Πέρασε ο τραμπουκισμός στον Άγιο Θωμά!

Τετάρτη, 19 Φεβρουαρίου 2020 - 21:16

Τεράστια ανατροπή και προσπάθεια έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού στον δεύτερο τελικό του League Cup, κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν το ματς στο χρυσό σετ και ήταν κοντά στο να το κατακτήσουν και αυτό και μαζί και τον τίτλο. Όμως το... χτύπημα στον Κουμεντάκη από τους φίλαθλους των γηπεδούχων, χάλασε τον ρυθμό της ομάδας του Μουνιόθ που στη συνέχεια έχασε το σετ με 15-13 και έτσι και τον τίτλο.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το ματς. Είχε σοβαρό θέμα στην υποδοχή, στην πάσα, αλλά και κακές επιλογές στην επίθεση. Επίσης, δεν λειτουργούσε το μπλοκ. Από την άλλη, ο ΠΑΟ είχε περισσότερα μπλοκ, πήρε πόντους από το σερβίς και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-17. Ανάλογο σκηνικό και στο δεύτερο με τους γηπεδούχους να προηγούνται από την αρχή και τους «ερυθρόλευκους» να ακολουθούν. Ο Γκέργκι ήταν εκτός ματς, ενώ και ο Χουσάι είχε πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Η είσοδος του Κουμεντάκη από το 16-14 του δεύτερου σετ ήταν κλειδί. Ο Μουνιόθ άλλαξε πασαδόρο, έριξε στο ματς στον Στιβαχτή και με αντεπίθεση από το 23-20, ισοφάρισε σε 23-23 και λίγο αργότερα 16-26. Εκεί έκλεισαν οι αλλαγές και το σετ πήγε στον ΠΑΟ με 28-26.

Στο τρίτο σετ όμως, η είσοδος του Κουμεντάκη ήταν καταλυτική, ενώ ο Μουνιόθ εμπιστεύτηκε έναν ακόμα παίκτη. Τον Ανδρεάδη αντί του Βουλκίδη. Ο έμπειρος κεντρικός ήταν κομβικός. Μέσα σε όλα, ο Φίνγκερ έδινε λύσεις, όμως εξίσου σημαντικό από εκείνο το σημείο και μετά ήταν ο Χουσάι. Από τις 2/12 επιθέσεις που είχε, πήρε τα πάνω του. Το μπλοκ άρχισε να λειτουργεί για τον Ολυμπιακό, ο Τερβαπόρτι βρήκε ρυθμό και μοίρασε σωστά το παιχνίδι και το ματς ήρθε στα μέτρα των «ερυθρολεύκων». Με τον πρώτο άσσο στο 13-18 από τον Πετρέα, οι βάσεις είχαν μπει και ο Ολυμπιακός έφτασε σε άνετη επικράτησε με 25-16.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη να κάνει τρομερό παιχνίδι κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους, στη συνέχεια να κατακτήσει το σετ με 19-25 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε εκεί. Ο Ολυμπιακός ήταν μία ταχύτητα πάνω από τον Παναθηναϊκό κατέκτησε και το τάι μπρέικ με 15-10 και έστειλε το παιχνίδι στο χρυσό σετ.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο χρυσό σετ. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 2-5, αλλά ο Παναθηναϊκός με επί μέρους 6-1 χάρη στα σερβίς του Πανταλέοντα προηγήθηκε με 8-6. Με δύο πόντους από τον Κουμεντάκη έγινε το 8-8, με τους πράσινους να ξεφεύγουν ξανά με δύο πόντους (10-8) και στη συνέχεια με 12-9 με έναν άσο του Τσάτσιτς.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με δύο δύσκολες επιθέσεις από τους Κουμεντάκη και Χουσάι και με επίθεση άουτ του Στάροβιτς έκανε το 13-13. Στη συνέχεια όμως με τον Τσάτσις ο Παναθηναϊκός έκανε το 15-13 και έτσι πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-3 σε 2:49, 25-17 (28'), 28-26 (39'), 16-25 (28'), 19-25 (28'), 10-15 (19'), 15-13 (27')

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 28-26

3ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 16-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

Χρυσό σετ: 2-5, 10-8, 12-9, 15-13

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κάσιτς 22 (18/30 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 39% υπ., 29% αρ.) , Γιάκομπσεν 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 23 (17/45 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 16 (12/21 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ. 50% υπ., 33% αρ.), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ., 34% αρ.), Μούχλιας, Ρουσσόπουλος, Πανταλέων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 31 (29/45 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χουσάι 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ., 46% αρ.), Βουλκίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Γκέργκι 1 (1/7 επ.) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. - 52% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 1 (1/1 επ.) , Κουμεντάκης 21 (18/34 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55% υπ., 22% αρ.), Ριζόπουλος 2 (2 άσσοι).

Έσκισαν μέχρι και τη... φυσούνα!

Επίθεση στη φυσούνα με δέχθηκαν οι παίκτες και οι άνθρωποι του Ολυμπιακού, από οπαδούς του ΠΑΟ, μετά το τέλος του δεύτερου τελικού του League Cup, στο Μαρούσι...