Άνετη πρόκριση στο Final 4

Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2020 - 19:11

Άνετη νίκη με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-18) επί της Κηφισιάς σημείωσε ο Ολυμπιακός στο τελευταίο παιχνίδι του Γ’ Ομίλου του League και προκρίθηκε στο Final 4 της διοργάνωσης όπου θα διεκδικήσει τον 7ο τίτλου του.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Έγκλεσκαλνς με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Μιγιαΐλοβιτς με 17, ο Βουλκίδης και ο Εφραιμίδης που σημείωσαν από 10.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά από την αρχή. Με δύο σερί πόντους και έναν άσσο του Μιγιαΐλοβιτς έκαναν 4-2 και από εκείνη τη στιγμή διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος και με την Κηφισιά να πλησιάζει στο σκορ (21-19), ο Ολυμπιακός με νέο σερί τριών πόντων έδιωξε εκ νέου την πίεση των φιλοξενούμενων για το 25-21 που του έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ (6-7) αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν με 8-7, πρώτα με επίθεση στη διαγώνιο του Έγκλεσκαλνς και στη συνέχεια με μπλοκ του Μιγιαΐλοβιτς. Η Κηφισιά αντέδρασε και ξαναπήρε το προβάδισμα με 15-17, όμως η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό ο οποίος με ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί, έφτασε στο 22-17. Κάπως έτσι έφτασε στο 25-19 για το 2-0 στα σετ.

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και στο 3ο σετ, το ήλεγξε και δεν άφησε περιθώρια στην Κηφισιά να αντιδράσει. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 25-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Tα σετ: 3-0 σε 1.12. 25-21 (25’), 25-19 (23’), 25-18 (24’)