Άλλη κλάση ο Θρύλος, πέρασε άνετα από τη Λαμία

Τετάρτη, 10 Νοεμβρίου 2021 - 19:31

Μια άνετη νίκη, η οποία συνδυάστηκε και με πολύ καλή εμφάνιση, πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Λαμία, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 3-0 σετ σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» παίξανε πολύ αποτελεσματικό βόλεϊ και κατάφεραν να πάρουν εύκολα το αποτέλεσμα που ήθελαν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε από νωρίς προβάδισμα δύο πόντων, το οποίο διατήρησε μέχρι και το 8-10, ενώ από εκείνο το σημείο και έπειτα άρχισε να διευρύνει τη διαφορά απέναντι στην ομάδα της Λαμίας, με αιχμή του δόρατος την Χίπε. Η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (9-14) με ένα σερί 1-4, το οποίο διεύρυνε στους 6 με το σκορ να είναι 13-19. Το σετ κάπου εκεί απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να κρατάει τη διαφορά πάνω από τους 3 πόντους συνέχεια και με ένα σερί 1-4 από το 17-21, έκλεισε το σετ με 18-25, κάνοντας το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κουτίνιο μπήκε ακόμη πιο δυνατά και απέκτησε ένα προβάδισμα 5 πόντων από την αρχή με 0-5, το οποίο διεύρυνε στο +8 (1-9). Η Λαμία έδειξε μια μικρή αντίδραση με ένα σερί 3-0, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός και πάλι και να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 (5-13). Ο Θρύλος συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του σετ και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στους 11 πόντους με 12-23, για να κλείσει το σετ με 17-25, κάνοντας άνετα το 0-2.

Εξίσου εύκολα πήρε και το τρίτο σετ. Με 0-5 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός ο οποίος έφτασε άνετα στο 7-1. Στη συνέχεια του σετ, οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν, συνέχισαν την κυριαρχία τους φτάνοντας με άνεση στο 25-15, για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ, στην έδρα της Λαμίας. Επόμενος αντίπαλος ο Πορφύρας, τον οποίο θα φιλοξενήσει ο Ολυμπιακός το Σάββατο (13/11) στις 18:00 στο Ρέντη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 1-8, 7-16, 12-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 15-25

Τα σετ: 18-25, 17-25, 15-25

Μπλακ άουτ...

Ο Ολυμπιακός «έσβησε» στο τέλος του τρίτου σετ και η πρόκριση το πήρε μαζί με την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League...