Κυρίαρχος στην Κρήτη ο πρωταθλητής Θρύλος

Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021 - 18:28

Στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος και με στόχο το 31ο, ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίπαλο. Ο Θρύλος κυριάρχησε από την αρχή, έδειξε το επίπεδό του και κέρδισε με 3-0 σετ τον ΟΦΗ στην Κρήτη, παίρνοντας μία καθαρή νίκη.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα της Volley League και πήρε το πρώτο σετ με 25-19. Ο Θρύλος ήταν μπροστά από την αρχή του αγώνα, πήρε και σημαντική διαφορά που διατήρησε ως το φινάλε. Ο άσος του Έγκλεσκαλνς έφερε το 18-23, ο πρώτος χρόνος με Παγένκ το 19-24 και ο Μιγιαΐλοβιτς με νέο άσο έκανε το 19-25 και το 1-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Κυρίαρχος ήταν ο Θρύλος και στο δεύτερο σετ του εκτός έδρας αγώνα με τον ΟΦΗ για την πρεμιέρα της Volley League. Για την ακρίβεια, έφτασε στο 2-0 σετ πιο άνετα από το πρώτο. Μπήκε δυνατά, με τους Μιγιαΐλοβιτς και Έγκλεσκαλνς να κάνουν το 1-3, ενώ ο Πέριτς με δύο διαδοχικούς πόντους έκανε το 8-11. Ο Έγκλεσκαλνς με άσο έγραψε το 9-14 και ο ίδιος έκανε και το 12-18. Ο Πέριτς με καρφί σε μεγάλη φάση έκανε το +8 (13-21), με τον Ζουπάνιο (14-24) και τον Πέριτς (16-25) να τελειώνουν το δεύτερο σετ.

Τίποτα δεν άλλαξε και στο τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μία σκάλα πάνω και έδειξαν την ανωτερότητά τους από την αρχή, με τον Δημήτρη Καζάζη να μοιράζει τον χρόνο. Ο Πέριτς ήταν σε εξαιρετική βραδιά. Με καρφί έκανε το 2-2 και αργότερα ο Μιγιαΐλοβιτς με δύο σερί πόντους το 6-7 για τον Ολυμπιακό. Ο Παγένκ «υπέγραψε» το 10-14 και κάπου εκεί η διαφορά άρχισε να αυξάνεται. Ο Πέριτς με σερί πόντους έκανε το 10-16, ο Παγένκ, μετά από μεγάλη φάση, διαμόρφωσε το 11-17, ο Μιγιαΐλοβιτς το 12-18 και το παιχνίδι τελείωσε με λάθος του Μπιγουίζ στο τελείωμα. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήρε με 15-25 το τρίτο σετ και με αυτό το 3-0 πήρε και το ματς.

Τα σετ: 19-25, 16-25, 15-25