Έμεινε εκτός συνέχειας για το Λιγκ Καπ

Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021 - 20:11

Ο Ολυμπιακός δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε στη Θεσσαλονίκη και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ και αποκλείστηκε από τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Ο Ολυμπιακός πληγώθηκε από τα λάθη του και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Γιούντρις.

Οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου δυνατά στην αναμέτρηση και πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι και το 5-4. Το ματς πήγε 8-5, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει πόντους από Μπράουν και Κουμεντάκη, την ώρα που ο Ολυμπιακός πίεζε την άμυνα του ΠΑΟΚ και είχε ως μπροστάρη του τον Έγκλεσκαλνς. Η διαφορά των τριών πόντων παρέμεινε, με τον Μιγιαΐλοβιτς να κάνει το 11-8, με ένα όμορφο χτύπημα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων με άσο του Πετρέα (13-8), για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με πόντο Παγένκ και άουτ του ΠΑΟΚ και να μειώσει σε 13-10. Με δύο πόντους του Πέριτς και έναν του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός μείωσε κι άλλο και έφτασε στο 15-13, για να έρθει ο Μιγιαΐλοβιτς να κάνει το 15-14 και να φέρει τον Ολυμπιακό μια ανάσα πίσω από τον ΠΑΟΚ.

Από ένα λάθος σέρβις κάνανε οι δύο ομάδες και το σκορ ανέβηκε σε 16-15. Έγκλεσκαλνς και Γιούντρις με προσωπικούς τους πόντους έκαναν το σκορ 20-18, για να έρθουν μετά πόντοι από Κουκλίνσκι και Πέριτς για το 21-19. Ο Ολυμπιακός έκανε κρίσιμα λάθη στη συνέχεια και επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πάρει διαφορά, κλείνοντας το σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε λάθη και το σκορ να τις βρίσκει ισόπαλες με 2-2. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη συνέχισε χωρίς ρυθμό και κάνοντας λάθη επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πάρει προβάδισμα 3 πόντων (7-4). Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Μιγιαΐλοβιτς ανέβασε την απόδοση του και έκανε το 7-6, με έναν πόντο από Πέριτς και Μιγιαΐλοβιτς.

Το σκορ πήγε 8-8, με Μιγιαΐλοβιτς και Πέριτς να απαντάνε στον πόντο του Γιούντρις και ακολούθησε ένα σερί 2-0 του ΠΑΟΚ για να κάνει το σκορ 10-8. Ο Μιγιαΐλοβιτς συνέχισε την καταπληκτική του εμφάνιση και με δύο σερί πόντους ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 10-10. Ο Πέριτς απάντησε στον πόντο του ΠΑΟΚ για να κάνει το 11-11 και ο Ολυμπιακός στη συνέχεια απέκτησε προβάδισμα δύο πόντων με Πέριτς και Παγένκ να πετυχαίνουν δύο πόντους με όμορφες επιθέσεις για το 12-14.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Γιούντρις στο 14-14 για να πάει το σκορ στη συνέχεια 17-18 με λάθη και από τις δύο μεριές. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έκανε το 17-19, για να ακολουθήσει ένα λάθος του Κουκλίνσκι και να κάνει το σκορ 17-20. Ο Ολυμπιακός έπαθε… μπλακ άουτ και έκανε λάθη και δέχτηκε ένα σερί 5-0. Έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 22-22 και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Παγένκ με φιλέ, έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 23-22. Ακολούθησαν ένας άσος και ένα λάθος του Κουκλίνσκι για το 24-23 και ο Κουμεντάκης με καρφί έκανε το 25-23.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι με λάθη. Ειδικότερα ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετές λάθος επιθέσεις και με Κουκλίνσκι να πετυχαίνει πόντους το σκορ ήταν 4-4. Ο Παγένκ με δύο συνεχόμενους πρώτους χρόνους έκανε το 4-6, για να ακολουθήσουν δύο συνεχόμενα χαμένα σέρβις, ένα για κάθε ομάδα για το 5-7.

Ο Ολυμπιακός με Πέριτς και Μιγιαΐλοβιτς κράτησε τη διαφορά στους 3 (6-9). Ο Δαλακούρας έκανε το 8-10, ενώ στη συνέχεια ο Κουμεντάκης με δύο σερί πόντους ισοφάρισε σε 10-10.

Οι δύο ομάδες με Γιούντρις και Παγένκ ανέβασαν το σκορ σε 12-12, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη συνεχόμενοι πόντοι του Γιούντρις για το 14-12. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και με τον Παγένκ έκανε το 15-14.

Ο Δαλακούρας με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 16-16 και έδωσε σημαντικές λύσεις στον Ολυμπιακό. Το σκορ πήγε 18-17 με μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Κουμεντάκης και ο Πέριτς απάντησε άμεσα με τρομερό τελείωμα για το 18-18. Έγκλεσκαλνς και Πέριτς συνέχισαν να δίνουν λύσεις για τον Ολυμπιακό και το σκορ πήγε 19-21.

Γιούντρις και Κουκλίνσκι βρήκαν λύσεις για τον ΠΑΟΚ και με ένα σερί 3-0 η ομάδα του Καλμαζίδη πέρασε μπροστά με 22-21. Ο Ολυμπιακός με ένα λάθος του Γιούντρις και έναν τρομερό άσο του Πέριτς πήρε προβάδισμα με 22-23. Ο Γιούντρις απάντησε για το 23-23 και ακολούθησε ένας πόντος του Παγένκ για το 23-24 δίνοντας το σετ πόιντ στον Ολυμπιακό, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Δαλακούρας κερδίζοντας έναν εντυπωσιακό πόντο και κάνοντας το 23-25, παίρνοντας το σετ για τον Ολυμπιακό.

Ο ανεβασμένος Πέριτς ξεκίνησε δυναμικά και στο τέταρτο σετ και με δύο δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-2. Με δύο λάθη του Μπράουν στη συνέχεια, το σκορ πήγε 2-4 και ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 3-0 κάνοντας το 5-4 και προσπερνώντας τον Ολυμπιακό. Ο Δαλακούρας κέρδισε το μπλοκ άουτ και έκανε το 5-5. Ο Χαραλαμπίδης στη συνέχεια έκανε το 8-8 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων με άσο του Πετρέα (10-8).

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη απάντησε με τον Έγκλεσκαλνς για το 10-10, και μετά ο Παγένκ έκανε με πρώτο χρόνο το 11-11. Με τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη το σκορ πήγε 14-13, με το τέταρτο σετ να είναι αρκετά κλειστό.

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τριών πόντων με λάθος του Δαλακούρα (17-14) και στη συνέχεια με ένα μπλοκ του Γιούντρις έκανε το 18-14. Ο Κουμεντάκης με δύο άσους έκανε το 20-14 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Ο Πέριτς έκανε το 21-16 και το 22-17. Ο ΠΑΟΚ πήρε το ματς πόιντ με το σκορ στο 24-17 και το εκμεταλλεύτηκε έναν πόντο αργότερα με τον Κουμεντάκη κάνοντας το 25-18.

Τα σετ: 25-21, 25-23, 23-25, 25-18

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-18