Στο Ρέντη η πρόκριση είναι δική μας!

Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2021 - 22:15

Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στην εμφάνιση του ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Ζοκ, αφήνοντας ανοιχτή την πρόκριση για τον επαναληπτικό του «Μ. Μερκούρη». Ο Θρύλος έδειξε πως μπορεί να προκριθεί και θα το κάνει την επόμενη εβδομάδα στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ρέντη. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Σάλας, ενώ στο τέλος ανέβηκε κατακόρυφα η απόδοση της Κόστα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην σημερινή αναμέτρηση και μετά τους πρώτους «αναγνωριστικούς» πόντους της αναμέτρησης και το σκορ στο 2-2, ανέλαβε δράση η Χίπε η οποία με πολύ καλά σέρβις και δυνατά καρφιά έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 2-4, για να ακολουθήσει ένα πολύ δυνατό καρφί της Σάλας και ένα τριπλό μπλοκ, να κάνουν το σκορ 2-6.

Βουκσίσεβιτς για την Ζοκ και Εμμανουηλίδου για τον Ολυμπιακό έκαναν με δύο συνεχόμενους πόντους η καθεμιά το 4-8 και από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά με αιχμή του δόρατος την Χίπε, η οποία τελείωνε καταπληκτικά τις φάσεις, ανεβάζοντας την διαφορά στους 7 πόντους (5-12).

Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν ψηλά τη διαφορά, με την Σάλας να ανεβαίνει και να βάζει δύσκολα στην Ζοκ, κάνοντας πολύ δυνατά καρφιά και με τις υπόλοιπες παίκτριες να βγάζουν πολύ καλές άμυνες, η διαφορά έμεινε στους 7 πόντους, μέχρι και το 11-18.

Ακολούθησαν πόντοι από Εμμανουηλίδου και Κόστα (δύο πόντοι) για να κάνουν το σκορ 13-21 και να δώσουν τεράστιο προβάδισμα για τον Θρύλο για τη κατάκτηση του πρώτου σετ. Με δύο συνεχόμενα λάθη της Ζοκ στην συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε σετ πόιντ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Σάλας και τελείωσε το πρώτο σετ με ένα φανταστικό τελείωμα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ μουδιασμένα στο 2ο σετ, χωρίς την Βίλμα Σάλας και βρέθηκε να χάνει από νωρίς με 5-2, με την Ζοκ να είναι αρκετά ανεβασμένη και να δημιουργεί προβλήματα στον Ολυμπιακό, κυρίως με την Πάβλοβιτς. Η διαφορά ανέβηκε στους 5 (8-3) με λάθη του Ολυμπιακού για να απαντήσει άμεσα η Εμμανουηλίδου με ένα ωραίο καρφί.

Σταδιακά οι παίκτριες του Κουτίνιο ανέβασαν την απόδοση τους, μειώνοντας σε 10-8 με την Γιώτα να κάνει τρομερά χτυπήματα και μπλοκ και την Ζοκ να υποπίπτει σε λάθη. Ένας πρώτος χρόνος και ένα λάθος του Ολυμπιακού επέτρεψαν στην Ζοκ να ξεφύγει με 12-9. Σε εκείνο το σημείο μπήκε η Σάλας, η οποία κάρφωσε για το 13-10.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυνηγάει στο σκορ και με 2 ακόμη πόντους της Σάλας, έφτασε το ματς στο 16-12, για να ακολουθήσει ένα λάθος στο σέρβις της Κουβανής και ένας άσος της Κέτσμαν για να δώσουν αέρα 6 πόντων στην Ζοκ (18-12).

Η απόδοση του Ολυμπιακού ανέβηκε αισθητά και με δύο συνεχόμενα διπλά μπλοκ, το σκορ έφτασε 18-14, για να έρθει η Χίπε με ένα πλασέ να κάνει το 18-15. Ακολούθησε ένας πόντος για κάθε ομάδα και μετά ήρθε η Γιώτα με δύο συνεχόμενους πρώτους χρόνους να κάνει το 20-18 και να βάλει τον Θρύλο και πάλι στο κόλπο.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν μπροστά με 20-21 με την Σάλας να ανεβάζει την επίθεση του Ολυμπιακού. Οι δύο ομάδες φτάσανε στο 22-22, για να ακολουθήσει ένας άσος και ένα άουτ της Μέντιτς για το 23-23. Καρφί της Κέτσμαν για το 24-23 και ένα μπλοκ σε επίθεση της Σάλας, έληξαν το σετ με 25-23 για την Ζοκ.

Και στο τρίτο σετ, η ομάδα του Ολυμπιακού δεν μπήκε πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 5-1 και να κυνηγάει από νωρίς την Ζοκ. Η Σάλας πέτυχε 4 πόντους, μέχρι το 6-4 και έδινε νέα πνοή στην επίθεση του Ολυμπιακού. Οι δύο ομάδες κάνανε λάθη και ένα καρφί της Κόστα έκανε το σκορ 9-7.

Η Ζοκ ξέφυγε και πάλι με 4 πόντους (12-8), για να ακολουθήσουν δύο πόντοι Χίπε και Εμμανουηλίδου για το 13-10. Το ματς διατηρήθηκε στους 3 πόντους, μέχρι το 15-12 και μετά η Μέντιτς έδωσε αέρα 4 πόντων στην Ζοκ (17-13).

Ο Ολυμπιακός αναζητούσε λύσεις, καθώς είχε πέσει αισθητά η απόδοση των παικτριών και η Ράνκοβιτς δημιουργούσε συνέχεια προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα. Το σκορ έφτασε στο 21-16 με την Σάλας, για να ακολουθήσουν τρεις πόντοι της Ράνκοβιτς για να κλείσει το σετ με 25-19, δίνοντας προβάδισμα στην Ζοκ.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το πρόσωπο του Ολυμπιακού στο 4ο σετ της αναμέτρησης. Οι παίκτριες του Ολυμπιακού μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και με αιχμή του δόρατος την Χίπε και το μπλοκ προηγήθηκαν με 0-3. Το σκορ πήγε με 1-5, με πόντο της Σάλας και μπλοκ από Χίπε – Γιώτα. Η διαφορά ανέβηκε και άλλο, φτάνοντας στο 2-9, με πόντους από Χίπε, Εμμανουηλίδου και Σάλας.

Η Ζοκ απάντησε με ένα σερί 5-1, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού, κάνοντας το σκορ 7-10, για να ακολουθήσει μια πολύ καλή επίθεση της Κόστα για το 7-11.

Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην Ζοκ να μειώσει και διατήρησε τη διαφορά στο +4 (10-14) με ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε, για να ακολουθήσει πόντος από την Ράνκοβιτς και από την Σάλας για το 11-15.

Δύο λάθη του Ολυμπιακού φέρανε το ματς στους δύο πόντους και ανάγκασαν τον Κουτίνιο να καλέσει τάιμ άουτ, με το σκορ στο 13-15. Μετά το τάιμ άουτ, Σάλας, Χίπε και Χριστοδούλου κάνανε το σκορ 13-18 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στον Θρύλο για το 4ο σετ.

Δύο πόντοι της Ζοκ και δύο πόντοι του Ολυμπιακού με Χριστοδούλου διατήρησαν τη διαφορά στους 5 πόντους στη τελική ευθεία του σετ, με το σκορ στο 15-20. Η ίδια διαφορά διατηρήθηκε και στο 17-22, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στη κατάκτηση του σετ, με την Πάβλοβιτς να στέλνει τη μπάλα άουτ και να κάνει το σκορ 17-23. Ένα λάθος της Ζοκ έδωσε στον Ολυμπιακό ένα σετ πόιντ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Κόστα και με άσο έγραψε το 18-25 και το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Θρύλος μπήκε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 0-3, με πόντους από Χίπε, Σάλας και ένα μπλοκ της Γιώτα, παίρνοντας προβάδισμα από νωρίς στο 5ο σετ. Μετά το τάιμ άουτ της Ζοκ, ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε τρία λάθη επιτρέποντας στην σέρβικη ομάδα να ισοφαρίσει σε 3-3, και με έναν πρώτο χρόνο της Μέντιτς να προηγηθεί και με 4-3.

Η Σάλας απάντησε για το 4-4, όμως Ράνκοβιτς και Πάβλοβιτς δώσανε πάλι το προβάδισμα στην Ζοκ. Η σέρβικη ομάδα απέκτησε διαφορά τριών πόντων, με 8-5 με πάιπ της Ράνκοβιτς.

Η Κουβανή ακραία του Ολυμπιακού, συνέχισε να είναι αποτελεσματική και έκανε το 8-6, όμως Βουκσίσεβιτς και Ράνκοβιτς δώσανε μεγάλο προβάδισμα 4 πόντων σε πολύ κομβικό σημείο στην Ζοκ (10-6). Σε εκείνο το σημείο και μετά το τάιμ άουτ του Κουτίνιο, η Κόστα πέτυχε 3 συνεχόμενους πόντους και έκανε το 10-9 για τον Ολυμπιακό, βάζοντας την ομάδα και πάλι στο παιχνίδι.

11-9 από την Πάβλοβιτς, για να καρφώσει και πάλι η Κόστα για το 11-10 και το ματς να πηγαίνει πόντο – πόντο. Μέντιτς, Γιώτα και 12-11. Συνεχίστηκε το ντέρμπι με την Κέτσμαν να κάνει το 13-11 και την Σάλας να κάνει το 13-12.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με Πάβλοβιτς και Σάλας να κάνουν το 14-13 και ένα καρφί της Ζοκ να μην επιτρέπει στον Ολυμπιακό να αντιδράσει και να γνωρίζει την ήττα με 3-2 σετ.

Τα σετ: 16-25, 25-23, 25-19, 18-25, 15-13

1ο σετ: 4-8, 8-16, 13-21, 16-25

2ο σετ: 8-3, 16-11, 20-21, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19

4ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 18-25

5ο σετ: 5-4, 10-6, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι της Ζομπ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Zιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 11 (6/16 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 25 (25/39 επ., 52% υπ. - 41% άριστες), Μαριάνα Κόστα 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. - 36% άριστες), Τοτσίδου (λ), Ζιώγα, Ξανθοπούλου.

ΖΟK (Μαριγιάνα Μπόρισιτς): Πάβλοβιτς 13 (13/39 επ.), Βουτσέτσιβτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Βεσελίνοβιτς 1 (1/6 επ.), Ράνκοβιτς 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 43% άριστες), Κέτσμαν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 32% άριστες), Μέντιτς 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντούρνεβιτς (λ, 53% υπ. - 32% άριστες), Γκλίγκοριτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 22% άριστες).