση για την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ήταν εξαιρετική, ειδικά στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς με τρομερά ποσοστά, ενώ ο Τερβαπόρτι μοίρασε άψογα το παιχνίδι των πρωταθλητών Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός δεν... μάσησε παρά το γεγονός ότι οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, έκαναν για μια ακόμα φορά τα... δικά τους, διακόπτοντας το ματς, πετώντας αντικείμενα προς το τέλος του δευτέρου σετ, προς τους αναπληρωματικούς των «ερυθρόλευκων».

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Θρύλου, ο Χουσάι με 20, ακολούθησε ο Φίνγκερ με 15 και ο Γκέργκι με 11.

Στα του αγώνα, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο πρώτο σετ του παιχνιδιού μέχρι και το 18-18, όταν ο ΠΑΟΚ με Μάρσαλ και Ιλίνιχ απέκτησε σημαντική διαφορά (20-18), αναγκάζοντας τον προπονητή των «ερυθρολεύκων», Φερνάντο Μουνιόθ, να ζητήσει -ένα σωτήριο όπως αποδείχτηκε- τάιμ άουτ. Oι παίκτες του Ολυμπιακού μπόρεσαν να προσπεράσουν του Θεσσαλονικείς σε ένα κρίσιμο σημείο, καταφέρνοντας να κατακτήσουν το πρώτο πολύτιμο σετ στις λεπτομέρειες με σκορ 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός πέταξε στα σκουπίδια το προβάδισμα 4-8 και λαχτάρησε όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-23 μετά από κακή υποδοχή του Χουσάι και επίεθση του Χαραλαμπίδη. Δεύτερο σετ μπολ στο 25-24 με τον Ίλινιχ, τρίτο στο 26-25 με χαμένο σερβίς του Βουλκίδη, αλλά η συνέχεια ήταν για τον Ολυμπιακό με τον Φλινγκερ(26-26), τον Πετρέα(26-27), ισοφάριση του ΠΑΟΚ (27-27) για να τελειώσει το σετ 27-29 με επίθεση του Φίνγκερ και άουτ του Μάρσαλ.

Το τρίτο σετ ήταν, ουσιαστικά, διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Πρωταθλητή Ελλάδας να αποκτάει μεγάλη διαφορά από την αρχή, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος. Ο Θρύλος, λοιπόν, πήρε το σετ με το υπέρ του 25-18, έκανε το 3-0 και ξεκίνησε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 23-25 (32'), 27-29 (51'), 18-25

1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 23-25

2ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 27-29

3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25

Περισσότερα σε λίγο...

Μια ζωή τα ίδια και τα ίδια στην Πυλαία!

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, προς το τέλος του δεύτερου σετ, άρχισαν να πετάνε αντικείμενα στους παίκτες του Ολυμπιακού, κάτι που επέφερε την ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς!

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 σετ (Τελικό)

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στην πρεμιέρα της Volley League. Live στις 19:00 στο gavros.gr/ΕΡΤ3.