ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Το πάλεψαν οι γυναίκες του Θρύλου, αλλά «λύγισαν»

Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου 2021 - 21:27

Πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις οι γυναίκες του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη απέναντι στην Πόρτο για το CEV Cup, αλλά ήρθε ο αποκλεισμός από τη συνέχεια της Ευρώπης.

Οι «ερυθρόλευκες» παρουσιάστηκαν πολύ καλύτερες σε σχέση με τον αγώνα στην Πορτογαλία και προσπάθησαν για να ανατρέψουν το εις βάρος τους 3-0 σετ από το πρώτο ματς, φτάνοντας στη νίκη με 3-2 σετ, αλλά δυστυχώς τα δύο σετ που έχασαν ήταν ικανά για να τις αποκλείσουν.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ και μάλιστα με άνεση, αφού έκανε το 1-0 στα σετ με σκορ 25-14.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την Πόρτο να ξεκινά δυνατά με 0-4 αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μπόρεσε να απαντήσει και να πάρει ακόμη και το προβάδισμα. Το σετ όμως κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Πόρτο να κάνει το 1-1 στα σετ με 22-25.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» εμφανίστηκαν καλύτερες από την Πόρτο στο τρίτο σετ και μπόρεσαν να κάνουν το 2-1, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με το υπέρ τους 25-19! Όμως στο τέταρτο σετ παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, τελικά η Πόρτο πήρε τη διαφορά στο τέλος και έκανε το 2-2, φτάνοντας στο 22-25...

Το πέμπτο και τελευταίο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, από τη στιγμή που η πρόκριση κρίθηκε μετά το 2-2. Είχαν την ελπίδα οι «ερυθρόλευκες» ακόμη και στο 2-1 για να οδηγήσουν το ματς στο «χρυσό» σετ, αλλά από τη στιγμή που έγινε το 2-2 έπαψαν να υπάρχουν και οι ελπίδες.

Παρά το γεγονός ότι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα το πέμπτο σετ και οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, με τις γυναίκες του Ολυμπιακού όμως να φτάνουν σε αυτήν! Χαρακτηριστικό το γεγονός πως το τάι μπρέικ τελείωσε 21-19, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν τη νίκη με 3-2 σετ.