Εκεί όπου έγραψε ιστορία!

Τρίτη, 21 Ιανουαρίου 2020 - 08:55

Το αποτέλεσμα που θα του ανοίξει την πόρτα πρόκρισης στην οκτάδα του CEV Challenge Cup Γυναικών ψάχνει ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετωπίζουν την Γενισέι στο Κράσνογιαρσκ (14:00) και θέλουν «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1 σετ) προκειμένου στον επαναληπτικό του Ρέντη να θέλουν δύο για να πάρουν την πρόκριση.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβτς είναι πανέτοιμη για το θετικό αποτέλεσμα και μάλιστα θέλει να το κάνει σε ένα γήπεδο που το 2017 έγραψε ιστορία.

Και αυτό γιατί εκείνη τη χρονιά οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» και παρά την ήττα τους στον επαναληπτικό στη Σιβηρία με 3-0 σετ, κατέκτησαν το χρυσό σετ και προκρίθηκαν στον πρώτο τους τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Γενισέι μετά από 11 αγωνιστικές στο ρωσικό πρωτάθλημα είναι στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 1 νίκη και 5 βαθμούς στο ενεργητικό της.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Λευκορώσος Σιαρέι Μπουντζέικα και ο Τούρκος Ερόλ Ακμπουλούτ.