«Βεντούζα» και 0-3 σετ τον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη!

Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2021 - 21:46

Πάρτι έκανε ο Θρύλος μέσα στην Πυλαία και γλέντησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ, σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Volley League. «Βεντούζα» μέσα στη Θεσσαλονίκη και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! Ξεκάθαρα ανώτερος και κυρίαρχος ο Ολυμπιακός του Δημήτρη Καζάζη στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και έδειξε τη δυναμική του. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από εκείνες απέναντι σε ΟΦΗ και Μίλωνα.

Ο Θρύλος έφυγε με το «καθαρό» και άνετο τρίποντο από την έδρα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και πλέον στρέφει την προσοχή στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Πέμπτη (4/2, 20:00 ΕΡΤ 3) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Με δυο άσους του Κρίστιαν Φρομ!
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1, ενώ μείωσε 6-4 με δυο διαδοχικές προσπάθειες του Έγκλεσκαλνς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +5 (14-9), αλλά σταδιακά οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν να ανεβάζουν στροφές, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση. Με προσπάθεια του Όκολιτς οι Πειραιώτες ψαλίδισαν τη διαφορά στους 2 πόντους στο 14-12 και μετά το 16-14, με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισαν σε 16-16. Ο Σέρβος ακραίος πέτυχε τέσσερις διαδοχικούς πόντους! Ο Ολυμπιακός το γύρισε με 19-20, 20-21, 21-22 και 23-24, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε τρία σετ μπολ που δεν τα εκμεταλλεύτηκε. Ο Έγκλεσκλανς ισοφάρισε σε 26-26, φτάνοντας στους 10 πόντους και ο Εβάρντο με πάιπ έδωσε το 3ο διαδοχικό σετ μπολ στον ΠΑΟΚ με 27-26. Ο Θρύλος όμως είχε και πάλι την απάντηση και έτρεξε ένα 3-0 σερί με το οποίο κατέκτησε το 1ο σετ. Αρχικά ο εξαιρετικός Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς, ισοφάρισε σε 27-27 και ο Κρίστιαν Φρομ με δυο εξαιρετικούς συνεχόμενους άσους έγραψε το 27-29, δίνοντας το προβάδισμα στα σετ στον Ολυμπιακό!

Κυρίαρχος και 2-0!
Αντίθετα, ο Θρύλος μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε 2-4 με άσο του Έγκλεσκαλνς και με 2-5 με μπλοκ του Φρομ στον Εβάρντ. Το σερί του Θρύλου διεύρυνε στο 4-0 ο Αλεξάνταρ Όκολιτς γράφοντας με πρώτο χρόνο για το 2-6 και στην εξέλιξη του σετ, ο Νίκολα Μιγαϊλοβιτς εκτόξευσε στο +6 για πρώτη φορά τη διαφορά σημειώνοντας στο 4-10, το 5-11 και το 6-12! Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς πήρε τη σκυτάλη και αφού νίκησε το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, με τον 16ο πόντο του, διεύρυνε στο +7 το προβάδισμα γράφοντας το 6-13, αρχικά και το 8-15 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά και στο +8 με 10-18 και 11-19 με τον πρώτο χρόνο από τον Όκολιτς. Όλα έμοιαζαν να είχαν κριθεί και έτσι ακριβώς ήταν. Ο Φρομ πέτυχε το 15-23, ο Έγκλεσκαλνς το 17-24 για το πρώτο σετ μπολ και ο Όκολιτς με μπλοκ το 18-25, για το 2-0 υπέρ του Θρύλου στα σετ! Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός.

Ξέφυγε και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
Το ξεκίνημα του 3ου σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 9-9. Με επίθεση του Έγκεσκαλνς και πρώτο χρόνο του Όκολιτς ήρθε το 9-11, αλλά ακολούθησε η αντίδραση του ΠΑΟΚ για το 12-11 και το 16-14. Ο Θρύλος είχε και πάλι απάντηση, αφού με ένα 3-0 σερί, προηγήθηκε με τον Φρομ στο 16-17 και με άσο του Μιγιαΐλοβιτς ξέφυγε με +2 και μετά το 16-18. Με διπλό μπλοκ των Έγκλεσκαλνς και Χαραμπίδη πήγε στο 16-19 και η διαφορά ανέβηκε και στο +5 με τον Φρομ να «γράφει» το 18-23! Με εξαιρετικό άσο του Έγκλεσκαλνς, ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ με 18-24 και με το 18-25 που ακολούθησε στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ μέσα στην Πυλαία. Πρώτος μάγκας ο Ολυμπιακός!

Τα σετ: 0-3 σε 1.33. 27-29 (39’), 18-25 (27’), 18-25 (27’)

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 27-29

2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 18-25

3ο σετ: 7-8, 16-15, 18-21, 18-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Πιγιέν 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εβάντρο 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 27% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/3 επ.), Κομητούδης, Κανέλλος, Μπούτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 24% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Έγκλεσκανς 22 (19/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοΚ0 / Ζήσης (λ, 79% υπ. - 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2 μπλοκ), Κασαμπαλής.