Πάλεψε, αλλά έμεινε εκτός

Τρίτη, 7 Δεκεμβρίου 2021 - 22:17

Γράφει ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΑΜΙΑΝΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί κόντρα στην Μονπελιέ γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ και παρόλο που η πρόκριση είχε χαθεί, πάλεψε και ισοφάρισε σε 2-2, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε τρίτο και τέταρτο σετ. Στο πέμπτο σετ ηττήθηκε με 15-17 γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς μένοντας πίσω με 0-2, όμως αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2, χάρη σε πόντους από Έγκλεσκαλνς και ένα λάθος χτύπημα των Γάλλων. Στην συνέχεια, Ζουπάνι σε πρώτο χρόνο και μπλοκ του Παγένκ έδωσαν προβάδισμα 4-3 στον Ολυμπιακό. Το 5-4, έκανε ο Πέριτς με ένα εντυπωσιακό καρφί, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη πόντοι από Έγκλεσκαλνς και Πέριτς, για το 7-5.

Η Μονπελιέ με τον Λινέλ έκανε το 7-6, για να απαντήσει ο Παγένκ με πρώτο χρόνο για το 8-6. Από εκεί και πέρα οι Γάλλοι, «έτρεξαν» ένα σερί 2-7, με μπροστάρη τον Λινέελ, ο οποίος με πιεστικά σέρβις και πόντους από πάιπ, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Μονπελιέ, με 10-13.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-14 με δύο πρώτους χρόνους, από Ζουπάνι και Παγένκ, ενώ στη συνέχεια μια ασυνεννοησία των παικτών του Ολυμπιακού, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων και πάλι στην Μονπελιέ, με 12-15. Ο Έγκλεσκαλνς κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 13-15, για να ακολουθήσει ένα άουτ σέρβις του Πέριτς για το 13-16.

Το σκορ πήγε 15-20, με τον Ντεμιανένκο να πετυχαίνει άσο, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε βρει δύο πόντους με πρώτο χρόνο Παγένκ και χτύπημα του Έγκλεσκαλνς πίσω από την γραμμή των 3 μέτρων. Το 17-22, έκανε ο Μιγιαΐλοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ενώ το 18-23 διαμορφώθηκε από πόντο του Καρντέν και λάθος του Παλάσιος.

Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έκανε το 19-24, για να έρθει ο Παλάσιος με πάιπ, να κάνει το 19-25 και να δώσει το πρώτο σετ στην Μονπελιέ.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτο πόντο του 2ου σετ με πρώτο χρόνο του Ζουπάνι, ενώ στη συνέχεια ο Έγκλεσκαλνς με ένα δυνατό καρφί έκανε το 2-2. Δαλακούρας και Μιγιαΐλοβιτς, έκαναν το 4-4, για να ακολουθήσει ένα μεγαλοπρεπές μπλοκ από Κασαμπαλή και Παγένκ για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 5-4.

Ένα σερί 2-4 των Γάλλων έκανε το 7-8, με τον Μιγιαΐλοβιτς να κερδίζει το μπλοκ άουτ και να ισοφαρίζει στους 8 πόντους. Οι Γάλλοι στη συνέχεια, πήραν προβάδισμα με 8-10, πιέζοντας πολύ από το σέρβις και χαλώντας την «ερυθρόλευκη» υποδοχή. Ζουπάνι και Δαλακούρας σκόραραν και μείωναν στον πόντο για τον Ολυμπιακό, μην επιτρέποντας στους Γάλλους να ξεφύγουν και το σκορ πήγε 12-13.

Σε εκείνο το σημείο, η Μονπελιέ που διατηρούσε το προβάδισμα συνέχεια, πέτυχε δύο σερί πόντους με Ντεμιανένκο και Λινέλ και απέκτησε προβάδισμα τριών πόντων, 12-15. Ο Λινέλ στη συνέχεια με άσο έκανε το 13-17, για να απαντήσει ο Μιγιαΐλοβιτς με πλασέ για το 14-17. Ο Καρντέν έκανε το 14-18 και ο Έγκλεσκαλνς με ένα τρομερά τεχνικό χτύπημα, το 15-18.

Ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο και λάθος στο σέρβις διαμόρφωσε το 16-20, για να ακολουθήσουν δύο άστοχα σέρβις, ένα για κάθε ομάδα, και το σκορ έγινε 17-21. Το σκορ πήγε 18-23 με λάθος χτύπημα του Έγκλεσκαλνς και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, στην τελική ευθεία του 2ου σετ. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε το 19-24, για να έρθει ένα λάθος του Λινέλ για το 20-24 και στην συνέχεια ο Καρντέν έκανε το 20-25 και «σφράγισε» το εισιτήριο της Μονπελιέ για την φάση των «16».

Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους με το σκορ να είναι 2-2. Ο Χαραλαμπίδης με άσο έκανε το 3-2 για να ακολουθήσει ένα καταπληκτικό μονό μπλοκ του Παγένκ για το 4-2. Ο Μιγιαΐλοβιτς με πάιπ έκανε το 5-3 και ο Παγένκ με πρώτο χρόνο το 6-3, ενώ στη συνέχεια ο Κασαμπαλής με ένα πολύ έξυπνο πέρασμα έκανε το 7-3.

Ο Έγκλεσκαλνς με ένα δυνατό καρφί στην ευθεία έκανε το 8-4, για να ακολουθήσουν δύο σερί πόντοι της Μονπελιέ για το 8-6. Ο Πέριτς, με δύο τρομερά χτυπήματα έκανε το 10-6 και έδωσε και πάλι προβάδισμα 4 πόντων στον Ολυμπιακό. Ο Μιγιαΐλοβιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ και απάντησε στον πόντο του Λεκάτ, για το 11-7.

Η Μονπελιέ αντέδρασε και μείωσε στον έναν πόντο, 12-11, μετά από ένα λάθος χτύπημα του Πέριτς, με τον Δημήτρη Καζάζη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Μετά από αυτό το διάλειμμα, ο Ολυμπιακός αντέδρασε πολύ σωστά και με δύο πρώτους χρόνους, από Χαραλαμπίδη και Παγένκ, πέρασε μπροστά με 14-11 για να έρθει ένας παλικαρίσιος πόντους του Πέριτς στο φιλέ, για το 15-11.

Ο Μιγιαΐλοβιτς με μία τρομερή πάιπ έκανε το 16-12, απαντώντας στον πόντο της Μονπελιέ, και στη συνέχεια ο Θρύλος πήρε προβάδισμα 5 πόντων και πάλι, 19-14, με πρώτο χρόνο Παγένκ και άσο του Πέριτς.

Ακολούθησαν δύο λάθη του Ολυμπιακού και ένας πόντους του Λάζο για το 19-17 και στην συνέχεια ο Γκονζάλεζ πέτυχε έναν άσο και μείωσε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, κάνοντας το 19-18, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να παίρνει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός με τον Μιγιαΐλοβιτς να νικάει το τριπλό μπλοκ έκανε το 20-18. Ο Παγένκ με λάθος σέρβις έφερε το ματς στον πόντο και στην συνέχεια ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο και τρομερό μπλοκ στον Καρντέν έκανε το 22-19.

Οι Γάλλοι μείωσαν στον πόντο με Παλάσιος και Λάζο, κάνοντας το σκορ 22-21, για να απαντήσει άμεσα ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο για το 23-21. Ο Λάζο και πάλι με πάιπ έκανε το 23-22. Με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Μιγιαΐλοβιτς, έπειτα από τρομερή πάσα του Κασαμπαλή και έκανε το 24-22. Ο Γκονζάλεζ με έξυπνο πέρασμα έκανε το 24-23 για να έρθει ένα λάθος στο σέρβις της Μονπελιέ και να γράψει το 25-23, δίνοντας το σετ στον Ολυμπιακό, ο οποίος μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το σκορ να φτάνει το 4-5 με πάιπ του Λάζο, την ώρα που ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από Εφραιμίδη και Έγκλεσκαλνς και η Μονπελιέ με τον, πολύ αποτελεσματικό απόψε, Καρντέν. Ο Καρντέν έκανε το 4-6 και ακολούθησε ένα λάθος των Γάλλων για το 5-6. Ο Κασαμπαλής με ένα πολύ έξυπνο χτύπημα έκανε το 6-6.

Οι Παγένκ και Χαραλαμπίδης με πρώτους χρόνους έκαναν το 8-8, για να ακολουθήσουν δύο σερί πόντοι του Θρύλου, με καταπληκτικό καρφί του Εφραιμίδη και άσο του Κασαμπαλή για το 10-8. Ο Ντεμιανένκο έκανε το 10-9 και ο Εφραιμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 11-9.

Ο Λάζο ισοφάρισε σε 11-11, για να απαντήσει με έναν καταπληκτικό πόντο ο Πέριτς και να δώσει και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 4ο σετ με 12-11. Ο Καρντέν έκανε το 12-12 και ο Λάζο με δύο άσους έδωσε το προβάδισμα στην Μονπελιέ, με το σκορ να γίνεται 12-14. Ο Πέριτς με ένα άστοχο χτύπημα και ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ, έκανε το σκορ 13-15.

Παλάσιος και Έγκλεσκαλνς με χτυπήματα στην μεγάλη διαγώνιο, έκαναν το 14-16 και στην συνέχεια ο Ντεμιανένκο με πρώτο χρόνο έκανε το 14-17. Ο Εφραιμίδης με ένα εξαιρετικά τεχνικό χτύπημα έκανε το 15-17, για να ακολουθήσει μια πάιπ του Πέριτς για το 16-17.

Με λάθη και από τις δύο μεριές, το σκορ πήγε 17-18 και ο Καρντέν έκανε το 17-19 και στην συνέχεια ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καρντέν από το φιλέ και με μπλοκ του Πέριτς ισοφάρισε σε 19-19. Ο Εφραιμίδης στη συνέχεια, ισοφάρισε εκ νέου σε 20-20. Ο Πέριτς απάντησε στον 21ο πόντο της Μονπελιέ και με δυνατό καρφί ισοφάρισε στο 21-21 για να έρθει ένα τρομερό χτύπημα του Έγκλεσκαλνς να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 22-21.

Το τριπλό μπλοκ του Ολυμπιακού, με Παγένκ, Πέριτς και Κασαμπαλή έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό με 23-21, ενώ στην συνέχεια ο Πέριτς υπέπεσε σε παράβαση φιλέ με το σκορ να γίνεται 23-22. Ο Έγκλεσκαλνς με φανταστικό χτύπημα έκανε το 24-22 και οι Γάλλοι αντέδρασαν με Παλάσιος και τριπλό μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς και ισοφάρισαν σε 24-24. Ακολούθησαν δύο άστοχα χτυπήματα του Παλάσιος, για να λήξει το σετ με 26-24 και έτσι ο Θρύλος ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, η Μονπελιέ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 0-3, έπειτα από άσο του Παλάσιος και μπλοκ πάνω στον Εφραιμίδη. Ο Ντεμιανένκο έκανε το 0-4 σε πρώτο χρόνο και ανάγκασε τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει σε τάιμ άουτ. Μετά από το τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο σερί πόντους, ένα λάθος της Μονπελιέ και ένας πρώτος χρόνος του Χαραλαμπίδη, και μείωσε σε 2-4.

Ένα λάθος για κάθε ομάδα, ανέβασε το σκορ σε 3-5 και στη συνέχεια Καρντέν και Πέριτς με καταπληκτικά χτυπήματα, έκαναν το σκορ 4-6. Δύο συνεχόμενα άστοχα χτυπήματα της Μονπελιέ, έκαναν το σκορ 6-7, με τον Θρύλο να μειώνει στον πόντο. Σε εκείνο το σημείο, μια απόπειρα για πλασέ του Πέριτς δεν είχε θετικό αποτέλεσμα και ο Σέρβος δέχτηκε το μπλοκ με το σκορ να γίνεται 6-8.

Ένα λάθος του Ολυμπιακού έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Μονπελιέ, με 6-9, για να ακολουθήσει ένα καρφί και ένα άουτ του Πέριτς για το 7-10. Στην συνέχεια, μια ασυνεννοησία Κασαμπαλή-Παγένκ έκαναν το 7-11 για την Μονπελιέ, Ο Ολυμπιακός απάντησε και μείωσε στους 2 με πόντο του Έγκλεσκαλνς και άστοχο χτύπημα του Καρντέν, με το σκορ να γίνεται 9-11.

Ο Παλάσιος έκανε το 9-12, ενώ ακολούθησε ένα καταπληκτικό διπλό μπλοκ από Εφραιμίδη-Χαραλαμπίδη για το 10-12. Ο Κασαμπαλής αστόχησε στο σέρβις με το σκορ να γίνεται 10-13. Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός με καταπληκτικό καρφί του Εφραιμίδη και διπλό μπλοκ από Χαραλαμπίδη-Έγκλεσκαλνς, έκανε το 12-13, δίνοντας νέο νόημα στο παιχνίδι. Ο Παλάσιος έδωσε το ματς πόιντ στους Γάλλους με πάιπ, με το σκορ να είναι 12-14.

Ο Θρύλος σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 14-14, με ένα καρφί του Έγκλεσκαλνς και ένα καταπληκτικό μπλοκ του Παγένκ. Ο Λάζο έκανε το 14-15 για την Μονπελιέ, για να απαντήσει αμέσως ο Πέριτς με ένα δυνατό χτύπημα και να ισοφαρίσει στους 15 πόντους. Ο Έγκλεσκαλνς έστειλε άουτ το σέρβις, με το σκορ να γίνεται 15-16 και στη συνέχεια ένα μπλοκ του Παλάσιος έκανε το 15-17 και έδωσε τη νίκη στην Μονπελιέ με 2-3 σετ.

Τα σετ: 19-25, 20-25, 25-23, 26-24, 15-17