Το προσπάθησε, αλλά του έλειπε ο ρυθμός

Παρασκευή, 15 Ιανουαρίου 2021 - 23:07

Άρχισε το πρωτάθλημα στο βόλεϊ ανδρών και ο Ολυμπιακός είχε ένα δυνατό ματς στην πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεων του. Αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Φοίνικα Σύρου, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλό, καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο φάνηκε η έλειψη ρυθμού των «ερυθρόλευκων», μετά την τόση μεγάλη διακοπή που είχε η ομάδα λόγω κορονοϊού. Και ως γνωστό αυτό είναι κάτι που ευνοεί την αδύναμη ομάδα και στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Φοίνικας Σύρου.

Το γεγονός ότι η ομάδα του Πειραιά ήταν επηρεασμένη από την έλειψη ρυθμού, φάνηκε ιδιαίτερα στο πρώτο σετ. Όταν ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 15-9, όμως μπλόκαρε και έχασε το σετ με 25-23...

Έτσι έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε υπέρ του Φοίνικα ξανά με 25-20, κάνοντας η ομάδα της Σύρου το 2-0 στον αγώνα.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να αντιδρά.

Πήρε το τρίτο σετ και μάλιστα με άνεση, με σκορ 17-25, μειώνοντας σε 2-1 σετ. Το ίδιο έπραξε και στο τέταρτο σετ, ισοφαρίζοντας 2-2 με σκορ 19-25, πηγαίνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί όπου ο Φοίνικας πήρε αρχικά μία διαφορά φτάνοντας μέχρι και το 9-6, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 9-8, όμως ηττήθηκε τελικά με 15-11 και 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην άρχισαν με το... δεξί, αλλά από την άλλη έδειξαν ότι έχουν ποιότητα και όταν μπορέσουν να βρουν τον ρυθμό τους θα παίξουν και το βόλεϊ που πραγματικά μπορούν.

Τα σετ: 3-2 σε 2.16. 25-23 (34’), 25-20 (27’), 17-25 (25’), 20-25 (31’), 15-11 (19’)