Άνετο πέρασμα από τη Σύρο!

Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2019 - 18:14

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού δυσκολεύτηκε μόνο για ένα σετ κόντρα στον Φοίνικα στη Σύρο και πήρε τη νίκη με 3-0 και έτσι συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στο δεύτερο ματς της χρονιάς και πρώτο για την ημιτελική φάση του League Cup κόντρα στον ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Στα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ, δείχνοντας ότι θέλει να «καθαρίσει» γρήγορα την μπουγάδα. Με το σερβίς των «ερυθρόλευκων» αλλά και το μπλοκ να είναι τα βασικά τους ατού, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-10 για το 1-0 στο ματς.

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκοράρισμα, οι εναλλαγές ήταν συνεχείς, ωστόσο οι Πειραιώτες με την ποιότητα και τη συγκέντρωση που έδειξαν στα κρίσιμα σημεία, επικράτησαν με 24-26 για το 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός κράτησε ξανά το σερβίς του σε υψηλά στάνταρ, έδειξε την ανωτερότητά του και τελικά το κατέκτησε με 25-19 για το 3-0 και το τρίποντο.

Τα σετ: 10-25, 24-26, 19-25

1ο σετ: 5-8, 7-16, 9-21, 10-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 24-26

3ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 19-25

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Τσβετίτσιανιν 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Στοϊλοβιτς 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 29%υπ.-21%αρ.), Λινάρδος 7 (3/5επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 11%υπ.-11%αρ.), Μπουκούλιεβιτς 1 (1/1 επ.), Μήλης 10 (8/26 επ., 2 άσσοι), Καρασαββίδης –λ (30%υπ.-20%αρ.)/ Κωστόπουλος 1 (1/1 επ.), Αδαμ, Χριστοφάς, Βελούδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 14 (9/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χουσάι 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ, 22%υπ.-6%αρ.), Βουλκίδης 7 (1/4 επ., 6 άσσοι), Τερβαπόρτι 3 (3 μπλοκ), Γκέργκι 12 (8/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ 33%υπ.-17%αρ.), Κοκκινάκης –λ (62%υπ.-54%αρ.)/ Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.), Ριζόπουλος 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής