Αλύγιστος ο Θρύλος και πολύ σύντομα πρωταθλητής!

Παρασκευή, 2 Απριλίου 2021 - 21:44

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός και στη Σύρο, έκανε επίδειξη δύναμης νικώντας με 3-0 σετ τον Φοίνικα και σύντομα θα σηκώσει το 30ό πρωτάθλημα της ιστορίας του στο Βόλεϊ Ανδρών. Δεν χάνεται αυτή η κούπα για τον αλύγιστο Θρύλο.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι της β’ φάσης του πρωταθλήματος και πολύ σύντομα ο Ολυμπιακός θα εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Τόσο μεγάλη είναι η διαφορά του!

Πλέον απέχει μόλις τρεις βαθμούς από τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου. Ο Θρύλος πανηγύρισε την 14η νίκη του σε 15 αγώνες και 12η διαδοχική και θα έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος με καθαρή νίκη επί του Παναθηναϊκού την προσεχή Τρίτη (6/4, 20:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Με αυτήν τη νίκη στη Σύρο, ο Ολυμπιακός του Δημήτρη Καζάζη ξέφυγε με 12 βαθμούς από τον δεύτερο Φοίνικα, με +14 από τον τρίτο Παναθηναϊκό και στο +15 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο 11-12 με τον Όκολιτς και ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 στο 13-15 με μπλοκ του Όκολιτς. Ακολούθησε ένα σερί 0-4 για το +5 με 14-19 με άσσο του Όκολιτς. Ο Σέρβος κεντρικός ήταν εκείνος που έκανε το μπλοκ στον Ράιτς για το 19-25 για το 1-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Ο Θρύλος ήλεγξε και το δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 3-6 και 5-10 και έβαλε τα πράγματα σε μία τάξη. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Έγκλεσκαλνς να κάνει το 15-19 και τον Όκολιτς το 16-21. Εν τέλει, η δουλειά ολοκληρώθηκε με επίθεση του Φρομ για το 18-25 και το 2-0 στα σετ για τον Θρύλο.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ με αντίστοιχη εικόνα και στο τρίτο. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2-0, αλλά ακολούθησε 0-5 σερ για το 2-5. Ο Όκολιτς πέτυχε το 8-11 και μετά σερβίς στο φιλέ του Πρωτοψάλτη προήλθε το 9-12. Με επιθέσεις των Έγκλεσκαλνς και Μιγιαΐλοβιτς η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα (16-20), λίγο πριν ο εξαιρετικός Έγκλεσκαλνς με δυο διαδοχικούς άσσους διαμορφώσει το 19-25.

Τα σετ: 0-3 σε 1.24 19-25 (26'), 18-25 (28'), 19-25 (30’)

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 4-8,12-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25