Νίκη με ανατροπή στη Μίκρα

Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019 - 20:26

Μία ακόμα νίκη, αν και αρκετά αγχωτική πήρε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, τελικά έκαναν την ανατροπή και πήραν το δίποντο με 3-2 στο τάι μπρέικ.

Έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα της Volleyleague όπου φυσικά βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Πλέον η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ στρέφει την προσοχή της στην αναμέτρηση της ερχόμενης Πέμπτης (5/12) κόντρα στον ΠΑΟΚ στον δεύτερο ημιτελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», όπου ο Ολυμπιακός με δύο σετ θα πάρει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Συνεχείς ισοπαλίες στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 3-0 κάνοντας με τον Χουσάι το 19-16. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και νέα ισοπαλία με 23-23 και 24-24 με τον Φίνγκερ, για να καταλήξει το πρώτο σετ στον Ηρακλή με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 8-6 και 12-9. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ των Χουσάι και Πετρέα, σταμάτησε την επίθεση των γηπεδούχων και οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με τέσσερις πόντους (13-9). Με τον Φίνγκερ να είναι ασταμάτητος έγινε το 15-10, με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να διατηρούν τον έλεγχο. Άμυνα του Τερβαπόρτι και ο Φίνγκερ κάρφωσε για το 19-13 και το συν έξι. Νέο μπλοκ του Πετρέα για το 23-14 και με άουτ σερβίς των γηπεδούχων γίνεται το 24-15 και σετ μπολ για τον Ολυμπιακό. Με τον ίδιο τρόπο τελείωσε το δεύτερο σετ με 25-17, για το 1-1 στον αγώνα.

Διαδοχικές ισοπαλίες και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Το 8-8 έγινε 10-8 για τον Ολυμπιακό με τον Φίγκερ να πιέζει στο σερβίς, χαλώντας την αντίπαλη άμυνα και τον Χουσάι να καρφώνει. Ο Τσέχος διαγώνιος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 11-8, για να ακολουθήσει νέα ισοπαλία με 14-14. Πρώτος χρόνος του Ανδρέα Ανδρεάδη και προβάδισμα ξανά για τον Ολυμπιακό με 15-14. Με το σκορ στο 19-18, για τον Ολυμπιακό ο τεχνικός των Πειραιωτών, πραγματοποιεί τριπλή αλλαγή με τους Στιβαχτή, Ριζόπουλο και Ασπιώτη να περνάνε στο παιχνίδι. Άσσος του Πετρέα και 22-19 με τον Ολυμπιακό να παίρνει σημαντικό προβάδισμα, το οποίο ωστόσο απώλεσε με το σετ να πηγαίνει στο 23-23. Ο Γκέργκι καρφώνει για το 27-26 και το σετ μπολ του Ολυμπιακού, για να ακολουθήσουν διαδοχικες ισοπαλίες μέχρι το 30-30. Ο Ηρακλής κατέκτησε το τρίτο σετ με 32-30, κάνοντας το 2-1 στον αγώνα.

Προβάδισμα με 3-0 στο τέταρτο σετ για τον Ολυμπιακό που φτάνει και στο συν πέντε (6-1). Ανεβάζοντας στροφές οι «ερυθρόλευκοι» με άσσο του Πετρέα πέτυχαν το 10-3. Το σερί φτάνει στο 3-0 και το σετ στο 11-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-12 αλλά ο Ολυμπιακός με τους Πετρέα και Φίνγκερ επανέφερε τη διαφορά στο συν πέντε (17-12). Διατηρώντας τον έλεγχο οι Πειραιώτες έφτασαν στο 20-14 με μπλοκ του Χουσάι. Ο Γκέργκι καρφώνει για το 23-18 και σετ μπολ (24-19) από χαμένο σερβίς του Ηρακλή. Το 25-21 πάλι από τον Γκέργκι και το παιχνίδι οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-2 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μείωσε αρχικά σε 6-5 και με τον Φίνγκερ ισοφάρισε σε 6-6. Το σερί έφτασε στο 5-1, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 7-6. Συν δυο και 8-6 από τον Τερβαπόρτι για τον Ολυμπιακό. 8-8 και όλα στα ίσα στο σετ ξανά μέχρι το 13-13. Πλασέ του Πετρέα κάνει το 14-13 και ματς μπολ για τον Ολυμπιακό. Ο Φινγκερ τελειώνει το σετ (15-13) και τον αγώνα για τη νίκη του Θρύλου που συνεχίζει αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα. Ο Φίνγκερ τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους και ακολούθησαν οι Χουσάι με 23 και Γκέργκι με 19.

Τα σετ: 2-3 σε 2:08, 26-24 (26'), 17-25 (24'), 32-30 (34'), 21-25 (24'), 13-15 (20')

1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 26-24

2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 17-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 32-20

4ο σετ: 2-8, 12-16, 16-21, 21-25

5ο σετ: 5-2, 10-9, 12-11, 13-15

Ηρακλής (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 10 (6/10 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 19 (17/31 επ., 2 μπλοκ, 49%βυπ., 32% αρ.), Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στουζίνσκι 11 (11/23 επ., 34% υπ., 25% αρ.), Πεντίδης 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 25 (20/35 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Μπουράκης -λ (50%υπ., 28% αρ.) / Κοντοκώστας -λ, Καλατζίδης, Σακόγλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 31 (28/44 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 10 (6/7 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 23 (19/35 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 33% αρ.), Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Τερβαπόρτι 2 (2/3 επ.), Γκέργκι 19 (17/25 επ., 2 άσσοι, 51% υπ., 29% αρ.), Κοκκινάκης -λ (53% υπ., 35% αρ.) / Στιβαχτής, Ανδρεάδης 6 (6/10 επ.), Ριζόπουλος

Σαν σε προπόνηση!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε πολύ άνετα με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague.