Δεν χάνεται το 46ο!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Πέρασε και από την Ηλιούπολη!

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2019 - 19:18

Μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague Γυναικών πήρε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στην έδρα της Ηλιούπολης με 3-0 σετ παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλεϊ.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-20, ενώ στα δύο επόμενα επέβαλε τον ρυθμό της από νωρίς και τα κατέκτησε εύκολα.

Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τις Κατερίνας Γιώτα, Άνα Ζιβογίνοβιτς και Παναγιώτα Ξανθοπούλου, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ, με 3-1, έφερε το σετ στα ίσα στο 5-5, για να προηγηθεί εκ νέου η Ηλιούπολη. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, βρήκαν ρυθμό και μετέτρεψαν το 16-14, 18-21 υπέρ τους, φτάνοντας με σωστές επιλογές στο 25-20 και το 1-0 στον αγώνα.

Στο δεύτερο σετ οι νταμπλούχες Ελλάδας προηγήθηκαν με 4-0 πολύ γρήγορα και 10-2 στη συνέχεια. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες, έφτασαν με άνεση στο 25-12 και το 2-0.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο σετ, για τον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε με 9-3 και 21-11, το οποίο δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας του, όπως αποτυπώνεται και στο τελικό 25-15, με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας, σε μόλις μια ώρα και πέντε λεπτά.

Ο Θρύλος έκανε έτσι το «6Χ6» στο πρωτάθλημα και συνεχίζει αήττητος την πορεία του στη διοργάνωση. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σκοτ με 21 πόντους, εκ των οποίων 6 με μπλοκ και 2 με άσσο και ακολούθησε η Ζακχαίου με 10, έχοντας 7/8 επιθέσεις και 88% ποσοστό επιτυχίας, καθώς και 3 μπλοκ. Συνολικά ο Ολυμπιακός, είχε 14 πόντους από μπλοκ και 5 από άσσους.

Τα σετ: 0-3 σε 1:05, 20-25 (22΄), 12-25 (21'), 15-25 (22΄)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 18-21, 20-25

2ο σετ: 1-8, 8-16, 10-21, 12-25

3ο σετ: 2-8, 9-16, 10-21, 15-25

Ηλιούπολη (Ελένη Μεμετζή):Εικοσπεντίδου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Λέγκρος 10 (8/22 επ., 2 άσσοι), Μαρκάκη 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Πασσιά 1 (1/4 επ.), Φωκιανού 2 (1/16 επ., 1 άσσος, 33% υπ., 22% αρ.), Καλαφατάκη 5 (4/30 επ., 1 άσσος, 16% υπ., 11% αρ.), Κανέλλου -λ (38% υπ., 31% αρ.) / Παπαδοπούλου, Σπυριδάκη, Γεωργακοπούλου, Παπασταύρου, Καφετζή

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 21 (13/27 επ., 6 μπλοκ., 2 άσσοι, 60% υπ., 30% αρ.), Λαμπρούση 7 (6/13 επ., 1 άσσος), Μιλεντίγιεβιτς, Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Χίπε 7 (5/13 επ.,1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 10 (7/8 επ., 3 μπλοκ), Κονόμη -λ (86% υπ., 50% αρ.) / Κακουράτου -λ,Καλανταρίδου 6 (2/13 επ., 4 μπλοκ), Φουμάκη, Τοτσίδου 2 (2/7 επ., 17% υπ., 8% αρ.)

Με κεκτημένη ταχύτητα!

Άνετος και ωραίος ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο «Μελίνα Μερκούρη» και έτσι συνέχισε την αήττητη πορεία του στη Volleyleague.