Θρύλος μέσα στη Βοσνία!

Τετάρτη, 6 Οκτωβρίου 2021 - 20:18

Δεν ήταν απλά ανώτερος ο Ολυμπιακός στη Βοσνία κόντρα στην Μλάντοστ, αλλά ο κυρίαρχος του αγώνα!

Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν το πρώτο τους ευρωπαϊκό ματς για τη νέα αγωνιστική περίοδο, παίζοντας στη Βοσνία απέναντι στη Μλάντοστ, για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η ομάδα του Πειραιά νίκησε εύκολα με 3-0 σετ, παίρνοντας έτσι ουσιαστικά και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στις 13 του μήνα στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Η εύκολη νίκη του Ολυμπιακού φαίνεται από τα σκορ των τριών σετ τα οποία κατέκτησαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς με τη Μλάντοστ.

Στο πρώτο σετ ο Θρύλος νίκησε με 25-14, ενώ το 2-0 έγινε ακόμη πιο εύκολα με την επικράτηση της ομάδας του Πειραιά με 25-11. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-16 και έτσι τελείωσε με 3-0 σετ την υπόθεση νίκη στον αγώνα και ουσιαστικά και την πρόκριση.

Κάνοντας έτσι ο Ολυμπιακός ένα αρκετά θετικό ξεκίνημα στην ευρωπαϊκή διοργάνωση και δείχνοντας με το «καλημέρα» την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Χαρακτηριστικό της άνετης νίκης του Ολυμπιακού, πως μπόρεσε να τελειώσει το ματς σε ούτε μία ώρα, αφού διήρκησε μόλις 59 λεπτά!

Tα σετ: 0-3 σε 59’. 14-25 (20’), 11-25 (18’), 16-25 (21’)

1ο σετ: 2-8,7-16, 11-21, 14-25

2ο σετ: 5-8, 8-16, 10-21, 11-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 16-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (7/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/17 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-58%αρ.), Έγκλεσκαλνς 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνη 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (10/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-33%αρ.), Ζήσης –λ (44%υπ.-44%αρ.)/ Δαλακούρας 4 (4/5 επ., (50%υπ.-50%αρ.), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Τζιάβρας-λ, Εφραιμίδης.

ΜΛΑΝΤΟΣΤ: Μίρκοβιτς 8 (8/18 επ., 56%υπ.-44%αρ.), Χουκίτσεβιτς 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-15%αρ.), Εμίνοβιτς 3 (3/11 επ.), Κίσιτς, Ντίβλαν 4 (3/17 επ., 1 άσσος), Τάνιτς 2 (2/3 επ.), Λούκιτς –λ (25%υπ.-17%αρ.).