«Λύγισε» στις λεπτομέρειες, προχωρά πρώτος!

Παρασκευή, 6 Μαρτίου 2020 - 19:20

Η ήττα από τον ΠΑΟ, στο Ρέντη, για τη Volleyleague, με 3-1 σετ, δεν έχει καμία ουσιαστική βαθμολογική επίπτωση, στην προσπάθεια του Ολυμπιακού να πάρει και τον φετινό τίτλο! Οι «ερυθρόλευκοι» προδόθηκαν από δικά τους λάθη, έδωσαν δικαίωμα στον ΠΑΟ να πάρει ψυχολογία και παρά την ομηρική μάχη του τέταρτου σετ, το οποίο κρίθηκε με κλειστό σκορ και στις λεπτομέρειες, η ομάδα του Μουνιόθ Μπενίτεθ «λύγισε». Συνεχίζει πρώτος, όμως στη βαθμολογία και προχωρά…

Το έλεγξε στην αρχή, το έχασε στη συνέχεια…

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αποκτά το προβάδισμα και να το διατηρεί σταθερά μέχρι τα μέσα του. Με επίθεση του Φίνγκερ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +3 στο 8-5, με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 9-8, μετά από επίθεση άουτ του ίδιου. Από λάθος του Ρανγκέλ στο σερβίς και άσσο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με +3 στο 11-8 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ξανά σε 11-10. Στο σημείο αυτό οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 3-0 σερί και μετά από μπλοκ του Ανδρεάδη στο Ράπτη και επίθεση άουτ του τελευταίου αύξησαν για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμά τους για το 14-10. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν 4-0 σερί με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά σε 14-14. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-14 και 16-15 αλλά δεχόμενος δυο σερί πόντους έμεινε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά με 16-17. Στην εξέλιξη του σετ, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα (18-20, 19-21, 20-22) και πήραν το πρώτο σετ με 22-25.

Πίεση στο σερβίς, αντίδραση και ισοφάριση!

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όπως και στο 1ο και μετά το 2-2 με ένα 3-0 σερί έφτασε στο 5-2. Οι Πειραιώτες που πίεσαν αρκετά στο σερβίς, διατήρησαν το +3 (6-3) και μετά το 8-5 που ακολούθησε με δυο διαδοχικούς άσσους του Γιώργου Πετρέα ξέφυγαν για πρώτη φορά με +5, για το 10-5 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ, ο τεχνικός των φιλοξενούμενων. Μετά το 12-7 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε νέο σερί και με άσσο του Χουσάϊ, εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 για το 15-7. Μετά το 16-8, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 16-10, αλλά ο Κουμεντάκης επανέφερε τη διαφορά στο +7 για το 17-10 και ο Πετρέας με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 18-11. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-13, όμως ο Ανδρέας Ανδρέαδης με δυο διαδοχικούς πόντους πέτυχε το 21-13, που διατηρούσε τον απόλυτο «ερυθρόλευκο» έλεγχο. Το +8 επανήλθε στο 22-14, μετά από σερβίς άουτ των φιλοξενούμενων οι οποίοι με ένα 3-0 σερί μείωσαν σε 22-17, με τον Ασπιώτη να γράφει το 23-17 στη συνέχεια. Με ωραία επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο σετ μπολ, με 24-18, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 24-21, αλλά ο Φίνγκερ σημείωσε το 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

Προηγήθηκαν εκ νέου οι φιλοξενούμενοι

Πιο νωθρά συγκριτικά με τα δυο προηγούμενα, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ μένοντας πίσω στο σκορ με -4 (1-5, 2-6, 3-7) στην αρχή και με -6 στη συνέχεια με 4-10 και 6-12. Μετά από άσσο του Ράπτη, σημειώθηκε το 6-13, με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ, δεν άλλαξε η εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα και να φτάνουν στο 14-25 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν εκ νέου με 1-2 στα σετ.

Δεν ανέτρεψε την κατάσταση

Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 7-7 του 4ου σετ, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 7-10 στο σημείο αυτό. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-10 με τον Χουσάϊ και σε 10-11 με τον Βουλκίδη και ισοφάρισε σε 12-12 με τον Φίνγκερ όμως έμεινε στη συνέχεια πίσω στο σκορ με 12-14, 13-15 και 14-16. Μετά το 15-17 που ακολούθησε οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 17-17 και σε 18-18 με τον Βουλκίδη και στις δυο περιπτώσεις. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 18-20, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει εκ νέου σε 20-20. Στην επόμενη φάση, ο Χουσάϊ δεν νίκησε το αντίπαλο διπλό μπλοκ και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 20-21, για να ακολουθήσει το 20-22. Με δυο διαδοχικούς πόντους του Φίνγκερ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 22-23 και έφτασαν στο ματς μπολ με 22-24. Ο Γκέργκι μείωσε σε 23-24 αλλά ακολούθησε το 23-25 για το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 1-3 σε 1.45. 22-25 (26’), 25-21 (27’), 14-25 (22’), 23-25 (30’)

1ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-13, 25-21

3ο σετ: 4-8, 10-16, 12-21, 14-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (16/33 επ.), Πετρέας 6 (2/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουσάι 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 23% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ. - 42% άριστες), Τζιάβρας (λ), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/4 επ.), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Γκέργκι 3 (3/5 επ.).

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

O Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ, από τον Παναθηναϊκό, στο Ρέντη για την 16η αγωνιστική της Volleyleague. #osfp #olympiacos #olympiacossfp #volleyball #volleyballmen #Volleyleague

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos Piraeus (@olympiacossfp) στις

Έτσι ρε Θρύλε!

Ισοφάρισε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη και φουλάρει για να γυρίσει το ματς με τον ΠΑΟ!