Έτσι «γαζώνει» ο Πειραιάς, πελάτες!

Τετάρτη, 24 Μαρτίου 2021 - 22:14

Τη δεύτερη φετινή του νίκη επί του Παναθηναϊκού πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά το 3-0 στο Ρέντη στον πρώτο γύρο, τον νίκησε απόψε και στο Κλειστό του Αγίου Θωμά, αυτήν τη φορά με 3-1 σετ. Ανώτερος ο Θρύλος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά την ανωτερότητά του.

Έτσι, ο Θρύλος του Δημήτρη Καζάζη έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για τον τίτλο και δεν τον χάνει με τίποτα!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -3 δύο φορές, τόσο στο 11-8 όσο και στο 16-13, αλλά έβγαλε αντίδραση. Με δυο διαδοχικούς πόντους του Μιγιαΐλοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά φτάνοντας στο 17-18, ενώ με μπλοκ του Όκολιτς στον Ανδρεόπουλο έγινε το 20-21. Ο Ανδρεάδης με τον δεύτερο «ερυθρόλευκο» άσο έδωσε για πρώτη φορά τον αέρα του +2 διευρύνοντας στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί (20-22). Το σετ τελείωσε με 21-25, με μπλοκ άουτ του Φρομ (21-24) και επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς. Έτσι έκανε ο Θρύλος το 1-0 στα σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι», σχεδόν στα μισά του δεύτερου βρέθηκαν στο -3 με 16-13, αλλά έτρεξαν ένα σερί 0-6 και 5 συνεχόμενα μπλοκ και προηγήθηκαν 16-19! Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19 και 21-21, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε τη διαφορά. Με επίθεση του Φρομ και με άσο του Έγκλεσκαλνς ξέφυγε με +2 (21-23), ενώ τελείωσε το δεύτερο σετ (2-0) με Ανδρεάδη και Έγκλεσκαλνς για το 27-29.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 με 25-23. Προηγήθηκε με 24-19, αλλά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει μία σπουδαία ανατροπή. Μείωσε σε 24-23 και δύο διαδοχικούς πόντους από τον Φρομ, αλλά ο Ανδρεόπουλος έκανε το 25-21.

Στο τέταρτο σετ υπήρχε μόνο μία ομάδα. Από τη στιγμή που ισοφάρισε σε 7-7 με τον Μιγαϊλοβιτς, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 7-0 σερί φτάνοντας στο 7-14! Με μπλοκ του Ανδρεάδη στον Ράπτη, διαμορφώθηκε το 16-23, ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 18-24 και ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 19-25, με το οποίο ο Θρύλος έφυγε με τη νίκη με 3-1 σετ από το Κλειστό του Αγίου Θωμά.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την Α’ Φάση του πρωταθλήματος με 13 νίκες σε 14 αγώνες και με την 11η συνεχόμενη νίκη, παραμένει το ακλόνητο φαβορί. Πλέον ο Θρύλος βρίσκεται στο +9 από τον δεύτερο της κατάταξης Φοίνικα Σύρου, στο +12 από τον τρίτο Παναθηναϊκό και στο +14 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ.

Tα σετ: 1-3 σε 2.00. 21-25 (27’), 27-29 (34’), 25-23 (31’), 19-25 (28’)

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 27-29

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-23

4ο σετ: 7-8, 9-16, 14-21, 19-25

Τα σετ: 21-25, 27-29, 25-23, 19-25