Χαμένη ευκαιρία και 1-1

Πέμπτη, 7 Οκτωβρίου 2021 - 19:54

Τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει ισχυρό προβάδισμα για μία «καθαρή» νίκη έχασε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τη Μινσκ. Προηγήθηκε και στο τέλος με +3 (21-18), αλλά το έχασε πολύ γρήγορα και εύκολα το πλεονέκτημα.

Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα από την αρχή στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 8-3 με την Εμμανουηλίδου και με 15-11 με την ίδια αθλήτρια. Μάλιστα, προς το τέλος του σετ, μπήκε στην εξίσωση και η Σάλας που με την είσοδό της πήρε και πόντο για το 16-15. Όμως, η ομάδα από τη Λευκορωσία επέστρεψε στο ματς.

Ισοφάρισε και σε 18-18, αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +3 (21-18) με πόντους από τη Μαριάνα Κόστα (2) και τη Χίπε. Οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν και ισοφάρισαν 21-21 με το άστοχο τελείωμα της Σάλας. Η Χριστοδούλου έκανε το 22-21, η Χίπε το 23-22, η Σάλας σημάδεψε το φιλέ για το 23-23, αλλά η Μινσκ σέρβιρε άουτ για το 24-23. Η Μαριάνα Κόστα ισοφάρισε 25-25, αλλά η Σιακρετάβα και το μπλοκ άουτ διαμόρφωσαν το 25-27 και έκαναν το 1-1 στα σετ.