Αυτοκρατορικό πέρασμα Θρύλου και από τη Σλοβακία!

Τετάρτη, 20 Οκτωβρίου 2021 - 23:38

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη προκριματική φάση του CEV Champions League έκανε ο Θρύλος. Βρέθηκε πίσω στο παιχνίδι στη Σλοβακία, αλλά εν τέλει νίκησε με 3-1 την Κομάρνο, στον πρώτο αγώνα του β’ προκριματικού, με έναν φοβερό και τρομερό Έγκλεσκαλνς! Την Τετάρτη (27/10) στο Ρέντη το δεύτερο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός του Δημήτρη Καζάζη θέλει απλά δύο σετ.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στις αρχές. Ο Έγκλεσκαλνς μείωσε σε 10-9 και σε 12-11 με μπλοκ και η Κομάρνο πήρε προβάδισμα με +5 με 18-13. Ο Παγένκ μείωσε , ο Μιγιαΐλοβιτς έκανε το 20-16. Ο Έγκλεσκαλνς μείωσε με δύο σερί πόντους για το 21-18, ο Δαλακούρας έκανε το 22-19 αλλά η συνέχεια ανήκε στους Σλοβάκους και πήραν το πρώτο σετ με 25-22, με τον Μιγιαΐλοβιτς να κάνει λάθος στον τελευταίο πόντο.

Το δεύτερο σετ ήταν... μαραθώνιο και το πήρε ο Ολυμπιακός. Το 38-40 τα «λέει» όλα! Με έναν τρομερό Έγκλεσκανλς που έφτασε τους 20 πόντους μετά από μόλις 2 σετ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, μετά από 10 σετ πόιντ!! Είναι χαρακτηριστικό πως μόνο το 2ο σετ διήρκεσε 45 λεπτά!

Τεράστιο παιχνίδι έκανε ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς στη Σλοβακία και στο τρίτο σετ. Ο Λετονός διαγώνιος έχει σημειώσει κοντά στους 30 πόντους σε τρία σετ και αποτελεί το μεγάλο «όπλο» του Θρύλου. Για την ακρίβεια, έχει 26! Και με τον Έγκλεσκαλνς σε μεγάλη βραδιά, ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς και πήρε το τρίτο σετ με 21-25, κάνοντας το 1-2!

Η Κομάρνο ξεκίνησε πιο καλά στο 4ο σετ και ήταν μπροστά. Προηγήθηκε 7-4 και 10-7, αλλά ο Θρύλος επέστρεψε, μείωσε με Έγκλεσκαλνς σε 10-9 και με Δαλακούρα σε 11-10. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 15-12, αλλά ο Θρύλος επέστρεψε, ισοφάρισε με τρομερό μπλοκ του Δαλακούρα για το 17-17 και προηγήθηκε 17-18! Το 20-19 με το άστοχο τελείωμα του Έγκλεσκλανς έγινε 20-21 με δύο πόντους του Λετονού!! Ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο έκανε το 22-24 και ο Έγκλεσκαλνς έκανε το 22-25, διαμορφώνοντας το 1-3 σετ στο παιχνίδι. Τα φιλιά μας!

Τα σετ: 25-22, 38-40, 21-25, 22-25