Έκλεισε τη χρονιά στην κορυφή!

Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2019 - 18:20

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη, επικράτησε με 3-0 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων στο τελευταίο ματς για τη φετινή χρονιά.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την έβδομη τους νίκη σε οκτώ αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Volleyleague και πλέον αρχικά θα ξεκουραστούν και στη συνέχεια θα ξεκινήσουν την προεοτιμασία τους για το ματς με τον ΠΑΟΚ που έρχεται στι; 18 Ιανουαρίου, όπου θα ανοίξει και την αυλαία της του 2020.

Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ αποφάσισε να ξεκουράσει αρκετούς από τους βασικούς τους παίκτες μιας και υπήρχε και το ταξίδι στην Ιταλία από την αναμέτρηση κόντρα στη Μόντενα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από το ξεκίνημα ότι δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα και τελικά πήραν άλλο ένα εύκολο τρίποντο.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Παπαλεξίου, Στιβαχτή, Χουσάι, Ανδρεάδη, Ασπιώτη και Κουμεντάκη, μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο συν δέκα (6-16). Με το σκορ στο 20-12 οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έτρεξαν ένα ακόμα σερί, 4-0 αυτή τη φορά και έφτασαν στο σετ μπολ. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε 25-14, για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Πιο ισορροπημένο το ξεκίνημα του δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από δυο πόντους. Τελευταία ισοπαλία στο σετ ήταν στο 16-16. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο προηγήθηκε με 18-16 και διαχειρήστηκε σωστά τη διαφορά, φτάνοντας στο 25-21 και το 2-0 στη αναμέτρηση, με τον Ασπιώτη να έχει 8 πόντους και τον Κουμεντάκη 5 σε αυτό το σετ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και αποτυπώθηκε και στο τελικό 3-0 σε 63 λεπτά αγώνα. Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-3 και 16-10, μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια βελτίωσης στους γηπεδούχους. Το 25-18 ήρθε με άνεση σφραγίζοντας τη νίκη του Ολυμπιακού, που έφτασε τους 20 βαθμούς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, όντας μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ασπιώτης με 16 πόντους και ακολούθησαν Κουμεντάκης και Ανδρεάδης με 14 και 10 αντίστοιχα.

Τα σετ: 0-3 σε 1:03), 14-25 (18'), 21-25 (24'), 18-25 (21')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 6-16, 12-21, 14-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25

Ελπίς Αμπελοκήπων: Επιτροπάκης, Χαριδήμου 10 (8/16 επ., 2 άσσοι), Καρακόλιας, Καπετανίδης 9 (9/15 επ., 26% υπ., 21% αρ.), Παπαδόπουλος 4 (4/14 επ., 28% υπ., 17% αρ.), Ιλουόνι 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), Αντωνίου -λ (50% υπ., 32% αρ.) / Σταυρίδης -λ, Μανωλάκης, Μάρτσης 2 (2/2 επ.), Ποχάνης 1 (1/2 επ.), Γκαλιρόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλεξίου 8 (3/6 επ., 5 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Χουσάι 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 54% υπ., 46% αρ.), Ανδρεάδης 10 (8/8 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 16 (14/25 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (13/17 επ., 1 άσσος, 26% υπ., 16% αρ.), Κοκκινάκης -λ (64% υπ., 45% αρ.), Τζιάβρας -λ

«Καλό παιχνίδι από την πλευρά μας»

Ικανοποιημένος έμεινε ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ από την εμφάνιση του Ολυμπιακού, στη νίκη κόντρα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων, για το πρωτάθλημα...