Μέσα από τα χέρια του…

Τετάρτη, 1 Δεκεμβρίου 2021 - 16:08

Ενώ προηγήθηκε μέχρι και 18-22 στο 2ο σετ, ο Θρύλος δεν κατάφερε να κάνει το 1-1 στο ντέρμπι… Σετ το οποίο έχασε κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια του, ενώ έδειχνε να το… έχει.

Με τον ίδιο τρόπο, με τον οποίο είχε εκκινήσει το πρώτο σετ, άρχισε και το δεύτερο. Κοντά οι ομάδες στο σκορ, πόντο-πόντο. Αλλά με μικρό προβάδισμα αυτή τη φορά, για τον ΠΑΟ, με έναν. Υπέροχο πλασέ στα 3 μέτρα από τη Μαρί Παράιμπα για το 3-3 και ο Ολυμπιακός ήθελε από εκεί να κάνει αντεπίθεση. Λάθος στο σερβίς, όμως, από της Σάλας… «Κόλλησε» η άμυνα του Θρύλου στο 5-3 και πόντος για τον ΠΑΟ ενώ η μπάλα ήταν ψηλά και κατέβαινε αργά… Ο Ολυμπιακός έδειχνε επηρεασμένος και αυτό φάνηκε στο 6-3, με τον Ολυμπιακό να μην έχει απάντηση και το σκορ να ανοίγει στο 7-3.

Σε αυτό το σημείο χρειαζόταν αντίδραση και ο Παρίζι πήρε τάιμ άουτ. Η ομάδα δεν επέστρεψε δυνατά στο παρκέ όμως και ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Θρύλου. Ξέφυγε με 5 (10-5), αλλά εκεί ο Θρύλος έβγαλε εγωισμό και πάθος και με ένα δικό του 3-0, έφερε το ματς στο 10-8, θέλοντας να μπει ξανά στο ματς! Τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό και προσπάθεια επιστροφής του Θρύλου στο ματς.

Η Μαριάν Κόστα με τρομερά σερβίς έβαλε ξανά τον Θρύλο στο σετ, κάνοντας το 10-9. Ο Ολυμπιακός πλησίασε, αλλά δεν ισοφάρισε (11-9) αλλά είχε ευκαιρία να χτίσει επάνω σε αυτό το μομέντουμ και να πιέσει… Ο άσος με το φιλέ, όμως, της Χατζηευστρατιάδου (12-9) χάλασα ξανά τον ρυθμό της ομάδας του Παρίζι… Η Σάλας ανέλαβε για το 12-10 και το 12-11 (με μονό μπλοκ!) και νέα ευκαιρία για αντεπίθεση… Ξανά από την αρχή το σετ στο 12-12 του Ολυμπιακού και το ίδιο και στο 13-13 με Σάλας που τελείωσε για τον Θρύλο το ράλι σε αυτή τη φάση! Συνέχισε η Κουβανή! Με πλασέ και προβάδισμα Θρύλου στο 13-14! Με ψυχικά αποθέματα!

Έτσι συνέχισε το σετ! Με εναλλαγή στο προβάδισμα. 15-14 ο ΠΑΟ, 16-15 ο Θρύλος! Ξανά στο «μηδέν» στο 16-16 και ο Ολυμπιακός ήθελε εκεί να… μείνει μπροστά! Πήρε προβάδισμα στο 17-19 και το κράτησε στο 18-20, κάνοντάς το μάλιστα 18-21 και δείχνοντας ότι έχει την ψυχολογία με το μέρος του πια!!

Στο 18-22 ο Ολυμπιακός έχασε εκ νέου τη συγκέντρωσή του και είδε τον ΠΑΟ να επιστρέφει στο σετ… Από 20-22 το ματς πήγε στο 22-22 και έδειξε να φεύγει πάλι από τα χέρια του Θρύλου… Χρειαζόταν συγκέντρωση… Την οποία ο Θρύλος δεν έδειξε, με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 25-23, αν και στο 23-23 θέλησε να πάρει κεφάλι και να ισοφαρίσει σε 1-1…