Τα «καρφώματα» δεν έχουν τελειωμό!

Δευτέρα, 27 Ιανουαρίου 2020 - 19:08

Εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι τη φετινή χρονιά ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και δυσκολεύτηκαν μόλις για ένα σετ, τελικά επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και έτσι παρέμειναν για μια ακόμα εβδομάδα μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague.

Μάλιστα, ο Θρύλος έδειξε για μια ακόμα φορά την ανωτερότητά του κόντρα στον ΠΑΟΚ, μετρώντας μόνο φέτος τρεις νίκες, σε όλες τις διοργανώσεις!

Με τη νίκη αυτή οι Πειραιώτες, έφτασαν στους 26 βαθμούς, συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας μάλιστα τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση 5 βαθμών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και να το αυξάνει στο +2 στο 6-4, στο 8-6 με τον Γκέργκι και στο 9-7 με τον Ασπιώτη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 9-9 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι το 12-12, σημείο στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» με δυο σερί πόντους των Ασπιώτη και Γκέργκι επανέφεραν το προβάδισμα του +2 στο 14-12. Ο ίδιος παίκτης με επίθεση ανέβασε το δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +3 σημειώνοντας το 17-14 που ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να ζητήσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτες διατήρησαν αυτή διαφορά (18-15, 19-16), την οποία διεύρυναν στο +4 για το 20-16 μετά από επίθεση του Σωτηρίου που κατέληξε άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 22-17 και στο 23-18 ενώ ο Ασπιώτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ τον έφερε στο πρώτο σετ μπολ (24-19). Ο Ασπιώτης ήταν αυτός που τελείωσε το σετ σημειώνοντας το 25-21, με τον 6ο πόντο του, έχοντας και 6/7 επιθέσεις!

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο νωθρά στο 2ο σετ και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν το προβάδισμα. Αρχικά ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 3-6 για να ισοφαρίσει προσωρινά σε 6-6. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (7-10, 8-13, 9-15) και το διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του σετ ο οποίο πήραν με 19-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Πιο αποφασιστικά ξεκίνησε ο Θρύλος στο 3ο σετ, στην έναρξη του οποίου προηγήθηκε με 5-2 και διατήρησε τον έλεγχο φτάνοντας στο 10-6 αρχικά και στο 12-8 στη συνέχεια. Το 23-12 έγινε με άνεση με το «ερυθρόλευκο» μπλοκ να είναι ασταμάτητο πάνω στο φιλέ, δίνοντας διαδοχικούς πόντους Πειραιώτες . Ο Πετρέας κάρφωσε και κέρδισε το άουτ από την λάθος υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ο Φίνγκερ με άπιαστο καρφί, τελείωσε το σετ στο 25-14, για το 2-1 στον αγώνα.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά και προηγήθηκε με 3-1 και 10-6, έχοντας το έλεγχο. Ο Φίνγκερ κυριαρχεί στο φιλέ δίνοντας εκ νέου προβάδισμα με τρεις πόντους στους «ερυθρόλευκους» για το το 15-12. Οι δυο ομάδες στη συνέχεια ήταν κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να αντιδρούν σωστά στα κρίσιμα σημεία. Ο Χουσάι με έξυπνο πλασέ κέρδισε τον 21ο πόντο του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας το 21-18. Το σετ ήρθε στα ίσα (21-21), με σερί 3-0, των φιλοξενούμενων, οι οποίο στη συνέχεια προηγήθηκαν με 22-21. Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Χουσάι και νέα ισοπαλία, στο 23-23. Λάθος σερβίς από την ομάδα της Θεσσαλονίκης για το 24-24, στο τέταρτο σετ. Πολύ δυνατό σερβίς του Γκέργκι και στην κόντρα επίθεση ο Πετρέας έκανε το 28-27. Μπλοκ από Βουλκίδη και Χουσάι και 30-28 στο σετ, με τον αγώνα να τελειώνει με 3-1 σετ και τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την 12η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Φίνγκερ με 18 πόντους και ακολούθησαν Γκέργκι και Χουσαί που είχαν από 11.

Τα σετ: 3-1 σε 1:54, 25-21 (29’), 19-25 (24’), 25-14 (22'), 30-28 (38')

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-21

2ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-14

4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 30-28

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ), Χουσάϊ 11 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 41% αρ.), Ανδρεάδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 8 (8/14 επ.), Τερβαπόρτι 4 (1/1 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 11 (9/18 επ., 2 άσσοι, 56% υπ., 44% αρ.), Κοκκινάκης –λ (59%υπ.- 41%αρ.) / Τζιάβρας -λ, Στιβαχτής, Φίνγκερ 18 (16/25 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 7 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59% υπ., 38% αρ.), Τερζής, Μπιέλιτσα 8 (7/8 επ., 1 άσσος), Γάτσης, Σωτηρίου 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ., 24% αρ.), Φαν Ντεν Ντρίες 25 (23/41 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στεφάνου –λ (54%υπ.- 29%αρ.) / Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης -λ, Αρμενάκης 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης

Πλήθος «ερυθρόλευκων» στο Ρέντη! (photos)

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, αλλά και η αντίστοιχη του χάντμπολ Ανδρών, βρέθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη», για να παρακολουθήσουν το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ...