Ήττα στον Άγιο Θωμά

Τετάρτη, 1 Δεκεμβρίου 2021 - 17:23

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό Αγ. Θωμά για την 11η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών και έμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι "ερυθρόλευκες" βρέθηκαν πίσω με 2-0 σετ, αντέδρασαν, μείωσαν σε 2-1 και δεν κατάφεραν να πάρουν το τέταρτο σετ και ηττήθηκαν με 3-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα, έχοντας καταπληκτική επίδοση στις υποδοχές και παίζοντας πολύ μυαλωμένα στην επίθεση, αξιοποιώντας στο έπακρο της Χίπε και Σάλας. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα ενός πόντου ως το 5-6, το οποίο έγινε 6-10.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πήρε δύο πόντους από καταπληκτικά τελειώματα της Χίπε, έναν πόντο από άσο της Χριστοδούλου και έναν από λάθος της Χαντάβα, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων περίπου στα μέσα του σετ. Στην συνέχεια Γιώτα και Χίπε έκαναν τρομερό μπλοκ στην Χαντάβα για το 6-11 για να ακολουθήσει ένα σερί 3-0 του Παναθηναϊκού για το 9-11.

Το 0-1 η Γιώτα με μπλοκ και έτσι ήρθε ο πρώτος πόντος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος άνοιξε τον… χορό. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή του. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να διαβάσει τον ΠΑΟ και τα αδύνατα σημεία του, για να χτυπήσει εκεί. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά-κοντά στο σκορ, με πόντο για τη μία και πόντο για την άλλη. Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιάνει ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με 2 για πρώτη φορά στο 4-6.

Άσος με Χριστοδούλου και για πρώτη φορά στο +3 ο Θρύλος, στο 5-8! Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι είχε την ευκαιρία να ανοίξει τη διαφορά και άρχισε να το κάνει, ξεφεύγοντας μέχρι και 5, στο 6-11. Διπλό μπλοκ οι Χίπε και Γιώτα στην Χαντάβα και ο Θρύλος ήθελε να ανοίξει και άλλο τον ρυθμό του! Κακή αντίδραση μετά το τάιμ-άουτ του ΠΑΟ, όμως, με τον Ολυμπιακό να δέχεται ένα μικρό σερί 3-0 και το σκορ να μειώνεται σε 9-11.

Απάντησε με τη Χίπε και ο Ολυμπιακός έδειξε παλμό, σε εκείνο το σημείο. Ο ΠΑΟ συνέχισε με το δικό του σερί, μείωσε στον ένα πόντο (11-12) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε. Κλειστή παρέμεινε η διαφορά, αφού οι ομάδες πήγαιναν πάλι πόντο-πόντο. Η Χίπε, σε αυτό το πρώτο σετ, έδειχνε… αρχοντική και πίεζε πολύ τον ΠΑΟ, κάνοντας εξαιρετικό ματς. Με δικές τις επιθέσεις έφυγε ξανά στο +3 (12-15)! Δεν μπορούσε να την κρατήσει, όμως, ο Θρύλος, ο οποίος δεχόταν πίεση στην υποδοχή, από τα σερβίς του ΠΑΟ. Ισοφάριση σε 15-15 και το ματς… από την αρχή με τάιμ άουτ για τον Θρύλο.

Προσωρινό προβάδισμα για τον ΠΑΟ (17-16) αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά και αντεπιτέθηκε με τη Σάλας! Ξανά μπροστά ο Θρύλος με 17-18, αλλά δεν κατάφερε να το κρατήσει. Η ομάδα του Παρίζι πιέστηκε στο μπλοκ και δεν τελείωνε καλά τις επιθέσεις του. Με άσο… φιλέ το -3 του Θρύλου, στο 21-18 και εκεί ήταν κομβικό το σημείο για την ομάδα του Πειραιά, για να μείνει στο σετ. Από το 19-18 και έπειτα το σετ ξέφυγε από τον έλεγχο του Ολυμπιακού και η ομάδα του Παρίζι έπρεπε πλέον να μπει σε διαδικασία ανατροπής, αφού το πρώτο χάθηκε με 25-19.

Με τον ίδιο τρόπο, με τον οποίο είχε εκκινήσει το πρώτο σετ, άρχισε και το δεύτερο. Κοντά οι ομάδες στο σκορ, πόντο-πόντο. Αλλά με μικρό προβάδισμα αυτή τη φορά, για τον ΠΑΟ, με έναν. Υπέροχο πλασέ στα 3 μέτρα από τη Μαρί Παράιμπα για το 3-3 και ο Ολυμπιακός ήθελε από εκεί να κάνει αντεπίθεση. Λάθος στο σερβίς, όμως, από της Σάλας… «Κόλλησε» η άμυνα του Θρύλου στο 5-3 και πόντος για τον ΠΑΟ ενώ η μπάλα ήταν ψηλά και κατέβαινε αργά… Ο Ολυμπιακός έδειχνε επηρεασμένος και αυτό φάνηκε στο 6-3, με τον Ολυμπιακό να μην έχει απάντηση και το σκορ να ανοίγει στο 7-3.

Σε αυτό το σημείο χρειαζόταν αντίδραση και ο Παρίζι πήρε τάιμ άουτ. Η ομάδα δεν επέστρεψε δυνατά στο παρκέ όμως και ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Θρύλου. Ξέφυγε με 5 (10-5), αλλά εκεί ο Θρύλος έβγαλε εγωισμό και πάθος και με ένα δικό του 3-0, έφερε το ματς στο 10-8, θέλοντας να μπει ξανά στο ματς! Τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό και προσπάθεια επιστροφής του Θρύλου στο ματς.

Η Μαριάνα Κόστα με τρομερά σερβίς έβαλε ξανά τον Θρύλο στο σετ, κάνοντας το 10-9. Ο Ολυμπιακός πλησίασε, αλλά δεν ισοφάρισε (11-9) αλλά είχε ευκαιρία να χτίσει επάνω σε αυτό το μομέντουμ και να πιέσει… Ο άσος με το φιλέ, όμως, της Χατζηευστρατιάδου (12-9) χάλασα ξανά τον ρυθμό της ομάδας του Παρίζι… Η Σάλας ανέλαβε για το 12-10 και το 12-11 (με μονό μπλοκ!) και νέα ευκαιρία για αντεπίθεση… Ξανά από την αρχή το σετ στο 12-12 του Ολυμπιακού και το ίδιο και στο 13-13 με Σάλας που τελείωσε για τον Θρύλο το ράλι σε αυτή τη φάση! Συνέχισε η Κουβανή! Με πλασέ και προβάδισμα Θρύλου στο 13-14! Με ψυχικά αποθέματα!

Έτσι συνέχισε το σετ! Με εναλλαγή στο προβάδισμα. 15-14 ο ΠΑΟ, 16-15 ο Θρύλος! Ξανά στο «μηδέν» στο 16-16 και ο Ολυμπιακός ήθελε εκεί να… μείνει μπροστά! Πήρε προβάδισμα στο 17-19 και το κράτησε στο 18-20, κάνοντάς το μάλιστα 18-21 και δείχνοντας ότι έχει την ψυχολογία με το μέρος του πια!!

Στο 18-22 ο Ολυμπιακός έχασε εκ νέου τη συγκέντρωσή του και είδε τον ΠΑΟ να επιστρέφει στο σετ… Από 20-22 το ματς πήγε στο 22-22 και έδειξε να φεύγει πάλι από τα χέρια του Θρύλου… Χρειαζόταν συγκέντρωση… Την οποία ο Θρύλος δεν έδειξε, με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 25-23, αν και στο 23-23 θέλησε να πάρει κεφάλι και να ισοφαρίσει σε 1-1…

Ο Ολυμπιακός έδειξε να ξυπνάει και να παίρνει μεγάλη διαφορά, σε αντίθεση με τα προηγούμενα σετ, στα οποία το σκορ ήταν κλειστό και οι διαφορές μικρές, μέχρι το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός έφυγε με 5-11, με 6-12 και 6-13 και έδειξε… παλμό! Αυτή έπρεπε να είναι η αφετηρία για την αντεπίθεση, γιατί τα δύο πρώτα σετ είχαν κριθεί στις λεπτομέρειες και ο Ολυμπιακός μπορούσε να τα είχε πάει καλύτερα! Στο 7-13 ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι το σετ δεν είχε τελειώσει, αλλά ο Ολυμπιακός έδωσε… δικαιώματα στον αντίπαλο να το… πιστέψει. Η Κόστα δεν τελείωσε καλά το ράλι στο 8-13 και ο ΠΑΟ μείωσε στο -4 (9-13) και έδειξε να το… πιστεύει ότι μπορεί να ξαναμπεί στο σετ και να κάμψει την αντίδραση του Ολυμπιακού… Ο Θρύλος δεν έπρεπε να επιτρέψει στην ομάδα του Οικονόμου να επιστρέψει. Στο 10-14 το σκορ και ο Θρύλος δεν είχε απάντηση… Με αποτέλεσμα να δεχθεί και άλλο πόντο και περαιτέρω μείωση του σκορ… Και 11-14 και πάλι έλλειψη αντίδρασης, από την ομάδα του Παρίζι, με το σκορ να πηγαίνει στο 13-14 και στην ισοφάριση… Ξανά ο ΠΑΟ στο σετ, από 6-13, σε 14-14…

Η Εμμανουηλίδου τελείωσε το σερί του ΠΑΟ με το 14-15 για τον Θρύλο! Εκεί έπρεπε η ομάδα να αντιδράσει! Και ναι! Στο 14-16 ο Θρύλος, έδειξε ότι έχει παλμό! Το σετ συνέχισε σταθερά με διαφορά 2 πόντων υπέρ του Θρύλου και στο 19-20 ο Ολυμπιακός όφειλε να πατήσει γκάζι, αφού το αυτό έμπαινε στην τελική του ευθεία… Δεν υπήρχε επιστροφή από αυτό και το 19-21 έγινε!

Ο Θρύλος έχασε το μομέντουμ του και ο ΠΑΟ μείωσε σε 21-22 και ισοφάρισε σε 22-22, με τη Σάλας όμως να δηλώνει ΠΑΡΟΥΣΑ στο 22-23! Η αρχηγός έφερε στο 22-24 το σετ μπολ και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 σετ με το 23-25 του!

το τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 5-2, την ώρα που στους πρώτους εφτά πόντους είχαμε ήδη τρία... ράλι. Η Χαντάβα με καρφί έκανε το 6-2 και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό στην αρχή του 4ου σετ. Ο Ολυμπιακός έτρεξε από το 8-4 ένα σερί 3-8 και πέρασε μπροστά με 11-12 με πολύ πιεστικά σέρβις. Έπαιξαν καταπληκτικό βόλεϊ και με πολύ δυνατό μπλοκ έτρεξαν ένα μεγάλο σερί.

Στην επίθεση, η Χίπε ήταν καταπληκτική και έδινε πολλές λύσεις ενώ και η Γιώτα όσες φορές τροφοδοτήθηκε τελείωσε σωστά τις φάσεις. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 13-14 χάρη σε ένα κερδισμένο βίντεο τσάλεντζ. Τρεις λάθος διαιτητικές αποφάσεις εις βάρος του Ολυμπιακού διορθώθηκαν από το βίντεο τσάλεντζ σε αυτό το σετ.

Το σκορ εξελίχθηκε σε 17-17, με τον Θρύλο να πετυχαίνει πόντους από τις πολύ καλές Σάλας και Χίπε, οι οποίες δεν άφηναν περιθώρια αντίδρασης στην “πράσινη” άμυνα. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 19-17, για να απαντήσει η Χίπε με δύο σερί πόντους, κάνοντας το 19-19. Η Κόστα απάντησε στον πόντο του Παναθηναϊκού και έκανε το 20-20, με ένα πολύ δυνατό χτύπημα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 21-20, για να έρθει και πάλι η Κόστα για το 21-21, ενώ η Χαντάβα απάντησε και έκανε το 22-21. Οι “πράσινοι” έκαναν παράβαση στο φιλέ για το 22-22 με την Κόστα να πηγαίνει στο σέρβις και την Χαντάβα να κάνει το 23-22. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε δύο σερί πόντους, κάνοντας το 25-22 και κατέκτησε το σετ και το παιχνίδι με 3-1.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-22

1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-3, 15-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-15, 21-21, 25-22