Μία ακόμα νίκη οι νταμπλούχες!

Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019 - 17:04

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού έκανε το «9 στα 9» στη Volleyleague κερδίζοντας στο Ρέντη και τον Άρη με 3-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν με άνεση το 1ο και το 4ο σετ, με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν προσωρινά σε 1-1, αλλά το κρίσιμο 3ο σετ, μετά από μπαράζ ανατροπών κατέληξε στο Θρύλο και άνοιξε το δρόμο για την νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός διεύρυνε την απολύτως νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα, όντας η μοναδική αήττητη ομάδα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο επόμενο εκτός έδρας ματς που ακολουθεί με το Μαρκόπουλο το Σάββατο (14/12, 18:00).

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με ένα 4-0 σερί αρχικά. Στη συνέχεια ο Άρης κάλυψε τη διαφορά και μείωσε σε 6-5, όμως ακολούθησε ένα νέο 5-0 σερί για τον Θρύλου που έφτασε στο 11-5. Από σερβίς της Ζακχαίου που κατέληξε άουτ οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-6, με την Ζιβογίνοβιτς να γράφει το 12-7 και τη Σκοτ το 13-7 στο σημείο που είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους οι «ερυθρόλευκες». Με επίθεση της Χίπε (14-8) και της Σκοτ πάνω στο φιλέ ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στο +7 για το 15-8, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Άρη να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ. Ύστερα από νέα επίθεση της Σκοτ το προβάδισμα του Θρύλου έφτασε στους 9 πόντους στο 16-8 και διατηρήθηκε σε αυτή την τιμή με τη Ζακχαίου να σημειώνει το 19-10. Στη συνέχεια η διαφορά έγινε διψήφια στο 21-11, 22-12, 23-13, για τον Ολυμπιακό που πήρε εύκολα το σετ μέσα σε 21’ έχοντας και 6 μπλοκ, με την Ζιβογίνοβιτς να πετυχαίνει το 25-15.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πιο νωθρά στο 2ο σετ, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ μέχρι 3 πόντους αρχικά και με -4 στη συνέχεια, στο 8-12, όταν ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες αύξησαν στο προβάδισμα τους για το 9-14 με μειώνει σε 13-15 με άσσο της Σκοτ, αλλά ξέφυγαν και πάλι στη συνέχεια με 13-19. Στο σημείο αυτό ύστερα από ένα 3-0 σερί και με δυο διαδοχικούς άσσους της Κατερίνας Ζακχαίου ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-19. Aκολούθησε το 19-23 για τον Άρη με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 21-23 αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο πρώτο σετ μπολ με 21-24 και πήραν το σετ με 21-25, μετά από μπλοκ της Τσομπανίδου στη Χίπε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 1-3, αλλά ισοφάρισε σε 3-3 μετά από άσσο της Στέλλας Χριστοδούλου και προσπέρασε με 6-5 φτάνοντας στο 7-5 με άσσο της Σκοτ. Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε η Ζιβογίνοβιτς που έγραψε το 8-5, αυξάνοντας το προβάδισμα στο +3. Ο Άρης μείωσε στη συνέχεια σε 9-8, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +3 στο 11-8 και αύξησε για πρώτη φορά στο σετ, στο +4 το προβάδισμά του με την Σκοτ να σημειώνει με πάιπ το 12-8. Η Ζιβογίνοβιτς έγραψε το 14-9 και η Λαμπρούση το 16-11 με άσσο, για τις «ερυθρόλευκες» που είχαν ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα στο σημείο αυτό. Ωστόσο ακολούθησε μια χαλάρωση από πλευράς Ολυμπιακού, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 18-17. Από επίθεση της Ζιβογίνοβιτς διαμορφώθηκε το 19-17, όμως ένα «ερυθρόλευκο» «μπλακ άουτ» και 5-0 σερί των φιλοξενούμενων τους έδωσε το προβάδισμα με 19-22. Η Σία Τοτσίδου μείωσε σε 20-22 όμως η Ανθούλη έγραψε το 20-23. Ακολούθησαν τρεις διαδοχικοί πόντοι της Ζιβογίνοβιτς η οποία με άσσο ισοφάρισε σε 23-23. Ο Άρης προηγήθηκε ξανά με 23-24 και 24-25, η Χουντ ισοφάρισε σε 25-25, με την Τέιλορ να πετυχαίνει το 25-26 και τη Ζακχαίου να ισοφαρίζει ξανά σε 26-26. Η Άνα Ζιβογίνοβιτς έδωσε τη λύση για το πρώτο σετ μπολ στο 27-26, όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 27-27. Με πρώτο χρόνο η Ζακχαίου έγραψε το 28-27 με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 28-28, και τη Ζιβογίνοβιτς να δίνει το 3ο σετ μπολ στον Ολυμπιακό με 29-28. Τελικά με μπλοκ της Χριστοδούλου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 30-28 και ανέκτησε το προβάδισμα στα σετ!

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην έναρξη του 4ου σετ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο 7-4, με τον Γιάννη Τσαϊρέλη να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 10-4, με τη Σκοτ να γράφει το 11-5 στο σημείο που έλεγχαν απόλυτα το ματς. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το 12-5, με τον τεχνικό του Άρη να αναγκάζεται να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ. Από επίθεση της Χίπε η διαφορά αυξήθηκε στο +8 για το 14-6 και με προσπάθεια της Ζιβογίνοβιτς έγινε διψήφια στο 16-6. Ακολούθησε προσπάθεια της Τέιλορ στο φιλέ από την οποίά ο Ολυμπιακός εκτόξευσε στο +11 τη διαφορά στο 17-6, έχοντας κάνει αποφασιστικό βήμα για την τελική επικράτηση. Η εικόνα δεν άλλαξε με το 20-8, να επιβεβαιώνει την ερυθρόλευκη κυριαρχία, χάρη στην οποία ήρθε το 25-11, με πόντο της Χίπε για την τελική επικράτηση του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 3-1 σε 1.35. 25-15 (21’), 21-25 (24’), 30-28 (30’), 25-11 (20’)

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-11, 25-15

2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 21-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 19-21, 30-28

4ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. - 18% άριστες), Χουντ 22 (20/40 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (3/5 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 15 (14/39 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (3/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 48% υπ. - 33% άριστες), Κακουράτου (λ), Τοτσίδου 1 (1/4 επ.).

ΑΣ Άρης (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 19 (17/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Σίμιτς 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ), Χοτσαόγλου 8 (6/27 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. - 16% άριστες), Τσομπανίδου 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 32% υπ. - 24% άριστες), Πήττα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιλωνά, Ανθούλη 3 (3/8 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Άρης 3-1 (Τελικό)

Η διακύμανση της αναμέτρησης της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού κόντρα στον Άρη στο «Μελίνα Μερκούρη».