Ο Ολυμπιακός είναι εδώ!

Πέμπτη, 2 Ιουλίου 2020 - 20:45

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του. Παρουσιάζοντας... άλλο πρόσωπο, σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος με τον Φοίνικα Σύρου, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, κάνοντας μεγάλο βήμα πρόκρισης στους τελικούς! Με τους Πειραιώτες να είναι εξαιρετικοί και να κερδίζουν άνετα με 3-0 σετ την ομάδα του νησιού, στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Σούπερ εμφάνιση από τον Θρύλο, που αντέδρασε, έπαιξε με συγκέντρωση και απέδειξε περίτρανα, ότι είναι καλύτερη ομάδα από τον Φοίνικα. Και, φυσικά, το μεγάλο φαβορί για τους τελικούς, αλλά και για τον τίτλο του πρωταθλητή!

Υπενθυμίζεται, ότι ο τρίτος και τελευταίος ημιτελικός, μεταξύ των δύο ομάδων, θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (4/7).

Όσον αφορά στο σημερινό ματς, ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του. Με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη από το σερβίς... Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι το 2-3, με τους νησιώτες να προσπερνούν για πρώτη φορά με 4-3. Με πλασέ του Φίνγκερ και σερβίς του Στερν που κατέληξε στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 5-4 και ξέφυγαν για πρώτη φορά με +2 στο 8-6, με άσσο του Κουμεντάκη. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 8-8, μετά από σερβίς στο φιλέ του Βουλκίδη και μέχρι το 10-10, το σκορ διαμορφώθηκε από εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς! Πόντο πόντο πήγαν οι δυο ομάδες μέχρι το 13-13 και μετά το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (14-13) από προσπάθεια του Χουσάϊ, ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 3-0, σερί μένοντας πίσω με 14-16. Ο τυπικά γηπεδούχος Φοίνικας διατήρησε το +2 μέχρι το 16-18, όμως ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 5-1, έφτασε στο 21-19, το οποίο διαμόρφωσε ο Κουμεντάκης με χτύπημα στην ευθεία. Από προσπάθεια του Μήλη, διαμορφώθηκε το 21-20, αλλά ο Φίνγκερ επανέφερε τη διαφορά του +2, σημειώνοντας το 22-20. Ο Φοίνικας μείωσε με τον Κανέλλο, αλλά ο Χουσάϊ έδωσε τη λύση για το 23-21. Μετά από φάση διαρκείας και εντυπωσιακό γυριστό καρφί πάνω στο φιλέ, ο Βουλκίδης έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Θρύλο (24-21) και ο ίδιος παίκτης, αφού μεσολάβησε το σερβίς του Κουμεντάκη στο φιλέ (24-22), έγραψε το 25-22, για να προηγηθεί με 1-0 στα σετ, ο Ολυμπιακός!

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 4-1, μετά από διπλό μπλοκ των Πετρέα, Τερβαπόρτι στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο τεχνικός του Φοίνικα. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 2-4, αύξησαν για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 6-2 με τον Χουσάϊ, με τον Φοίνικα να μειώνει σε 4-6, ύστερα από άσσο του Κωστόπουλου. Ο Βουλκίδης με μονό μπλοκ επανέφερε το προβάδισμα στο +4 (4-8), και με νέο μπλοκ του ίδιου, μαζί με τον Κουμεντάκη, ο Θρύλος ξέφυγε με +5 στο 9-4! Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε στο 10-5, με επίθεση του Κουμεντάκη και αυξήθηκε στο +6 για πρώτη φορά μετά από επίθεση άουτ του Στερν στο 11-5. Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +7, φτάνοντας στο 15-8, μετά από μπλοκ του Πετρέα και διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον ίδιο παίκτη για το 16-8! Ο Φοίνικας μείωσε σε 16-10, αλλά ο Φίνγκερ επανέφερε το +8 στο 18-10. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο μείωσε ο Φοίνικας σε 18-13, αλλά μετά από λάθος του Κωστόπουλου στο φιλέ, διαμορφώθηκε το 19-13 υπέρ του Ολυμπιακού. Από νέο σερί, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-19 τρέχοντας ένα επιμέρους 5-1, από το 10-18. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-16, μετά από μπλοκ του Πετρέα και στο 23-17, με ωραίο χτύπημα του Φίνγκερ και στο σετ μπολ με 24-18, ύστερα από επίθεση άουτ του Μήλη. Ο Φοίνικας μείωσε σε 24-20, αλλά ο Κουμεντάκης έγραψε το 25-20, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στα σετ!

Στην έναρξη του τρίτου σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 5-3. Με τον Ολυμπιακό, όμως, να ισοφαρίζει σε 5-5, αλλά να μένει ξανά πίσω στο σκορ με -2, στο 8-6. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χουσάϊ και εξαιρετικό πρώτο χρόνο του Πετρέα, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 8-8, με τον Κωστόπουλο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στο Φοίνικα (9-8). Μετά το 10-9 το οποίο σημείωσε ο Μήλης, ο Ολυμπιακός προσπέρασε μετά από ώρα, με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πετρέα. Ο αρχηγός του Θρύλου, αρχικά ισοφάρισε με πρώτο χρόνο σε 10-10 και στη συνέχεια, με άσσο, έγραψε το 10-11. Ακολούθησε νέα αλλαγή στο σκορ με τον Φοίνικα να προσπερνάει με 12-11 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με 2-0, ανακτώντας το προβάδισμα στο 12-13. Μετά τη νέα ισοφάριση, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο τρίτο σετ με +2, φτάνοντας στο 13-15, διαφορά που κράτησε ο Φίνγκερ στο 14-16. Μετά από λάθος του Στερν, η διαφορά αυξήθηκε στο +3 για το 14-17 και με νέα επίθεση του Φίνγκερ διαμορφώθηκε το 15-18. Από το διπλό μπλοκ των Πετρέα, Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο +4 το προβάδισμά του (14-18) και χάρη στο επιμέρους 7-2, (μετά το 13-13), προήλθε το 15-20. Η διαφορά έφτασε στο +6 μετά από επίθεση του Στερν στο φιλέ, στο 16-22, με τον Φίνγκερ να γράφει το 17-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Από επίθεση άουτ του Στερν, ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο ματς μπολ στο 17-24 και στην τελική επικράτηση, με 19-25 ύστερα από επίθεση του Κουμεντάκη.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 19-25

1ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 22-25

2ο σετ: 4-8, 8-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

Φοίνικας Σύρου: Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.